Podlaskie AGRO

Finanse

Rolnicy chętnie kupuja mieszkania w mieście

Trwa boom mieszkaniowy w dużych miastach.
Rodzice prowadzą gospodarstwo na wsi, a dorastające dzieci kończą szkoły średnie w dużych miastach lub studiują w Białymstoku. Nierzadko taka młodzież mieszka już we własnej kawalerce lub większym mieszkaniu. Również rolnicy nie oparli się ogólnej „modzie” na zakup mieszkań i lokują odłożony kapitał w nieruchomości na terenie miast.
- Rolnicy zawsze kupowali mieszkania, obecnie faktycznie poszli za ogólnym pędem do zakupów nieruchomości w dużych miastach - mówi Zbigniew Buza z białostockiej Agencji Nieruchomości „Bis”. - Najwięcej rolników poszukiwało mieszkań jesienią, po zakończeniu najbardziej obciążających prac polowych - takich jak żniwa i wykopki.
Ale chętnych nie brakuje i do dziś. Zdaniem deweloperów mieszkanie w dobrej lokalizacji i za rozsądną cenę trudno kupić. Dlaczego? Rosnący w szalonym tempie popyt na mieszkania sprawił, że ceny nieruchomości drastycznie poszły w górę. Na podlaskim rynku, według deweloperów, ciągle występuje deficyt mieszkań zarówno używanych jak i nowych.
Fakt, że wiele terenów pozbawionych jest planów zagospodarowania przestrzennego, co uniemożliwia realizowanie tam nowych inwestycji. Duża w tym wina i przepisów. Na pozwolenie na budowę trzeba długo czekać. Na szczęście w resorcie budownictwa trwają prace nad tym, by w znaczącym stopniu uprościć procedurę ubiegania się o pozwolenie na budowę, ale tylko w przypadku domów jednorodzinnych. A tę samą drogę przechodzą również inwestorzy budynków wielorodzinnych. Czy nadal będzie się opłacało budować i kupować nieruchomości?
Raczej długo - ocenia Zbigniew Buza. - Wiele osób kupowało mieszkania, nie po to, aby w nich mieszkać, ale traktowało to jako lokatę kapitału. Teraz te osoby będą chciały się ich pozbyć. Mieszkania wrócą na rynek.
Jak podkreśla Buza, wiadomo, że spółdzielnie i deweloperzy planują kolejne inwestycje, które dodatkowo zwiększą podaż mieszkań na rynku.
Jeśli to nie wpłynie na obniżkę cen, to przynajmniej zahamuje ich wzrost i ustabilizuje sytuację - mówi przedstawiciel Agencji Nieruchomości „Bis”.
Jedyna wątpliwość dotyczy kredytów hipotecznych. Wysoki popyt na mieszkania sprawił, że banki wzbogaciły swoją ofertę w tym zakresie, jednocześnie łagodząc warunki otrzymania pożyczek. Teraz, coraz częściej, pojawiają się opinie bankowców, mówiące o tym, że koszty kredytów pójdą w górę. Zbigniew Buza uważa, że tak się nie stanie. Jego zdaniem raczej banki będą ostrożniej pożyczać pieniądze.
Małgorzata Sawicka
Jesteś tutaj: Strona główna Artykuły Finanse Rolnicy chętnie kupuja mieszkania w mieście