Podlaskie AGRO

Aktualności

Dekada pracy nad bezpieczeństwem


Marszałek województwa podlaskiego gratuluje zajęcia I miejsca Janowi Łupińskiemu.

Zwycięzcy konkursu „Żniwa mogą być bezpieczne” godni naśladowania


Maszyny żniwne należące do niego są w świetnym stanie, sprawne i zadbane. Do tego Jan Łupiński z Wólki Waniewskiej pamięta o własnym zdrowiu i w czasie żniw używał półmaski przeciwpyłowej. Choć robił to dla siebie został doceniony i zwyciężył w konkursie „Żniwa mogą być bezpieczne”.

W tym roku odbyła się już dziesiąta edycja tego konkursu organizowanego przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Białymstoku przy współudziale Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Rolników w Białymstoku, a Marszałek Województwa objął go patronatem honorowym.

W ramach konkursu przeprowadzono 552 wizytacje prowadzonych przez rolników prac żniwnych, w czasie których pracownicy OIP sprawdzali stan techniczny sprzętu rolniczego. Szczególną uwagę zwracano na: wyposażenie maszyn w osłony części ruchomych, przewożenie pasażerów w miejscach niebezpiecznych i zatrudnianie dzieci do 15 roku życia.

Po zakończeniu żniw komisja konkursowa wybrała trzech rolników, którzy prowadzili prace żniwne w sposób niezagrażający ich zdrowiu i życiu.

Wygrał wspomniany już Jan Łupiński. Prowadzi on gospodarstwo rolne we wsi Wólka Waniewska na terenie gminy Łapy. Inspektorzy wizytujący je podczas żniw sprawdzili, że używany przez rolnika sprzęt rolniczy, szczególnie kombajn Z-056 Bizon rocznik 1988, jest utrzymany w idealnym stanie technicznym, posiada wszystkie osłony części ruchomych i obowiązujące wyposażenie. Rolnik dba również o stan swojego zdrowia używając w czasie pracy kombajnisty półmaski przeciwpyłowej. Zapobiega ona wdychaniu pyłu w czasie wielogodzinnego kierowania kombajnem.

O włos od zwycięstwa był Waldemar Gąsowski prowadzący gospodarstwo rolne we wsi Kobylin Kruszewo na terenie gminy Kobylin. Specjalista OIP wizytował prace żniwne wykonywane przez Pana Waldemara kombajnem Z-056 Super rok produkcji 1989. Kombajn był wyposażony we wszystkie osłony oraz posiadał komplet obowiązkowego wyposażenia. Rolnik szczególnie rygorystycznie przestrzega zasady niewpuszczania pasażerów na pomost roboczy kombajnu.

Trzecie miejsce zajął Stanisław Roszkoski, prowadzący wspólnie z synem gospodarstwo rolne we wsi Roszki Wodźki na terenie gminy Łapy. Pan Stanisław jest właścicielem kombajnu John Deere 932 rok produkcji 1982. Kombajn mimo 27 lat jest wspaniale zadbany, a rolnik dokonał kilku zmian poprawiających bezpieczeństwo pracy, np.: zamontował kabinę kierowcy. Dba również o zabezpieczenie przeciwpożarowe posiadając na wyposażeniu kilka atestowanych gaśnic proszkowych.

Wyniki konkursu zostały ogłoszone podczas Dożynek Wojewódzkich, jakie odbyły się 13 września w Wysokiem Mazowieckiem. Podczas uroczystości najlepsi otrzymali nagrody i gratulacje.

opr. sam, fot. OIP Białystok


Zastępca Okręgowego Inspektora pracy Jerzy Derpa wręcza nagrodę i list gratulacyjny P. Waldemarowi

P. Barbara Sołomiewicz wręcza nagrodę za zajęcie III miejsca Stanisławowi Roszkowskiemu.



Jesteś tutaj: Strona główna Artykuły Aktualności Dekada pracy nad bezpieczeństwem