Podlaskie AGRO

Hodowla

Kosztowny skok w bok

Kosztowny skok w bok Fot. WCHiRZWiodącą metodą zapłodnienia, stosowaną w nowoczesnej hodowli bydła mlecznego, jest inseminacja. Rosnące do niebotycznych rozmiarów wydajności krów przynoszą ze sobą niekiedy problemy zdrowotne związane z rozrodem. W takiej sytuacji sztuczne unasiennianie może kończyć się niepowodzeniem. Ciche ruje lub ich brak, częste trudności z określeniem optymalnego terminu krycia, to problemy z jakimi na co dzień borykają się właściciele stad krów mlecznych.

Czytaj więcej...

Komfortowy żywot krowy

mataObecnie coraz więcej zabiegów, sprzętów i urządzeń inwestujemy w poprawę komfortu życia krów. A to dlatego, że zdajemy już sobie sprawę, iż ma to duży wpływ na ilość i jakość wytwarzanego mleka. Do znacznej poprawy wygody zwierząt służą maty. Trzeba jednak pamiętać, że mata, macie nierówna. Na co więc zwracać uwagę przy ich wyborze?

Czytaj więcej...

Nakarmić, ale właściwie

zielonkiUżytki zielone są doskonałym i tanim źródłem paszy białkowej stosowanej w żywieniu przeżuwaczy. Przy rosnących cenach białkowych komponentów pasz treściwych, warto być może jeszcze raz przyjrzeć się jakości tej grupy pasz objętościowych. W szczególności parametrom, których wartość możemy poznać dopiero po przeprowadzeniu profesjonalnej analizy laboratoryjnej.

Czytaj więcej...

W zdrowym ciele – zdrowe cielę

cielakHodowla bydła mlecznego jest najtrudniejszą z dziedzin rolnictwa. Tu sukces oznacza umiejętne balansowanie pomiędzy właściwym żywieniem zwierząt, kosztami produkcji, osiąganiem optymalnych warunków w oborze. I zawsze są problemy do rozwiązania. Nad kilkoma z nich dyskutowano podczas konferencji, jaką zorganizowała firma Blattin.

Czytaj więcej...

Stół paszowy dobry dla krowy

Drabinadla krowNajwiększy udział w kosztach produkcji mleka stanowią koszty paszy. Więc chodzi o ty, by była ona efektywnie wykorzystywana przez krowy. W tym zakresie dużą rolę odgrywa stół paszowy, który powinien być odpowiednio przystosowany do jej pobierania.

Czytaj więcej...

Jesteś tutaj: Strona główna Artykuły Hodowla