Aktualności
Co tam Panie w rolnictwie?
- Kategoria: Aktualności
- Opublikowano
- Justyna Radziszewska
- Odsłony: 1357
III Forum Rolnicze w Janowie – wymiana doświadczeń i prezentacja nowości
Pokazanie dobrych praktyk rolniczych i innowacyjnych projektów, wymiana doświadczeń oraz najogólniej mówiąc - „know-how”, czyli wiedzieć, jak co robić w rolnictwie. 15 maja na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie odbyła się już trzecia edycja Forum Rolniczego.
W imprezie uczestniczyli uczniowie szkół rolniczych, liderzy podlaskiego rolnictwa, instytucje obsługujące rolnictwo, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej oraz organizacji rolniczych. Forum zgromadziło także setki mieszkańców gminy i okolic, którzy korzystając z pięknej pogody licznie przybyli do Janowa.
Forum Rolniczemu patronuje marszałek województwa, który wspiera imprezę finansowo, dzięki funduszom z programu Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.
- Nasze spotkanie jest miejscem wymiany doświadczeń, na ten czas nawet pogodę zamówiliśmy - witał gości, trochę żartując Mieczysław Kazimierz Baszko, wicemarszałek województwa podlaskiego. - Warto promować takie imprezy. Tym bardziej, że nasze rolnictwo stoi naprawdę na wysokim poziomie. Zmiany, które zaszły na wsiach w ciągu ostatnich kilku lat, widać gołym okiem.
Następnie głos zabrał gospodarz Forum, Czesław Jan Kiejko, dyrektor ZS CKR w Janowie:
- Szkoła już po raz trzeci zorganizowała Forum Rolnicze - mówił. - Pierwsze odbyło się w 2009 r. Tegoroczne połączyliśmy z dniem otwartym naszej placówki dla absolwentów gimnazjów. Swoje stoiska mają także inne szkoły ponadgimnazjalne z naszego terenu. Przypomnę, iż jesteśmy szkołą resortową - jedną z kilkudziesięciu tego typu szkół w Polsce. Naszym organem prowadzącym jest ministerstwo rolnictwa, które wspiera rozwój szkoły. Dzięki temu obecnie rozbudowujemy placówkę. Chcę też podkreślić rolę środków unijnych, które dają duże szanse dla rolnictwa, a my umiemy je mądrze wykorzystać. Zachęcam do obejrzenia wszystkich stoisk.
A co można było obejrzeć? Na boisku sportowym szkoły „rozstawiły się” firmy produkujące sprzęt rolniczy, prezentując najnowsze egzemplarze maszyn. To one przyciągały najbardziej. Na miejscu można było rozwiać swoje wątpliwości dotyczące szczególnie skomplikowanych przepisów prawnych - radą służyli doradcy KRUS, ARiMR i banków. Można było się dowiedzieć, co nowego szykuje PROW, czy Młody Rolnik. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem rolników. Uatrakcyjnieniem wystawy były stoiska z rękodziełem ludowym, roślinami ozdobnymi.
Zwiedzaniu wystawy sprzętu rolniczego towarzyszyły występy zespołów artystycznych z Janowa, Korycina, Łomży. Szczególne owacje otrzymali najmłodsi artyści zespołu tanecznego Szkoły Podstawowej w Janowie. Można było popisać się wiedzą z zakresu rolnictwa i wziąć udział w konkursie. Na śmiałków czekały nagrody: wiertarki, zestawy kluczy, itp. Na stoisku PCK można było oddać krew. Również nie za darmo! Honorowych krwiodawców czekała nagroda w postaci lotu helikopterem i możliwość podziwiania z góry przepięknej panoramy Janowa.
Naszą uwagę przyciągnęło pięknie przygotowane, zdobione artystycznymi wyrobami rękodzieła – stoisko Zespołu Szkół Rolniczych w Sokółce.
- Prace na stoisko szkolne wykonali sami uczniowie w ramach pozalekcyjnych zajęć koła artystycznego – opowiada Andrzej Szumiło, nauczyciel, prezentujący ZSR Sokółka. - W szkole nasi uczniowie mają możliwość z dodatkowych zajęć, które wspomagają proces kształcenia oraz przygotowują do przyszłej pracy. Ostatnio realizowany przez nas projekt z wykorzystaniem środków unijnych w ramach PROW umożliwił nam zrealizowanie szeregu kursów: kurs kombajnisty, kurs elektronicznej ewidencji rolniczej – dla młodzieży z technikum rolniczego oraz kursy: kelner barman, kucharz i dekorator dla młodzieży w zawodzie hotelarz i gastronom. W ramach projektu organizowane były dodatkowe kursy z języków obcych, co ułatwiło młodzieży udział w praktykach zagranicznych. Organizujemy też liczne wycieczki dydaktyczne do sieci zakładów oraz na znaczące w kraju targi rolne. Przez ostatnie pięć lat liczba uczniów naszej Szkoły podwoiła się, co świadczy o sensie istnienia i trafności podejmowanych przez nas działań. Wprowadzamy nowe kierunki, które ciszą się uznaniem młodzieży. Obecnie prowadzimy nabór do technikum w czterech zawodach: rolnik, ekonomista, hotelarz i organizator usług gastronomicznych oraz liceum profilowane o profilu kształtowanie środowiska.
Do znaczących sukcesów sokólskiej szkoły w ostatnim okresie można zaliczyć uzyskanie przez uczniów tytułu laureata w ogólnopolskich konkursach związanych z rolnictwem (III miejsce w konkursie „Ergonomia i Bezpieczna Praca w Rolnictwie oraz IV miejsce w konkursie „Jak zreformować gospodarstwo mojego ojca?”) organizowanych przez SGGW w Warszawie.
W ramach III Forum Rolniczego równocześnie w auli Szkoły odbywały się konferencje. Na temat dobrych praktyk na obszarach wiejskich oraz aktualnej sytuacji w rolnictwie mówił prof. dr hab. Józef Starczewski z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Zaś wykład o funkcjonowaniu grup producentów rolnych wygłosiła Mirosława Miłosławska-Kozak, ekspert d/s grup producenckich i promocji. Pani Mirosława już na wstępie zdradziła, że zachwyciła się serem korycińskim i namawiała rolników do zorganizowania się w grupę. Zapewniała, że pomoże w jej organizacji. Po wykładzie udała się na stoiska i tam chętnie wyjaśniała wszelkie wątpliwości.
- Znam wasz region, bo współpracuję już z jedną z grup na terenie powiatu sokólskiego – mówiła. - Chętnie podejmę się pomocy innym producentom.
Forum Rolnicze w Janowie to jedna z dwóch takich imprez w naszym województwie. Takie same konferencje, również połączone w wystawami, odbywają się co roku w Niećkowie w powiecie grajewskim.
Barbara Klem