Finanse
Rolnik i internet
- Kategoria: Finanse
- Opublikowano
- Super User
- Odsłony: 1548
Mnożą się internetowe giełdy rolne oraz portale związane z rolnictwem. A to dlatego, że coraz więcej gospodarzy nie wyobraża sobie pracy bez korzystania z internetu. To znaczne ułatwienie i oszczędność czasu.
W Internecie można znaleźć wiele potrzebnych informacji: są tu wchodzące w życie przepisy, wiadomości dotyczące unijnych programów, są i giełdy, na których można znaleźć kupców na swoje towary...
Bazyli Kuptel z miejscowości Jagodniki w gminie Dubicze Cerkiewne ma 100 ha, które w zdecydowanej większości obsiewa kukurydzą paszową, resztę zbożami. Ziarno zużywa na własne potrzeby, gdyż posiada gospodarstwo nastawione na hodowlę trzody chlewnej. Rocznie - w cyklu zamkniętym - produkuje 600 szt tuczników.
Ma dostęp do internetu w domu i korzysta z niego. Swój adres podaje firmom, które produkują maszyny lub pasze i otrzymuje od nich informacje o ich produktach.
- To bardzo wygodne, bo jestem na bieżąco z nowościami. To też łatwy sposób na zdobywanie informacji – ocenia rolnik.
Wśród stron internetowych nie ma ulubionych, ale bardzo często wyszukuje miejsca typu: kup-sprzedaj. Patrzy głównie na ceny. Chętnie też ogląda prezentacje innych rolników, którzy mają
swoje strony, albo w inny sposób prezentują się w internecie.
Podobnego zdania jest Joanna Kaczyńska, producentka mleka z Mystek Rzymu.
- Internet to genialne rozwiązanie – mówi. – Dzięki np. bankowości elektronicznej nie muszę pojawiać się osobiście w siedzibie banku, żeby np. zrobić przelew. Mogę to zrobić w domu o dowolnej porze.
Zainteresowanie rolników Internetem potwierdzają też statystyki. Według tegorocznych danych CBOS 33 proc. badanych rolników ma komputer, a 13 proc. dostęp do sieci.
Odpowiedzią na to zjawisko są różnego rodzaju inicjatywy, dzięki którym za pośrednictwem internetu – rolnicy coraz więcej spraw mogą załatwić bez wychodzenia z domu. Np. na początku 2005 roku została uruchomiona Internetowa Giełda Rolno-Towarowa w gminie Sokoły. Za jej pośrednictwem mieszkańcy gminy mogą sprzedać lub kupić płody rolne, maszyny i wiele innych.
Małgorzata Sawicka
Adresy przydatnych stron:
www.minrol.gov.pl - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
www.arimr.gov.pl - Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
www.arr.gov.pl – Agencja Rynku Rolnego
www.odr.zetobi.com.pl – Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
www.ppr.pl – Pierwszy Portal Rolny
www.krus.gov.pl – Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
www.kwotymleczne.com - Ogólnopolska Giełda Kwot Mlecznych
- Podlaska Izba Rolnicza
www.zgwwp.org.pl - Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego
www.podlaskieagro.pl - Podlaskie Agro
www.sokoly.gielda.podlaskie.pl - Internetowa Giełda Rolno-Towarowa
www.wetgiw.gov.pl - Główny Inspektorat Weterynarii
www.agroportal.net.pl
www.agroabc.pl