Aktualności
By nie zabrakło nam chleba...
- Kategoria: Aktualności
- Opublikowano
- Justyna Radziszewska
- Odsłony: 3477
- Praca rolnika nie jest łatwa. Od rana do nocy, bez sobót, niedziel – dzisiaj podsumowujemy ten niezwykły trud. Chciałbym w imieniu własnym i Zarządu Województwa Podlaskiego serdecznie za ten trud podziękować – tymi słowami Jarosław Zygmunt Dworzański, marszałek województwa podlaskiego rozpoczął część oficjalną Dożynek Wojewódzkich. W tym roku szczególnych, bo pachnących ziołami i zorganizowanych 14 września na terenie Białostockiego Muzeum Wsi.
Tradycyjnie Dożynki Województwa Podlaskiego rozpoczęły się liturgią odprawianą w dwóch obrządkach: prawosławna w Cerkwi Świętego Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku i katolicka w Bazylice archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, również w Białymstoku. Pochód dożynkowy spotkał się pod wiatrakiem już na terenie wsi i stamtąd udał się pod scenę, na której gości powitał gospodarz Dożynek – Jarosław Dworzański oraz Starostowie – Zofia i Bogusław Kryniccy ze wsi Piątak w gminie Suchowola, świeżo upieczeni zwycięzcy podlaskiego etapu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” oraz Krystyna i Eugeniusz Jaroszewicz z Knyszewicz w gm. Szudziałowo. Tam uczestnicy Dożynek zostali obdzieleni chlebem z życzeniami, by go nigdy nie zabrakło.
Wokół sceny stały tradycyjne wieńce dożynkowe, a autorzy najpiękniejszych otrzymali nagrody. Podobnie, jak i laureaci dorocznego konkursu „Żniwa mogą być bezpiecznie”. Po części oficjalnej na deski sceny wkroczyły rozśpiewane zespoły ludowe. Uczestnicy Dożynek mogli zwiedzić teren Muzeum bądź skorzystać z bogatej oferty stoisk.
Tekst i fot. sam
Raster:
Komisja oceniła wieńce w dwóch kategoriach:
- wieńce tradycyjne (zgodność z tradycją, wymiary wynikające z tworzywa, naturalne zboża, kwiaty, owoce, wstążki lub krajki, architektura wieńca wynikająca z koła, kwadratu, trójkąta i wznoszących się wiązek ku szczytowi, wzór „przepiórka” na polu)
- wieńce współczesne (walory plastyczne kompozycji wykonanej z płodów rolnych, elementy plastyczne o symbolice agrarnej, patriotycznej i społecznej, ogólny wyraz korespondujący ze świętem plonów).
W kategorii wieńców tradycyjnych nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego na najpiękniejszy wieniec tradycyjny otrzymali:
I nagrodę - Zespół Folklorystyczny Orlanie z Orli;
II nagrodę - Koło Gospodyń Wiejskich Malwianki ze Studzianek, gm. Wasilków;
III nagrodę - Zespół Knyszynianki z Knyszyna.
Wyróżnienia Marszałka Województwa Podlaskiego w kategorii – wieniec tradycyjny otrzymali:
1. Zespól Folklorystyczny Werwoczki z Orli
2. Zespól Folklorystyczny Żawaranki ze wsi Mochnate, gm. Hajnówka
W kategorii wieńców współczesnych nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego na najpiękniejszy wieniec współczesny otrzymali:
I Nagrodę - gmina Szudziałowo, powiat Sokólski;
II Nagrodę - gmina Augustów;
III Nagrodę - Koplanianki, gm. Juchnowiec Kościelny.
Wyróżnienia Marszałka Województwa Podlaskiego w kategorii – wieniec współczesny otrzymali:
1. KGW Piekowo gm. Poświętne
2. Wieniec z miejscowości Szaciły
Dodatkowo z uwagi na wysoki poziom artystyczny i ogromny wkład pracy włożony w wykonanie wieńców, Komisja postanowiła uhonorowała następujące wieńce:
1. Zespół Folklorystyczny Kalina z Załuk
2. Zespół Uhowianki, gm. Łapy
3. Zespół Pogodna Jesień z Moniek