Podlaskie AGRO

Aktualności

By nie zabrakło nam chleba...

dozynki 2014- Praca rolnika nie jest łatwa. Od rana do nocy, bez sobót, niedziel – dzisiaj podsumowujemy ten niezwykły trud. Chciałbym w imieniu własnym i Zarządu Województwa Podlaskiego serdecznie za ten trud podziękować – tymi słowami Jarosław Zygmunt Dworzański, marszałek województwa podlaskiego rozpoczął część oficjalną Dożynek Wojewódzkich. W tym roku szczególnych, bo pachnących ziołami i zorganizowanych 14 września na terenie Białostockiego Muzeum Wsi.

Tradycyjnie Dożynki Województwa Podlaskiego rozpoczęły się liturgią odprawianą w dwóch obrządkach: prawosławna w Cerkwi Świętego Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku i katolicka w Bazylice archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, również w Białymstoku. Pochód dożynkowy spotkał się pod wiatrakiem już na terenie wsi i stamtąd udał się pod scenę, na której gości powitał gospodarz Dożynek – Jarosław Dworzański oraz Starostowie – Zofia i Bogusław Kryniccy ze wsi Piątak w gminie Suchowola, świeżo upieczeni zwycięzcy podlaskiego etapu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” oraz Krystyna i Eugeniusz Jaroszewicz z Knyszewicz w gm. Szudziałowo. Tam uczestnicy Dożynek zostali obdzieleni chlebem z życzeniami, by go nigdy nie zabrakło.
Wokół sceny stały tradycyjne wieńce dożynkowe, a autorzy najpiękniejszych otrzymali nagrody. Podobnie, jak i laureaci dorocznego konkursu „Żniwa mogą być bezpiecznie”. Po części oficjalnej na deski sceny wkroczyły rozśpiewane zespoły ludowe. Uczestnicy Dożynek mogli zwiedzić teren Muzeum bądź skorzystać z bogatej oferty stoisk.
Tekst i fot. sam

Raster:
Komisja oceniła wieńce w dwóch kategoriach:
- wieńce tradycyjne (zgodność z tradycją, wymiary wynikające z tworzywa, naturalne zboża, kwiaty, owoce, wstążki lub krajki, architektura wieńca wynikająca z koła, kwadratu, trójkąta i wznoszących się wiązek ku szczytowi, wzór „przepiórka” na polu)
- wieńce współczesne (walory plastyczne kompozycji wykonanej z płodów rolnych, elementy plastyczne o symbolice agrarnej, patriotycznej i społecznej, ogólny wyraz korespondujący ze świętem plonów).
W kategorii wieńców tradycyjnych nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego na najpiękniejszy wieniec tradycyjny otrzymali:
I nagrodę - Zespół Folklorystyczny Orlanie z Orli;
II nagrodę - Koło Gospodyń Wiejskich Malwianki ze Studzianek, gm. Wasilków;
III nagrodę - Zespół Knyszynianki z Knyszyna.
Wyróżnienia Marszałka Województwa Podlaskiego w kategorii – wieniec tradycyjny otrzymali:
1. Zespól Folklorystyczny Werwoczki z Orli
2. Zespól Folklorystyczny Żawaranki ze wsi Mochnate, gm. Hajnówka
W kategorii wieńców współczesnych nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego na najpiękniejszy wieniec współczesny otrzymali:
I Nagrodę - gmina Szudziałowo, powiat Sokólski;
II Nagrodę - gmina Augustów;
III Nagrodę - Koplanianki, gm. Juchnowiec Kościelny.
Wyróżnienia Marszałka Województwa Podlaskiego w kategorii – wieniec współczesny otrzymali:
1. KGW Piekowo gm. Poświętne
2. Wieniec z miejscowości Szaciły
Dodatkowo z uwagi na wysoki poziom artystyczny i ogromny wkład pracy włożony w wykonanie wieńców, Komisja postanowiła uhonorowała następujące wieńce:
1. Zespół Folklorystyczny Kalina z Załuk
2. Zespół Uhowianki, gm. Łapy
3. Zespół Pogodna Jesień z Moniek

dozynki 2014 1dozynki 2014 2dozynki 2014 3dozynki 2014 4dozynki 2014 5dozynki 2014 6dozynki 2014 7dozynki 2014 8dozynki 2014 9dozynki 2014 10dozynki 2014 11dozynki 2014 12dozynki 2014 13dozynki 2014 14dozynki 2014 15dozynki 2014 16dozynki 2014 17dozynki 2014 18dozynki 2014 19dozynki 2014 20dozynki 2014 21

 

Jesteś tutaj: Strona główna Artykuły Aktualności By nie zabrakło nam chleba...