Podlaskie AGRO

Aktualności

Tour de DuPont


Po frekwencji widać, że rolnicy są żądni wiedzy. Podczas konferencji w Mikołajkach trudno było o wolne miejsce.

Po raz jedenasty rolnicy z całej Polski mogli wziąć udział w cyklu konferencji


Konferencje organizowane przez koncern DuPont to niezwykła okazja dla rolników, by zapoznać się z aktualną sytuacją w branży, dowiedzieć się o nowościach w środkach ochrony roślin. A w kuluarach po prostu ze sobą porozmawiać i wymienić się doświadczeniami.

My uczestniczyliśmy w konferencji zorganizowanej w Mikołajkach, która odbyła się 9 lutego. Zimowy termin wiążący się w oczywisty sposób z mniejszą ilością pracy na polach, sprzyja uczestnictwu w tego typu wydarzeniach, nie dziwi więc fakt, że na konferencje przybywają prawdziwe tłumy rolników.

Tym razem nie zabrakło pozytywnych akcentów. Organizatorzy przekonywali, że według tendencji światowych praca rolnika będzie coraz bardziej opłacalna.

- Długoterminowe prognozy wskazują na wzrost popytu na ziarno - podkreślił w swoim wystąpieniu Krzysztof Golec, dyrektor DuPont Polska.

Pozytywne prognozy dla światowego rolnictwa opierają się przede wszystkim na fakcie rosnącej populacji ludności, a co za tym idzie, wzrostu zapotrzebowania na żywność. Jednak nie tylko. Organizatorzy konferencji przekonywali, że idzie ku dobremu, a konkretnie do stabilizacji rynku rolnego w Polsce i na świecie. W takiej sytuacji, a przy minimalnym wzroście areału ziem uprawnych konieczne jest dążenie do racjonalizacji produkcji rolnej. I tak, szacuje się, że w 2050r. ziemię będzie zamieszkiwać 9 miliardów ludzi, a żeby zaspokoić zapotrzebowanie takiej populacji na żywność, trzeba jej produkować o 18% więcej. Tymczasem szacowany wzrost ziemi uprawnej jest niewielki – ok. 2-procentowy. Jasne jest więc, że rolnicy muszą doprowadzić do zwiększenia produkcji żywności innymi sposobami. Inwestycje w coraz to lepsze środki ochrony roślin, to jedna z możliwości.

Tu pomocne mają być produkty firmy DuPont, których całą gamę przedstawił Krzysztof Golec. Z jego słów płynęło przesłanie, że firma, której jest przedstawicielem, stale podwyższa sobie poprzeczkę, zaskakując nowymi ulepszonymi formulacjami, nowymi produktami. Celem DuPont jest dostarczenie rolnikom niezbędnych narzędzi, które pomogą im zwiększyć intensywność produkcji poprzez zabezpieczenie upraw przed niszczącym działaniem chorób oraz szkodników. Główną gałęzią produkcji DuPont są herbicydy. Dlatego rok rocznie pokaźną część zysków firma inwestuje w ten właśnie dział. By osiągnąć postawiony sobie cel, koncern rozpoczął wprowadzanie w kilkunastu krajach Europy herbicydów nowej generacji, wyprodukowanych w technologii SX. Przedstawiciele firmy zapewnili, że to rewolucja w dziedzinie herbicydów. Herbicydy te, będące nową, lepszą formą znanych od lat sulfonylomoczników, tym się różnią od swoich poprzedników, że stanowią jednorodne mieszaniny. W praktyce, granule nie ulegają rozpadowi, a ich składniki nie rozdzielają się. Ta innowacyjna cecha herbicydów DuPonta to nie tylko wygodne dozowanie, ale w efekcie, lepsza ochrona przed chwastami.

Herbicydy wyprodukowane w oparciu o technologię SX są całkowicie rozpuszczalne w wodzie, co w praktyce oznacza, że od razu 100% substancji aktywnej wnika do rośliny, zwiększając, w sposób oczywisty, jego skuteczność o nawet dwukrotnie w stosunku do herbicydów formulacji WG.

Jednak wyróżniająca nowe herbicydy cecha oznacza też mniejszy problem z myciem opryskiwaczy, ponieważ nie zostawiają one kłopotliwego osadu. W efekcie nawet 5-krotnie spada zużycie wody przeznaczonej do mycia opryskiwacza, a wiadomo przecież, że nie jest to kwestia, którą można lekceważyć. Błędy i zaniedbania przy tej czynności mogą doprowadzić do zniszczenia uprawy i sporych strat finansowych.

Obecnie w ofercie firmy dostępne są dwa produkty wyprodukowane w technologii SX - Granstar Ultra SX 50 SG oraz Rubin SX 50 SG.

Małgorzata Sawicka


Krzysztof Golec, dyrektor DuPont Polska „zasiał” w zgromadzonych optymizm

Jesteś tutaj: Strona główna Artykuły Aktualności Tour de DuPont