Aktualności
Najlepsi powalczą o zwycięstwo krajowe
- Kategoria: Aktualności
- Opublikowano
- Super User
- Odsłony: 1663
Bałagan w gospodarstwie, pośpiech, czy brak odzieży ochronnej - te błahe z pozoru kwestie mogą się stać przyczyną wypadku grożącego nie tylko zdrowiu, ale także życiu. Na szczęście ilość wypadków przy pracy w rolnictwie od kilku lat systematycznie spada, a to także wynik takich działań prewencyjnych jak konkurs „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”. Tegorocznym jego zwycięzcami w województwie podlaskim są Danuta i Zbigniew Klimaszewscy.
Wypadków jest mniej
Konkurs „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” organizowany jest już po raz piąty i ma zasięg ogólnopolski. Ma na celu promowanie zasad bezpiecznej pracy na wsi, a co za tym idzie - doprowadzić do zmniejszenia wypadków. Te i inne działania prewencyjne, podejmowane przez szereg organizacji od kilku lat, przynoszą znaczące efekty.
- Nastąpił znaczny spadek wypadków w rolnictwie, ale to ciągle gałąź gospodarki, w która jest najbardziej niebezpieczna - podkreśla Barbara Sołomiewicz, dyrektor oddziału regionalnego KRUS w Białymstoku.
Dlatego warto ciągle mówić o zasad bezpiecznej pracy w rolnictwie, bo skutki tych wypadków mogą kosztować zdrowie lub życie.
- Konkurs jest motywacją do czegoś dobrego - podkreślił w trakcie uroczystości Mikołaj Janowski, członek zarządu województwa. - Na co dzień narażamy własne zdrowie i dopiero bieda przekonuje nas, że zrobiliśmy coś złego.
Bezpieczeństwo na co dzień
Czwartego września w Urzędzie Wojewódzkim odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie wojewódzkiej edycji konkursu. W tym roku, na tym etapie, zwyciężyli Danuta i Zbigniew Klimaszewcy, producenci mleka z miejscowości Klimasze gminie Zambrów. Pan Zbigniew przez kilkadziesiąt ;lat pracował w straży pożarnej. Dzięki temu doświadczeniu, w swoim gospodarstwie, zawsze starał się wprowadzać podstawowe zasady bezpieczeństwa.
- Niekiedy nie wymaga to wcale wielkiego zachodu, wystarczy przeczytać jakieś broszury, instrukcje obsługi - mówi Zbigniew Klimaszewski, właściciel zwycięskiego gospodarstwa.
Choć polskie i podlaskie rolnictwo zmienia zupełnie swój obraz, gospodarstwa rozwijają się, to za mało, by stały się one jednocześnie bezpieczne.
Wiele zależy od podejścia właścicieli - podkreśla pani Danuta. - My nie tylko staramy się uczynić nasze gospodarstwo jak najbardziej bezpiecznym, ale również nauczyć tego nasz dzieci.
Obejście wśród kwiatów
W tym roku do udziału w konkursie zostało zgłoszonych 76 gospodarstw. W finale znalazło się ich 9. Wszystkie zostały zwizytowane przez komisje konkursową i na tej podstawie przyznano ich właścicielom poszczególne miejsca. Komisja konkursowa oceniała m.in. stan budynków inwentarskich i gospodarskich, wyposażenie maszyn w osłony, ład w gospodarstwie, stosowanie się do zasad bezpieczeństwa, ale także estetykę. Klimaszewscy przyznają, że dbanie o wygląd gospodarstwa nie jest wcale rzeczą łatwą.
- W tygodniu trzeba na to poświęcić jeden dzień - podkreśla pan Zbigniew.
- O wygląd gospodarstwa dbamy razem - dodaje jego żona.
Państwo Klimaszewscy będą reprezentować województwo podlaskie w finale krajowym konkursu.
Optymistyczne dane
Podlaskie jest województwem, w którym wskaźnik wypadkowości jest dość wysoki w skali kraju. Na szczęście od 2004 roku sytuacja się poprawia - maleje ilość wypadków. Niestety ciągle zdarzają się te najbardziej tragiczne - śmiertelne. W kraju w 2006 roku było takich 123, w w województwie podlaskim - 9.
Najczęściej w rolnictwie, zarówno w kraju, jak i w naszym województwie, zdarzają się upadki, wypadki przy obsłudze zwierząt, pochwycenia lub uderzenia przez ruchome części maszyn.
Najczęstszymi przyczynami wypadków, zarówno w kraju, jak i w naszym województwie są m.in.:
* nieznajomość zasad bezpieczeństwa
* brak ładu w obejściu
* brak odzieży ochronnej
* wykonywanie prac po spożyciu alkoholu
* brak osłon w maszynach
Żeby ustrzec się wypadków nie trzeba wiele wysiłku. Czasem wystarczy drobne udogodnienie, takie jak używanie drabin zabezpieczonych przed poślizgiem, zamontowanie poręczy przy schodach, czy podpórek przy drzwiach. Niewiele, prawda? A warto - cena jest wysoka.
Nagrodzeni rolnicy w etapie wojewódzkim konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”:
1 miejsce - Danuta i Zbigniew Klimaszewscy
2 miejsce - Teresa i Dariusz Radzewicz
3 miejsce - Elżbieta i Paweł Szabłowscy oraz Bogusława i Bogusław Krzywosz
Małgorzata Sawicka