Hodowla
Komfortowy żywot krowy
Obecnie coraz więcej zabiegów, sprzętów i urządzeń inwestujemy w poprawę komfortu życia krów. A to dlatego, że zdajemy już sobie sprawę, iż ma to duży wpływ na ilość i jakość wytwarzanego mleka. Do znacznej poprawy wygody zwierząt służą maty. Trzeba jednak pamiętać, że mata, macie nierówna. Na co więc zwracać uwagę przy ich wyborze?
Naturalnym i najlepszym środowiskiem dla krowy jest pastwisko. A zatem logicznie rzecz biorąc, należy dołożyć wszelkich starań, by warunki tam panujące przenieść do obory. Temu właśnie służą maty. Pozwalają zachować racice krów w dobrym zdrowiu, chronią stawy, zapobiegają poślizgnięciom zwierząt, które mogą doprowadzić do poważnej kontuzji, a nawet brakowania krowy ze stada. Mają powierzchnię miłą i przyjazną dla skóry zwierzęcia, dzięki czemu zapewniają im dobre samopoczucie. Jeszcze lepiej, jeśli zastosowane maty spełniają jednocześnie oczekiwania człowieka, ale po kolei...
Po pierwsze warto powiedzieć, że wyróżniamy kilka typów mat: legowiskowe, do przejść komunikacyjnych, czy do hal udojowych. W zależności od przeznaczenia stosuje się maty pojedyncze i puzzlowe. Te pierwsze mają prostokątny kształt i służą do wykładania legowisk, a drugie, jak łatwo się domyślić, zakończenia takie jak w puzzlach, co pozwala łączyć je ze sobą w dowolnych konfiguracjach, właściwie w nieskończoność. Te drugie stosuje się do powierzchni komunikacyjnych – korytarzy przepędowych (również pod zgarniaczami), w halach udojowych i w poczekalniach.
Na rynku jest przynajmniej kilku producentów mat. Dziś pod naszą lupą znalazła się firma Geyer&Hosaja, produkująca maty DOBRO. Producenta wyróżnia 25-letnie doświadczenie w branży gumowej. Firma ma cztery zakłady produkcyjne w Polsce, sprzedaje swoje produkty do wielu krajów świata. Przemawia za nią dbałość o jakość.
- Nasza firma posiada profesjonalne laboratorium, zatrudnia doświadczonych technologów, stosuje ścisłe procedury kontroli jakości, którą potwierdzamy również w niezależnych instytutach badawczych, takich jak DLG – mówi Robert Fiołek, menadżer sprzedaży Geyer&Hosaja.
Ideą produktów marki Dobro jest imitacja naturalnego podłoża tak, by maksymalnie podwyższyć komfort krów.
- Dzięki zastosowaniu najwyższej jakości materiałów, nasze maty pełnią również funkcję doskonałego podkładu izolacyjnego oraz obniżają koszty hodowli – kontynuuje Robert Fiołek. - Specjalna budowa oraz antypoślizgowa struktura maty powodują zmniejszenie ryzyka urazów stawów i racic, co w dużej mierze wpływa na zwiększenie wydajności stada. Stosowanie mat gumowych ułatwia utrzymanie czystości w oborze, co bezpośrednio przekłada się na dobrostan bydła i jakość uzyskiwanego mleka. Zmniejsza zapotrzebowanie na ściółkę, co jest szczególnie ważne przy dzisiejszym deficycie słomy, a co za tym idzie jej wywindowanych cenach.
Kolejnym czynnikiem, który może zadecydować o zakupie mat Dobro, jest łatwość ich montażu. I tak na stronie internetowej www.dobroagro.pl zawarte są praktyczne wskazówki wraz z ilustracjami opisujące, jak układać maty. Wynika z nich, że nie tylko łatwo je zamontować, przy użyciu kilku podstawowych narzędzi, ale istnieje również możliwość dowolnego ich uzupełniania, a w razie potrzeby wymiany.
Przed zakupem mat warto zwrócić uwagę jeszcze na to, jak są zaprojektowane. W tym kontekście bardzo ważna jest odpowiednia powierzchnia antypoślizgowa. Maty legowiskowe z kolei powinny być wyprofilowane tak, by mieć spadek w tylnej części. Cecha ta pozwala na odpływ cieczy z maty, dzięki czemu krowy mają do dyspozycji czystą i suchą powierzchnię. Na takiej chętniej leżakują (co jest bardzo ważne w procesie produkcji mleka), a także rzadziej zapadają na choroby wymion. Jednocześnie kształt mat ułatwia krowie wejście na stanowisko.
Nie czarujmy się - każda obora jest inna, dlatego czynnikiem decydującym o wyborze mat, powinna być także możliwość ich dostosowania do konkretnego obiektu. W przypadku mat Dobro, każdy model można przycinać, a jeśli chodzi o maty puzzlowe istnieje możliwość dostosowania rozmiaru produktu do indywidualnego zamówienia.
I na zakończenie oczywista rada. W oborze warto mieć produkty najwyższej jakości, bo dobra jakość wychodzi na dobre.