Aktualności
25 lat minęło... jak jeden dzień
- Kategoria: Aktualności
- Opublikowano
- Super User
- Odsłony: 2195
Pierwszym etapem obchodów uroczystości było zwiedzanie zakładu produkcyjnego |
Uroczystości jubileuszowe w białostockim Samasz-u
Jesteśmy w roku 84' - Antoni Stolarski po założeniu w wynajętym garażu warsztatu samochodowego, postanawia zespawać własnoręcznie pierwszą kopaczkę elewatorową do ziemniaków. Dwa lata później sporządza pierwszą kosiarkę. Dwadzieścia pięć lat później Stolarski stoi na czele Samasz-u, jednej z największych firm w regionie.
Tak, to już 25 lat. I jak w jednym z poprzednich wydań „Podlaskiego Agro” pisaliśmy o 20-letnim Metalfachu, porównując go do osoby, która od dwóch lat może wypić lampkę wina, tak Samasz jest... kawalerem na wydaniu. A przynajmniej pod względem wieku, pasuje do sokólskiej firmy, co w praktyce zaowocowało współpracą obu przedsiębiorstw.
Swój okrągły jubileusz Samasz obchodził niezwykle uroczyście. Najpierw zaproszeni goście (współpracownicy, przedstawiciele samorządu miasta, media) mieli okazję zwiedzić zakład mieszczący się przy ulicy Trawiastej w Białymstoku. Prezes Antoni Stolarski przestawił zebranym historię firmy. A następnie goście przenieśli się do Hotelu Gołębiewskiego, by już w nieco luźniejszej atmosferze, świętować ten wspaniały jubileusz.
- Takie firmy to sól ziemi - powiedział Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku, którego obecność najlepiej świadczyła o randze wydarzenia.
I trudno się z tym nie zgodzić. W 1988 roku Samasz zatrudniał 12 osób, dziś 270! Jednak wiadomo przecież, że korzyści płynące z działalności tej firmy obejmują znacznie szerszą liczbę osób.
- Samasz to jeden z najbardziej znanych i cenionych podmiotów gospodarczych w regionie - mówił Tadeusz Truskolaski. - Mam nadzieję, że nadal z Państwa pracy będzie płynął pożytek dla całej społeczności podlaskiej.
Podczas uroczystości jubileuszowej Antoni Stolarski, prezes firmy nagrodził wyróżniających się pracowników, jak również najlepszych dilerów. Wśród dystrybutorów bezkonkurencyjną okazała się firma PHU „Jędruś” z Rajgrodu prowadzona przez Andrzeja Mikulskiego. Kolejne miejsca w rankingu zajęły firmy: Zakład Handlowy „BASP” Szczuczyn, Agroma Olsztyn Grupa Sznajder Sp. z o.o., Zakład Usługowo Handlowy Krzysztof Królik z Garwolina i „MARPASZ” z Korytek k. Jedwabnego. Za najlepszego dilera na Białorusi uznano firmę „Contractus”.
Ten jubileusz to nie tylko upływ czasu, ale miara osiągnięć. Ćwierćwiecze istnienia tej firmy, to obecność na rynku 90 różnych modeli kosiarek bębnowych, kosiarek dyskowych, kosiarek bijakowych, przetrząsaczy, zgrabiarek oraz pługów śnieżnych, ponad 53 tysiące wyprodukowanych maszyn, ok. 30 tysięcy maszyn sprzedanych w eksporcie, w tym ponad 15 tys w Niemczech, ponad 20 tysięcy maszyn sprzedanych w Polsce.
A całą ideę najlepiej posumował jeden z gości podczas gratulacji.
- Antoni ma swoją misję i każdy to wie - powiedział. - Pan Bóg powiedział do niego: „Antoni - ty będziesz robił kosiarki.” I tak się stało. A ja ci mówię - razem wykosimy konkurencję.
Małgorzata Sawicka
fot. S. Rutkowski, A. Niczyporuk
Nazwiska wyróżnionych pracowników podczas imprezy z okazji 25-lecia Samaszu:
1.Gacuta Adela
2.Karasek Kazimierz
3.Kowalczuk Antoni
4.Kuprianowicz Artur
5.Łuczaj Jan
6.Opolski Wiesław
7.Panasewicz Mirosław
8.Sadowski Gieorgi
9.Wdziękoński Jerzy
10.Wilczewski Wojciech
Historia firmy:
1984 rok
Luty - inż. Antoni Stolarski „idzie na swoje” i zakłada w wynajętym garażu przy ul. Kirkora w Białymstoku warsztat samochodowy
Marzec - za namową ojca buduje pierwszą kopaczkę elewatorową do ziemniaków
1988 rok
Przeprowadzka na ulicę Trawiastą
Produkcja kosiarek bębnowych tylnych 1,35m i 1,65 m
1984-1988 – łączna sprzedaż kopaczek w tym okresie: 267 sztuk
Zatrudnienie: 12 pracowników.
1994 rok
Łączna produkcja roczna kosiarek – 1.417 szt.
Początek eksportu maszyn do Niemiec
1995 rok
Produkcja roczna kosiarek – 2.704 szt
Początek współpracy z firmą Fricke GmbH Heeslingen w Niemczech
1996 rok
Budowa nowego budynku biurowego
Nowe kosiarki bębnowe w ofercie, pierwsze kosiarki ze spulchniaczami pokosu
Sprzedaż roczna - 3390 kosiarek
Udział eksportu w ogólnej sprzedaży sięga 44%
1998 rok
W ofercie firmy Samasz pojawiają się pierwsze kosiarki dyskowe
Udział eksportu w sprzedaży sięga 60%
2000 rok
Samasz jako pierwszy producent w Polsce wprowadza na rynek kosiarki czołowe – bębnowe i dyskowe, zawieszane na przednim TUZ ciągnika, dzięki czemu kreuje rynek na ciągniki z przednim napędem WOM oraz zawieszeniem TUZ. W ślad za firmą Samasz również inni polscy producenci uruchomili produkcję maszyn rolniczych agregowanych z przodu ciągnika.
2004 rok
Samasz uzyskuje znaki DLG Signum Test – Niemieckiego Towarzystwa Rolniczego dla kosiarek bębnowych tylnych oraz czołowych
W ofercie pojawiają się kosiarki dyskowe ze zgniataczami pokosu dla roślin motylkowych. Szersze wprowadzenie na rynek kosiarek bijakowych - mulczerów
Obchody 20-lecia istnienia firmy Samasz
2005 rok
Nowy rekord sprzedaży – 4.000 kosiarek
Udział eksportu w sprzedaży – 68%
Certyfikat ISO 9001 i certyfikaty rosyjskie dla kosiarek dyskowych
2007 rok
Wprowadzenie na rynek NOWEJ GENERACJI kosiarek dyskowych, charakteryzujących się najmocniejszą i najtrwalszą listwą tnącą na rynku
Sprzedaż 300 kosiarek dyskowych do Finlandii, która staje się, drugim po Niemczech, rynkiem eksportowym Samasz-u
2008 rok
Wprowadzenie na rynek zestawów MegaCUT i GigaCUT o szerokościach koszenia 8,60m i 9,40m
Wzbogacenie oferty o kosiarki dyskowe z centralnym zawieszeniem o 3 szerokościach roboczych – 2,60m, 3,00m i 3,40m
Wprowadzenie na rynek kosiarki wysięgnikowej tylnej
We wrześniu linii montażowej „schodzi” 50.000 kosiarka
2009 rok
Nowa, zreorganizowana sieć dilerów w Polsce. Liczbę partnerów handlowych zredukowano o połowę. Efekt – wzrost sprzedaży w Polsce – 20% w stosunku do roku 2008
Współpraca z firmą Metalfach Sokółka, której wynikiem był debiut obu firm na największych targach techniki rolniczej na świecie – AGRITECHNICA Hannover `2009