Aktualności
Krótko
- Kategoria: Aktualności
- Opublikowano
- Super User
- Odsłony: 1043
Uważaj na to, co kupujesz
Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Białymstoku sprawdzał co i jak sprzedaje się w sklepach wiejskich. Łącznie przeprowadzono 22 kontrole w placówkach detalicznych.
Nieprawidłowości ujawniono w 18 kontrolowanych placówkach, co stanowi 82 % objętych kontrolą.
Inspekcja wykryła, że m.in.:
posługiwano się narzędziami pomiarowymi bez ważnych dowodów legalizacji - w 7 placówkach,
naruszono przepisy o cenach - w 9 placówkach,
oferowano do sprzedaży przeterminowanych środków spożywczych - w 13 placówkach,
osoby bezpośrednio stykające się z żywnością nie posiadały aktualnych orzeczeń lekarskich do celów sanitarno-epidemiologicznych – w 1 placówce.
Bez kar się nie odbyło, a właściciele sklepów, będą musieli zapłacić łącznie 19 mandatów, a oprócz tego:
wycofać z obrotu 7 wag z wygasłymi cechami legalizacji, do czasu ich zalegalizowania,
usunąć stwierdzone nieprawidłowości,
wycofać towary przeterminowane
Emerytura w KRUS nie dla dwuzawodowców
Prawo do wcześniejszej emerytury rolniczej stracili tw. dwu zawodowcy, którzy przez pewien czas byli ubezpieczeni w ZUS-ie, a przez pewien w KRUS-ie. Wskutek nowelizacji ustawy o emeryturach kapitałowych.
Obecnie warunkiem uzyskania świadczenia emerytalnego we wcześniejszym okresie jest posiadanie 30 lat okresu składkowego w KRUS oraz zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej. Osoby, które nie spełniają tego warunku, bo były ubezpieczone zarówno w KRUS-ie jak i w ZUS-ie mogą ubiegać się o emeryturę w systemie powszechnym, a nie rolniczym.
Zaliczki na inwestycje
Nowela ustawy o uruchamianiu środków z budżetu UE przeznaczanych na finansowanie Wspólnej Polityki Rolnej wprowadza zaliczki mające ułatwić i przyspieszyć wydawanie unijnych pieniędzy
Dotychczas rolnik lub przedsiębiorca musiał na wykonanie projektu zaciągnąć kredyt. Zwrot kosztów następował natomiast po zrealizowaniu przedsięwzięcia.
Gdy nowe przepisy wejdą w życie beneficjent będzie mógł się ubiegać o zaliczkę przy składaniu wniosku o unijne dotacje. Jednak by taką otrzymać, konieczne będzie uzyskanie gwarancji bankowej. Choć to kosztowne, Kazimierz Plocke, wiceminister rolnictwa, podkreślił, że to rozwiązanie znacznie bardziej korzystne niż uzyskanie pożyczki.
Projekt zakłada, że zaliczka może wynieść od 20 do 50 proc. przyznanej pomocy z unijnych programów. Przewidziano także zaliczkę w wysokości 50 tysięcy złotych dla grup producenckich, która ma pokryć koszty założenia i administrowania grupą w pierwszym roku działalności.