Podlaskie AGRO

Aktualności

Realizacja programu Nowe Horyzonty 2

Aż pięć razy więcej osób niż było dostępnych miejsc zgłosiło się do programu Nowe Horyzonty 2. To program nastawiony na reorientację zawodową rolników z woj. podlaskiego. Obecnie przeprowadzane są szkolenia.
To już druga edycja programu i nie zapowiada się, żeby na tym się skończyło.
Popularność programu świadczy o tym, że jest on bardzo potrzebny – mówi Michał Skarżyński z Białostockiej Fundacji Kształcenia Kadr, kierownik projektu. - Dlatego sądzę, że kolejna jego edycja będzie miała miejsce.
Najpierw odbyła się rekrutacja, podczas której nie tylko stworzono listę uczestników przyszłych szkoleń, ale również rozpoznano rzeczywiste potrzeby rolników w poszczególnych powiatach. Niestety, nie wszystkie osoby, które zgłosiły się na rekrutację, będą miały szansę wziąć udział w szkoleniach.
W projekcie miało wziąć udział 1080 osób, a zgłosiło się 5 tysięcy - podkreśla Skarżyński. - Jednak tym osobom, które nie zostały zakwalifikowane do szkoleń, nie zamykamy do nich drogi., Sądzę, że jeśli uruchomiony zostanie nowy program, to zamiast przeprowadzać kolejną rekrutację, skorzystamy z już istniejącej „listy rezerwowej”.
Wysoka liczba chętnych to również efekt współdziałania Fundacji z samorządami lokalnymi, jak i sołtysami poszczególnych wsi.
Obecnie realizowane są szkolenia grupowe. Ma być ich w sumie 70. Część z nich przeprowadzi Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, część Białostocka Fundacja Kształcenia Kadr, a pozostałe – wyłonieni przez BFKK inni wykonawcy.
Na bezpłatnych kursach rolnicy będą mieć okazję dowiedzieć się wszystkiego m.in. o turystyce wiejskiej, opiece nad dzieckiem, osoba starszą, obsłudze komputera, uzyskać prawo jazdy kat. C, jak i zdobyć wiele innych umiejętności.
- Zależy nam na tym, by ta wiedza dała taki efekt, by osoby biorące udział w szkoleniach mieli szansę na znalezienie pracy poza rolnictwem.

sam
Jesteś tutaj: Strona główna Artykuły Aktualności Realizacja programu Nowe Horyzonty 2