Aktualności
Bagny - „Wsi spokojna, wsi wesoła”
- Kategoria: Aktualności
- Opublikowano
- Super User
- Odsłony: 1588
Stanisław Łapciuk, który odebrał nagrodę w imieniu sołectwa Bagny żartował, że nieprzypadkowo realizowana przez nich inicjatywa prezentowana była jako pierwsza (decydowała o tym kolejność alfabetyczna - przyp. aut.) i pokreślił, że w przygotowaniu są |
Nagrodzono najciekawsze inicjatywy realizowane na terenach wiejskich
Niemal 60 inicjatyw zgłoszono do konkursu „Inicjatywa Sołecka Roku 2008”. Wygrała jedna - realizowana na terenie sołectwa Bagny. Jednak wszystkim inicjatorom należą się słowa pochwały.
Tematyka zgłoszeń pokazała, że pomysłowość liderów nie zna granic. Mieszkańcy wsi wspólnymi siłami zrealizowali wiele inicjatyw: wyremontowano wiele pomieszczeń, które teraz mogą pełnić rolę świetlic, zbudowano boiska sportowe, zagospodarowane place, zorganizowano wypoczynek dzieciom, przywrócono wiele pięknych tradycji.
Wszystkie zgłoszenia oceniane były przez Kapitułę konkursu, pod przewodnictwem Roberta Tyszkiewicza. Z tego grona wyłoniono 6 najciekawszych - jedną nagrodzono, a 5 pozostałym przyznano wyróżnienia. Uroczystość wręczania nagród odbyła się 2 lutego w Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku.
Zwycięskie sołectwo Bagny w gminie Dąbrowa Białostocka składa się z 51 gospodarstw. Mieszkający tam rolnicy ukierunkowali produkcję na hodowlę bydła mleczno-mięsnego. Na terenie sołectwa działa Stowarzyszenie „Placówka”, zarejestrowane w 2002 roku z inicjatywy Rady sołeckiej. Stowarzyszenie to przejęło i prowadzi sześcioklasową szkołę publiczną, ale nie tylko. Z inicjatywy tej organizacji m.in. powstał plac zabaw, wiata na drewno i garaż na rowery przy szkole, zdobyte zostały fundusze na kilka projektów, jak choćby „W zdrowym ciele, zdrowy duch” - mający na celu propagowanie zdrowego stylu życia.
W imieniu sołectwa nagrody odebrał jeden z liderów: Stanisław Łapciuk
- Jest mi niezmiernie przyjemnie, że zostaliśmy wyróżnieni - powiedział. - Chcę podkreślić, że nasze działania, zakończyły się sukcesem, również dzięki dobrze układającej się współpracy z władzami samorządowymi oraz Zespołem Doradztwa Rolniczego pod kierownictwem Stanisława Jaroszewicza.
Podkreślił też, że stowarzyszenie nie zamierza spoczywać na laurach, a wprost przeciwnie: jego członkowie są w trakcie opracowywania kolejnych przedsięwzięć.
Organizatorzy konkursu: Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego, Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, powołali go do życia w celu promowania inicjatyw podejmowanych przez mieszkańców wsi, rady sołeckie, organizacje pozarządowe czy sołtysów , które najlepiej integrują lokalną społeczność.
- Aktywność społeczności lokalnej zasługuje na szczególną naszą uwagę i uznanie - mówi Maciej Żywno Wojewoda Podlaski. - To dzięki inicjatywom podejmowanym przez małe społeczności zmienia się otaczająca nas rzeczywistość. Każda aktywność podjęta dla dobra i rozwoju społeczności wpływa korzystnie na jej funkcjonowanie. Wspólne działania zacieśniają więzi społeczne, dają poczucie przynależności do grupy i przede wszystkim rozbudzają poczucie odpowiedzialności za to, co dzieje się i jak wygląda miejscowość, w której mieszkamy.
Dużą rolę w realizacji przedsięwzięć odgrywają sołtysi bądź inni miejscowi liderzy. Tak szeroko prowadzona działalność możliwa była dzięki uczestnictwu sołectw w wielu projektach.
- Wspólne działania na rzecz lokalnego środowiska potrzebują liderów - twierdzi Sławomir Gromadzki Dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. - Inicjatywa Sołecka to konkurs, który daje możliwość wypromowania przywódców i ich małych społeczności, co może być dobrym przykładem dla innych.
Małgorzata Sawicka
fot. Rutek Chief
W konkursie wyróżnione zostały także sołectwa:
Guzy w gminie Knyszyn
Lipina w gminie Sokółka
Oszkinie w gminie Puńsk
Winna Poświętna w gminie Ciechanowiec
Załuki-Podzałuki w gminie Gródek.
Uroczystość wręczania nagród była okazją do zrobienia wspólnego zdjęcia liderom wszystkich wyróżnion |
|||