Podlaskie AGRO

Aktualności

Żniwa finiszują

To już ostatnie dni żniw. Choć w zbiorach, w znacznym stopniu, przeszkadzała kapryśna pogoda, rolnicy mają powody do zadowolenia. Według Ministerstwa Rolnictwa, notowane w tym roku ceny, są najwyższe od kilkunastu lat.

Z danych resortu rolnictwa, pochodzących z oddziałów terenowych Agencji Rynku Rolnego wynika, że najsprawniej żniwa przebiegały w południowych regionach kraju (woj. opolskie, śląskie, lubuskie, dolnośląskie i lubelskie), a najmniej w województwach północnych (pomorskie, zachodniopomorskie, warmińsko-mazurskie i podlaskie - ok. 15%).

Jak podaje Ministerstwo Rolnictwa: obserwuje się duże zainteresowanie zakupem zbóż ze strony podmiotów skupowych, natomiast niewielkie zainteresowanie po stronie sprzedających.

Skąd wywindowane ceny zbóż w Polsce? Resort wyjaśnia, że sytuacja cenowa na rynku zbóż w Polsce w decydującej mierze kształtuje się pod wpływem zmian na rynku europejskim i światowym, a te na tych rynkach są najwyższe od kilkunastu lat, co związane jest ze zwiększonym zapotrzebowaniem, głównie na cele przemysłowe. W dużej mierze winna jest temu niesprzyjająca pogoda - susza na południu i nadmierne opady na północy Europy. W dużym stopniu wpłynęło to na ograniczenie zbiorów i jakość plonów.

W komunikacie Ministerstwa Rolnictwa czytamy także , że : „obecnie ceny zbóż w Polsce są jednymi z najniższych w UE, co można tłumaczyć stosunkowo dobrymi zbiorami i lepszą jakością ziarna niż w innych krajach członkowskich. Według danych Komisji Europejskiej z dnia 26 lipca br. cena pszenicy konsumpcyjnej w Niemczech wynosiła średnio 181 euro/t, Włoszech i Hiszpanii ponad 191-193 euro/t, Francji osiągnęła poziom 206 euro/t, a w Wielkiej Brytanii nawet 233 euro/t. W tym okresie średnia cena pszenicy w Polsce kształtowała się na poziomie 146 euro/t. Z uwagi na utrzymujące się wysokie ceny rynkowe zbóż w krajach UE, Komisja Europejska w dalszym ciągu prowadzi sprzedaż zbóż z zapasów interwencyjnych, głównie kukurydzy z Węgier, na rynek wewnętrzny Wspólnoty.”

Resort odniósł się też do doniesień o nieuniknionych podwyżkach cen mąki. „W ostatnich miesiącach obserwujemy systematyczny spadek cen mąki pszennej (typ 500 i 750). W stosunku do lutego br. wyniósł on ponad 11%, podczas gdy cena pszenicy w tym samy czasie obniżyła się o ponad 15%. Oceniając możliwy wpływ cen zbóż na przemysł piekarniczy i ceny pieczywa należy wziąć pod uwagę fakt, iż ceny zbóż mają wpływ na kształtowanie się cen produktów przetwórstwa, w tym pieczywa, ale tylko w pewnej ich części. Koszt zboża \"zawartego\" w pieczywie stanowi w przybliżeniu 15% jego ceny. Dlatego też zapowiadany wzrost cen pieczywa nie może być usprawiedliwiany wyłącznie wzrostem ceny zbóż konsumpcyjnych.”

sam

Jesteś tutaj: Strona główna Artykuły Aktualności Żniwa finiszują