Finanse
Zmiany w dopłatach bezpośrednich 2007
- Kategoria: Finanse
- Opublikowano
- Super User
- Odsłony: 1130
Już po raz czwarty w tym roku rolnicy będą się ubiegać o płatności obszarowe. Według informacji ARiMR rozsyłane są już formularze wniosków. Termin ich składania pozostał ten sam – 15 marca-15 maja. Wnioskom warto się dobrze przyjrzeć, bo będą się znacznie różnić od tych z poprzednich lat.
Rośliny, do których można ubiegać się o dopłaty podzielone zostały na kilka grup. We wniosku zamiast je więc wyszczególniać, trzeba będzie wpisać nazwę grupy. Kolejne zmiany dotyczą rodzajów płatności uzupełniających. Tak więc rolnik będzie mógł w tym roku ubiegać się o jednolitą płatność obszarową oraz następujące uzupełniające:
- do powierzchni upraw podstawowych,
- do powierzchni uprawy chmielu,
- do powierzchni roślin przeznaczonych na paszę uprawianych na trwałych użytkach zielonych,
- do upraw roślin energetycznych,
- płatność cukrową,
pomoc finansową z tytułu wspierania gospodarowania na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania.
Dwie pierwsze dopłaty uzupełniające może otrzymać każdy, kto spełnia warunki uzyskania jednolitej płatności obszarowej i uprawia wymagane rośliny.
Najwięcej kontrowersji wśród rolników wzbudza płatność uzupełniająca do powierzchni roślin przeznaczonych na paszę, uprawianych na trwałych użytkach zielonych (płatności zwierzęce).Do przyznania płatności zwierzęcych kwalifikują się rolnicy, którzy w okresie od 1 kwietnia 2005 r. do 31 marca 2006 r. (okres referencyjny) posiadali zwierzęta (bydło, owce, kozy) zarejestrowane w bazie Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt oraz zadeklarowali we wniosku o przyznanie płatności w 2006 r. powierzchnię trwałych użytków zielonych.
Płatność ma być przyznawana do powierzchni trwałych użytków zielonych z roku 2006, dla której spełniony został warunek minimalnej obsady zwierząt wynoszący 0,3 dużej jednostki przeliczeniowej (DJP) na jeden hektar tych użytków.
- Mniej więcej zapoznaliśmy się z nowymi zasadami przyznawania dopłat bezpośrednich – mówi Teresa Wnorowska, producentka mleka z miejscowości Chojane Bąki w powiecie wysokomazowieckim.
Pani Teresa jest zadowolona z nowo wprowadzonych zmian.
Połączenie płatności z hodowlą zwierząt powinno być wprowadzone od początku – mówi rolniczka. - Dzięki temu pieniądze otrzymają autentyczni rolnicy, a nie również ci, którzy po prostu posiadają ziemię.
Jednak Wnorowska za niesprawiedliwe uważa, że tzw. dopłat zwierzęcych nie otrzymają hodowcy drobiu i koni.
Powinni je dostawać wszyscy rolnicy, którzy hodują zwierzęta – dodaje gospodyni z Chojanych Bąków.
Wnorowscy, przy wypełnianiu wniosków, zamierzają skorzystać z usług doradców.
Nowości w tym roku ma być znacznie więcej. Otóż we wniosku o przyznanie płatności rolnicy będą musieli zadeklarować powierzchnię gruntów rolnych nie zgłoszonych do żadnych programów pomocowych, jak również powierzchnię gruntów rolnych zalesionych w ramach działania - zalesianie gruntów rolnych, objętego Planem Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz zgodnie z planem zalesienia, ale które nie zostały jeszcze przekwalifikowane na grunty leśne.
We wniosku rolnik musi wykazać wszystkie działki ewidencyjne będące w jego posiadaniu, na których znajdują się grunty rolne.
Płatności do gruntów rolnych realizowane są w okresie od 1 grudnia 2007 r. do 30 czerwca 2008 r.
Rośliny, do których przysługuje płatność uzupełniająca do powierzchni upraw podstawowych (grupa upraw UPO):
1.zboża, w tym kukurydza;
2. mieszanki zbóż, roślin oleistych, roślin wysokobiałkowych, roślin strączkowych, roślin motylkowatych drobnonasiennych;
3. rośliny oleiste - rzepak, rzepik, słonecznik, soja;
4. rośliny wysokobiałkowe - bób, bobik, łubin słodki, groch siewny;
5. rośliny strączkowe - wyka siewna, soczewica jadalna i ciecierzyca pospolita;
6. rośliny strączkowe pastewne;
7. orzechy: orzechy włoskie, leszczyna;
8. len oleisty;
9. rośliny motylkowate drobnonasienne;
10. rośliny okopowe pastewne, z wyłączeniem ziemniaków;
11. rośliny przeznaczone na materiał siewny kategorii elitarny i kwalifikowany (zboża, oleiste i włókniste, trawy, motylkowate) – są to rośliny spełniające wymagania określone w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o nasiennictwie (Dz. U. Nr 137, poz. 1299 z późn. zm.);
12. len włóknisty (grupa upraw L);
13. konopie włókniste (grupa upraw K).
Jeżeli rolnik ubiega się o przyznanie płatności uzupełniającej do powierzchni uprawy chmielu, wówczas we wniosku o przyznanie płatności deklaruje grupę upraw CH.