Podlaskie AGRO

Aktualności

Nowe ścieżki kobiecości

EIT Food EU Logo RGB Landscape jpeg

Przyszłość naszej żywności tkwi w różnorodności, dlatego EIT Food wspiera kobiety w sektorze rolno-spożywczym
Nowe ścieżki kobiecości
Innowacje mają kluczowe znaczenie dla transformacji naszego systemu żywnościowego. EIT Food zdaje sobie sprawę, że bez zapewnienia różnych punktów widzenia i odmiennych podejść do wyzwań, przed którymi stoi branża spożywcza, nie uda nam się wypracować innowacyjnych rozwiązań dla problemów związanych ze zmianami klimatu. Dlatego tak ważne jest, aby wśród ludzi nauki, osób tworzących startupy i zarządzających firmami było coraz więcej kobiet.


EIT Food jako część Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT) działa na rzecz wzmocnienia innowacyjności w sektorze rolno-spożywczym. Różnorodność jest ważnym czynnikiem, który umożliwia realizację innowacyjnych pomysłów.
- Zmiany klimatu wymagają od nas zdecydowanych działań i zupełnie nowego podejścia do tego, w jaki sposób produkujemy i konsumujemy żywność - – wskazuje Aleksandra Niżyńska, gender officer EIT Food. - Nie możemy iść tymi samymi, utartymi ścieżkami, które wyznaczały nasz sposób działania do tej pory. Potrzebujemy świeżego spojrzenia i nowych pomysłów, dlatego tak ważne jest, by innowacje były tworzone przez różnorodne zespoły, wśród których będą osoby w różnym wieku, różnej płci, z różnym doświadczeniem.
Niestety sektor rolno-spożywczy nadal jest zdominowany przez mężczyzn, mimo, że kobiety mają ogromne doświadczenie i wiedzę w tym obszarze. Tylko 4,2%. rolniczek w Europie to kobiety w wieku poniżej 35 lat, jedynie 20% startupów agrifood w Europie Środkowo-Wschodniej zostało założonych przez kobiety. Dlatego EIT Food realizuje liczne działania na rzecz zwiększenia udziału kobiet w sektorze rolno-spożywczym.
Wspierają przedsiębiorczość kobiet - Empowering Women in Agrifood. EWA to program skierowany do kobiet poszukujących wsparcia w rozwoju ich działalności rolno-spożywczej
nie tylko poprzez finansowanie, ale przede wszystkim poprzez dostosowane do potrzeb szkolenia, mentoring i możliwości nawiązywania kontaktów. Celem programu jest kompleksowe wsparcie przedsiębiorczyń na wczesnym etapie kariery w wykorzystaniu ich potencjału, zapewnieniu im odpowiedniej wiedzy oraz dostępu do sieci kontaktów, tak aby mogły pomyślnie założyć i rozwijać zrównoważoną działalność biznesową w branży rolno-spożywczej. W zeszłym roku w Polsce w programie EWA wzięło udział 10 kobiet, w tym między innymi Izabela Wojdyła i jej firma KidsEats.pl, która produkuje wieloskładnikowe, liofilizowane posiłki codzienne dla dzieci
od 6 miesiąca życia oraz Aneta Michalska, założycielka startupu VegProBio, oferującego kultury bakterii dla wegańskiego nabiału.
W 2022 EWA będzie realizowana w 11 krajach – Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Hiszpanii, Litwie, Łotwie, Rumunii, Portugalii, Turcji, na Węgrzech i we Włoszech.
Więcej o programie: https://www.eitfood.eu/projects/ewa-empowering-women-in-agrifood-2021
Inspirują młode dziewczyny do tworzenia innowacji w agrifood -  Girls Go Agritech!
30 marca 2022 roku w Kuźni Społecznej w Olsztynie odbędzie się bezpłatne wydarzenie Girls Go AgriTech!, podczas którego organizatorzy – EIT Food oraz Ambasada Królestwa Niderlandów – będą pokazywać nastolatkom możliwości rozwoju swojej ścieżki zawodowej w ramach sektora rolno-spożywczego.
Dziewczyny będą mogły: poznać możliwości, jakie niosą ze sobą studia i kariera w branży agritech i foodtech oraz dowiedzieć się jak skutecznie przygotować się do aplikacji skorzystać z możliwości networkingu oraz spotkania ze specjalistkami, które odniosły sukces i już teraz z powodzeniem tworzą lepszą przyszłość sektora rolno-spożywczego nauczyć się kreatywnego projektowania rozwiązań w metodologii design-thinking.
Więcej o wydarzeniu oraz rejestracja: https://eitfoodhive.eu/events/81630

Tworzą sieć liderek z branży rolno-spożywczej - WE Lead Food
Program WE Lead skierowany jest do naukowczyń, badaczek, specjalistek, menadżerek i przedsiębiorczyń z branży rolno-spożywczej, które chcą wzmocnić swoje kompetencje przywódcze i zyskać dostęp do unikalnej sieci kobiet zmieniających sektor agrifood. Dzięki intensywnemu szkoleniu z ekspertkami z całej Europy uczestniczki mają możliwość rozwoju swoich umiejętności oraz zdobyciu wiedzy z zakresu m.in. zarządzania, zrównoważonego rozwoju oraz innowacji.
Więcej o programie: https://www.eitfood.eu/projects/we-lead#tab1
Kontakt:
Aleksandra Niżyńska, Gender Officer EIT Food: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
O EIT Food
EIT Food to wiodąca europejska inicjatywa w zakresie innowacji w dziedzinie żywności, której celem jest uczynienie systemu żywności bardziej zrównoważonym, zdrowym i godnym zaufania.
EIT Food to część Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT) - niezależnego organu Unii Europejskiej utworzonego w 2008 roku i składającego się z kluczowych graczy branżowych (ponad 90 organizacji partnerskich i ponad 50 start-up’ów z 16 państw członkowskich UE). Celem EIT Food jest stworzenie i promowanie w całej Europie środowiska sprzyjającego innowacyjności i przedsiębiorczości.
W Warszawie powstał jeden z pięciu regionalnych oddziałów EIT Food tzw. Centrum Kolokacji (Co-Location Centre – CLC). Obejmuje ono region Europy Środkowo-Wschodniej oraz kraje nordyckie. Więcej o EIT Food na www.eitfood.eu lub social media: Twitter, Facebook, LinkedIn, YouTube oraz Instagram

Jesteś tutaj: Strona główna Artykuły Aktualności Nowe ścieżki kobiecości