Podlaskie AGRO

Aktualności

Pracować pod osłoną

Każdego roku w czasie prac żniwnych i sianokosów na terenie województwa podlaskiego dochodzi do ponad stu wypadków przy pracy w rolnictwie. Kilka osób ginie, a kilkanaście zostaje inwalidami. Takim zdarzeniom można zapobiegać.

W większości przypadków przyczynami tych zdarzeń są:
  • pośpiech,
  • lekceważenie zasad bezpieczeństwa pracy,
  • zły stan maszyn rolniczych,
  • dopuszczanie do prac dzieci do 15 roku życia.
Aby żniwa przebiegały bezpiecznie trzeba się do nich dobrze przygotować. Należy wcześniej sprawdzić stan techniczny maszyn używanych do prac żniwnych i sianokosów. Szczególną uwagę zwracajmy na stan osłon elementów ruchomych (przekładni i wałów napędowych). Najgroźniejszy jest brak osłon na wałach napędowych. Dlatego koniecznym jest zakupienie osłon i założenie ich na użytkowane w gospodarstwie wały napędowe.

W czasie żniw trzeba bezwzględnie pamiętać o zakazie przewożenia pasażerów w miejscach niebezpiecznych takich jak: przyczepy puste i załadowane słomą lub sianem. Przewóz osób pomagających przy pracy w polu jest bezpieczny tylko w kabinie ciągnika lub innymi środkami transportu np.: samochodem lub rowerem. W pracach nie powinny brać udziału dzieci do 15 roku życia. Najlepiej jest je zostawić w domu pod opieką osoby dorosłej.

Dzieciom nie można powierzać takich prac jak:
  • kierowanie ciągnikiem,
  • kierowanie kombajnem,
  • załadunku i rozładunku słomy i siana na przyczepie.
Wszelkie regulacje, naprawy czy usuwanie usterek winno odbywać się przy wyłączonym napędzie maszyny. Najlepiej wyłączyć silnik w ciągniku.

Przestrzeganie podanych powyżej zasad ustrzeże pracujących w czasie żniw przed groźnymi w skutkach wypadkami przy pracy. Oto kilka przykładów wypadków z poprzednich lat:
  • Dwunastoletni chłopiec wracał z pola siedząc na stopniach ciągnika. Ciągnik podskoczył na wyboju, a chłopiec spadł na jezdnię. Duże koło ciągnika przejechało po nogach poszkodowanego, a załadowana sianem przyczepa zgniotła klatkę piersiową dwunastolatka. Chłopiec zmarł przed przyjazdem karetki pogotowia. Ojciec dwa dni po wypadku próbował popełnić samobójstwo. Do wypadku by nie doszło, gdyby chłopiec siedział w kabinie ciągnika.
  • Mężczyzna lat 21 prasował słomę prasą rolującą. W czasie formowania kolejnej beli zauważył, że aparat wiążący prasy nie owija sznurkiem beli. Zatrzymał ciągnik i wysiadł z niego nie wyłączając silnika ani wałka napędowego. Wspiął się na prasę i chciał pociągnąć za sznurek w aparacie wiążącym. Niestety maszyna pochwyciła rolnika za luźny rękaw koszuli, powodując urwanie dłoni i zerwanie mięśni przedramienia ręki prawej. Aby uniknąć wypadku wystarczyło wyłączyć silnik ciągnika.
  • Kobieta lat 32 wracała do domu po zbiorze słomy siedząc na samym szczycie ułożonej na przyczepie piramidzie słomy. Pod wpływem drgań kostki słomy rozsunęły się, a ona spadła na jezdnię doznając urazu kręgosłupa lędźwiowego. Do końca życia będzie jeździć na wózku inwalidzkim, gdyż z powodu przerwania rdzenia kręgowego straciła władzę w nogach. Teraz poszkodowana pewnie żałuje, że nie zeszła z przyczepy, po zabranej na pole drabinie i rowerem wróciła do domu.
Okręgowy Inspektorat Pracy w Białymstoku, aby promować bezpieczne warunki pracy, po raz kolejny ogłasza konkurs „Żniwa mogą być bezpieczne” adresowany do wszystkich rolników województwa podlaskiego. Zadaniem rolnika jest przygotowanie sprzętu i bezpieczne prowadzenie prac żniwnych. Chętni do udziału w konkursie rolnicy mogą się zgłaszać do naszego biura mieszczącego się w Białymstoku przy ulicy Fabrycznej 2 lub telefonicznie pod numery: 0856785707 lub 692404023. Osobą organizującą konkurs jest Bartłomiej Królik – specjalista w OIP Białystok.

Pamiętaj! Wypadków można uniknąć jeżeli przestrzega się kilku prostych zasad bezpiecznej pracy ! Pośpiech jest bardzo złym Doradcą !
                                                                                                                                                        opr. sam

W imieniu Okręgowego Inspektora Pracy w Białymstoku oraz redakcji „Podlaskiego Agro” życzymy bezpiecznych i zdrowych żniw !

Regulamin konkursu „Żniwa mogą być bezpieczne”
1. Organizatorami konkursu są:
Państwowa Inspekcja Pracy Okręgowy Inspektorat Pracy w Białymstoku,
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w Białymstoku.
2. Honorowy patronat nad konkursem objął Marszałek Województwa Podlaskiego.
3. W konkursie mogą wziąć udział rolnicy zamieszkali na terenie województwa podlaskiego prowadzący prace żniwne, omłotowe i transportowe - płodów rolnych (słoma, ziarno, itp.).
4. Konkurs trwać będzie od momentu rozpoczęcia prac żniwnych do 31 sierpnia 2007 roku.
5. Zasady udziału w konkursie:
Rolnicy mogą zgłaszać się do organizatora konkursu pisemnie i telefonicznie (pod adresem Okręgowy Inspektorat Pracy w Białymstoku ul. Fabryczna 2, tel. /085/-67-857-05 , 67-857-07 lub 692404023) o przeprowadzenie wizytacji prac żniwnych (sprzętem mechanicznym, zbioru słomy oraz transportu słomy i ziarna).

W czasie przeprowadzanych wizytacji prac żniwnych pracownicy OIP i KRUS proponować będą udział w konkursie.

Ocenie będzie podlegać:
  • stan techniczny maszyn używanych do prac,
  • wyposażenie maszyn w osłony części ruchomych,
  • wyposażenie ciągników rolniczych i kombajnów zbożowych w gaśnice, apteczkę, trójkąty ostrzegawcze itp.),
  • udział w pracach żniwnych dzieci i młodzieży do 15 roku życia,
  • przewóz osób z i na pole.
Po przeprowadzeniu wizytacji i sporządzeniu protokółu, pracownicy OIP lub OR KRUS poinformują rolnika o jej wynikach. Organizatorzy nagrodzą nagrodami rzeczowymi i dyplomami rolników, którzy najlepiej zorganizują prace żniwne w roku 2007. Nagrody zostaną wręczone w czasie Wojewódzkiego Święta Plonów.

Wszelkie wątpliwości rozstrzygać będzie komisja konkursowa złożona z przedstawicieli Okręgowego Inspektoratu Pracy w Białymstoku i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w Białymstoku.

Zdjęcia: OIP Białystok
1 - Stanie na dyszlu przyczepy grozi upadkiem i przejechaniem przez przyczepę.
2 - Naprawa prasy przy włączonym napędzie grozi utratą palców.
3 - W ubiegłym roku dla dwóch osób jazda na burcie przyczepy skończyła się urazami kręgosłupa w wyniku których będą leżeli w łóżku do końca życia.
4 - Brak osłon części ruchomych a zwłaszcza wałów napędowych był przyczyną wielu wypadków przy pracach żniwnych.
Jesteś tutaj: Strona główna Artykuły Aktualności Pracować pod osłoną