Aktualności
Dopłata do uprawy roślin energetycznych
- Kategoria: Aktualności
- Opublikowano
- Super User
- Odsłony: 1840
Od 2007 r. nie będzie przyznawane wsparcie krajowe z tytułu uprawy wierzby lub róży bezkolcowej wykorzystywanych na cele energetyczne na dotychczasowych zasadach, ponieważ te rośliny również objęte są wspólnotowym systemem pomocy do uprawy roślin energetycznych informuje Radosław Iwański, pełniący obowiązki rzecznika prasowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Zamiast wsparcie do upraw konkretnych roślin, pieniądze przyznawane będą do w zasadzie każdego rodzaju uprawy (nawet zagajniku - jak informuje ARiMR) jeśli tylko produkowane są one na cele energetyczne. O płatność mogą występować wszyscy rolnicy, którzy produkują rośliny na cele energetyczne i sprzedają je na podstawie umowy kontraktacyjnej bądź zużywają je na własne potrzeby.
We wniosku o płatności do gruntów rolnych należy wpisać nazwę rośliny, której plon przeznaczy na cele energetyczne oraz obszar jej uprawy. Do wniosku trzeba dołączyć umowę zawartą z firmą, która zajmuje się skupem lub przerobem rolniczych surowców na biopaliwa, biogaz, energię elektryczną bądź inne paliwa. Jeśli natomiast rośliny energetyczne są wykorzystywane bądź przetwarzane na cele energetyczne w gospodarstwie, powyższa mowa nie jest potrzebna. Wystarczy do oddziału Agencji Rynku Rolnego dostarczyć deklarację. .
Unijne wsparcie finansowe do roślin energetycznych jest dodatkową dopłatą. Do powierzchni, na której prowadzona jest uprawa rośliny energetycznej, przysługuje również jednolita płatność obszarowa lub krajowe uzupełniające płatności do gruntów rolnych, jeżeli zostaną spełnione warunki do ich przyznania (np. gdy rolnik uprawia żyto na cele energetyczne i sprzedaje je z przeznaczeniem do produkcji biopaliw, to uzyska do hektara powierzchni uprawy jednolitą płatność obszarową wraz z uzupełniającą płatnością obszarową do zboża oraz dodatkową płatność do roślin energetycznych).
Dopłatami do roślin energetycznych w nowej formie od początku tego roku objęte zostały wszystkie kraje stosujące system jednolitej płatności.
Ustalono, że wysokość wsparcia do hektara upraw energetycznych wynosi 45 euro. Jednak może się to zmienić. Po pierwsze dlatego, że ostateczna wysokość wsparcia zależeć będzie od kursu euro (ustala go Komisja Europejska). Po drugie – poziom dopłat jest ustalony do określonej maksymalnej powierzchni upraw energetycznych. W tym roku wynosi on 2 mln ha (dla wszystkich krajów UE). Jeśli powierzchnia upraw zgłoszonych przez producentów rolnych przekroczy ten limit – dopłaty ulegną zmniejszeniu.
Wnioski będą przyjmowane w terminie od 15 marca do 15 maja 2007 r. A wypłata będzie realizowana wspólnie z innymi dopłatami obszarowymi – od 1 grudnia 2007 r. Do 30 czerwca 2008 r.
sam