Podlaskie AGRO

Finanse

Dopłaty bezpośrednie 2007 - wiele nowości i kontrowersji

Już ruszyły. Mowa o dopłatach bezpośrednich. Trudno jednak szukać kolejek w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Corocznie rolnicy zwlekali ze składaniem wniosków, jednak ten rok jest szczególny. Można założyć, że gruntowne zmiany w dopłatach mogą skomplikować wypełnianie wniosków dla wielu rolników.

Wszystko w jednym
Na jednym formularzu wniosku o przyznanie płatności rolnicy mogą ubiegać się o przyznanie:
  • jednolitych płatności obszarowych,
  • płatności uzupełniających do powierzchni upraw podstawowych,
  • płatności uzupełniającej do powierzchni uprawy chmielu,
  • płatności uzupełniającej do powierzchni roślin przeznaczonych na paszę uprawianych na trwałych użytkach zielonych,
  • płatności do upraw roślin energetycznych,
  • płatności cukrowej,
  • pomocy finansowej z tytułu wspierania gospodarowania na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania.
Rolnicy, którzy po raz pierwszy zamierzają ubiegać się o przyznanie płatności do gruntów rolnych po formularze wniosków mogą się zgłosić do biur powiatowych i oddziałów regionalnych ARiMR. Formularze te można również pobrać na stronie internetowej www.arimr.gov.pl. Wcześniej jednak muszą wystąpić do ARiMR na specjalnym formularzu od nadanie numeru identyfikującego producenta. Rolnik, który posiada numer identyfikacyjny, ale zmianie uległy jego dane podmiotowe (np. REGON, NIP- w przypadku osób prawnych lub adres do korespondencji, numer rachunku bankowego, w porównaniu z danymi podmiotowymi zgłoszonymi w latach ubiegłych, wówczas w celu zmiany powyższych danych powinien złożyć wniosek o wpis do ewidencji producentów (z zaznaczonym polem „zmiana danych” w sekcji „cel zgłoszenia”).

Częściowo wypełnione wnioski
Ci, którzy o płatności ubiegali się w latach poprzednich – otrzymają z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa częściowo wypełniony wniosek, tzw. wniosek spersonalizowany wraz z materiałem graficznym oraz instrukcjami ich wypełnienia. Wniosek należy złożyć wraz z wypełnionymi tzw. mapkami. Jeśli ich zabraknie, rolnik nie otrzyma płatności na te działki.
Nowy formularz wniosku znacznie różni się od tych jakie, obowiązywały w poprzednich latach, dlatego przed przystąpieniem do wypełniania należy zapoznać się z zaleceniami zawartymi w „Instrukcji wypełniania wniosku.” Między innymi sposób deklarowania roślin w ramach grup upraw występujących na działce rolnej, możliwość ubiegania się o nowe rodzaje płatności: płatność uzupełniająca do powierzchni roślin przeznaczonych na paszę uprawianych na trwałych użytkach zielonych (płatności zwierzęce) oraz płatność do upraw roślin energetycznych
We wniosku rolnik musi wykazać wszystkie działki ewidencyjne będące w jego posiadaniu, na których znajdują się grunty rolne oraz zadeklarować:
powierzchnię gruntów rolnych nie zgłoszonych do żadnych programów pomocowych,
powierzchnię gruntów rolnych zalesionych w ramach działania - zalesianie gruntów rolnych, objętego Planem Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz zgodnie z planem zalesienia, ale które nie zostały jeszcze przekwalifikowane na grunty leśne.

Działka, ale inna
Ważną zmianą więcej tegorocznym systemie dopłat jest inna definicja działki. Według nowych przepisów to: zwarty obszar gruntu, na którym jeden rolnik prowadzi jedną grupę upraw. Rolnik musi w tym roku deklarować nie konkretne uprawy, ale grupy.
Wyróżniane grupy upraw:
  • JPO - w przypadku ubiegania się o przyznanie tylko jednolitej płatności obszarowej;
  • UPO - w przypadku ubiegania się o przyznanie jednolitej płatności obszarowej oraz płatności uzupełniającej do grupy upraw podstawowych,
  • PZ - w przypadku ubiegania się o przyznanie jednolitej płatności obszarowej oraz płatności uzupełniającej do roślin przeznaczonych na paszę, uprawianych na trwałych użytkach zielonych (płatności zwierzęce),
  • CH - w przypadku ubiegania się o przyznanie jednolitej płatności obszarowej oraz płatności uzupełniającej do uprawy chmielu,
  • P - w przypadku ubiegania się o przyznanie jednolitej płatności obszarowej do grupy upraw pomidory do przetwórstwa,
  • L - w przypadku ubiegania się o przyznanie jednolitej płatności obszarowej do grupy upraw len włóknisty oraz płatności uzupełniającej do grupy upraw podstawowych,
  • K - w przypadku ubiegania się o przyznanie jednolitej płatności obszarowej do grupy upraw konopie włókniste oraz płatności uzupełniającej do grupy upraw podstawowych,
  • RE nazwa rośliny uprawnej – w przypadku ubiegania się o przyznanie tylko płatności do upraw roślin energetycznych, których obszar jest objęty uprawą jednej rośliny energetycznej,
  • RE,JPO nazwa rośliny uprawnej - w przypadku ubiegania się o przyznanie jednolitej płatności obszarowej oraz płatności do upraw roślin energetycznych, których obszar jest objęty uprawą jednej rośliny energetycznej,
  • RE,UPO nazwa rośliny uprawnej - w przypadku ubiegania się o przyznanie jednolitej płatności obszarowej oraz płatności uzupełniającej do grupy upraw podstawowych oraz płatności do upraw roślin energetycznych, których obszar jest objęty uprawą jednej rośliny energetycznej;
  • RE,CH nazwa rośliny uprawnej – w przypadku ubiegania się o przyznanie jednolitej płatności obszarowej oraz płatności uzupełniającej do uprawy chmielu oraz płatności do upraw roślin energetycznych, których obszar jest objęty uprawą jednej rośliny energetycznej;
  • RE,L nazwa rośliny uprawnej - w przypadku ubiegania się o przyznanie jednolitej płatności obszarowej do grupy upraw len włóknisty oraz płatności uzupełniającej do grupy upraw podstawowych oraz płatności do upraw roślin energetycznych, których obszar jest objęty uprawą jednej rośliny energetycznej;
  • RE,K nazwa rośliny uprawnej - w przypadku ubiegania się o przyznanie jednolitej płatności obszarowej do grupy upraw konopie włókniste oraz płatności uzupełniającej do grupy upraw podstawowych oraz płatności do upraw roślin energetycznych, których obszar jest objęty uprawą jednej rośliny energetycznej;
Jeżeli rolnik na gruncie rolnym realizuje przedsięwzięcia rolno-środowiskowe i poprawy dobrostanu zwierząt wówczas każdą roślinę uprawną z tego obszaru, do której przysługuje jednolita płatność dodatkowo opisuje oznaczeniem RS wraz z nazwą rośliny uprawnej (np. JPO, RS marchew jadalna).

Paszowe, czyli jakie
Najwięcej sprzecznych ocen budzi tzw. dopłata paszowa, dlatego poświęcimy jej więcej miejsca.
Płatność uzupełniająca do powierzchni roślin przeznaczonych na paszę, uprawianych na trwałych użytkach zielonych przysługuje do gruntów rolnych kwalifikujących się do przyznania jednolitej płatności obszarowej (JPO), na których prowadzona jest uprawa trwałych użytków zielonych.
Do przyznania płatności zwierzęcych kwalifikują się rolnicy, którzy w okresie od 1 kwietnia 2005 r. do 31 marca 2006 r. posiadali zwierzęta (bydło, owce, kozy lub konie) zarejestrowane w bazie Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt oraz zadeklarowali we wniosku o przyznanie płatności w ubiegłym roku powierzchnię trwałych użytków zielonych.
Do płatności kwalifikuje się powierzchnia trwałych użytków zielonych z roku 2006 dla, której spełniony został warunek minimalnej obsady zwierząt wynoszący 0,3 dużej jednostki przeliczeniowej (DJP) na jeden hektar tych użytków.
Rolnik ubiegający się o przyznanie płatności zwierzęcych zobowiązany jest we wniosku wpisać grupę upraw PZ, która obejmuje powierzchnię trwałych użytków zielonych, do których przysługuje jednolita płatność obszarowa oraz płatność uzupełniająca do roślin przeznaczonych na paszę, uprawianych na trwałych użytkach zielonych (płatności zwierzęce).
Są rolnicy zadowoleni zapoznaliśmy wprowadzonych zapoznaliśmy tym roku zmian. - Połączenie płatności z hodowlą zwierząt powinno być wprowadzone od początku – mówi Wiesław Wnorowski z miejscowości Chowane Bąki. - Dzięki temu pieniądze otrzymają autentyczni rolnicy, a nie tylko również ci, którzy po prostu posiadają ziemię.
Wnorowscy nie obawiają się wypełniania nowych wniosków o dopłaty bezpośrednie. Zamierzają bowiem skorzystać z usług doradców.


Małgorzata Sawicka

Artykuł przygotowany na podstawie materiałów Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wypełnione wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich do gruntów rolnych lub o przyznanie płatności z tytułu wsparcia działalności rolniczej na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania rolnicy mogą składać w biurze powiatowych ARiMR, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę wnioskodawcy, w okresie od dnia 15 marca do dnia 15 maja 2007 roku. Dopuszczalne jest złożenie wniosku w ciągu 25 dni kalendarzowych po tym terminie, czyli do dnia 9 czerwca 2007 r., jednakże za każdy dzień roboczy opóźnienia należna producentowi płatność będzie pomniejszana o 1% za każdy dzień roboczy opóźnienia.
Zmiany do złożonego wniosku rolnicy będą mogli składać do dnia 31 maja 2007 roku. Dopuszczalne jest również złożenie takich zmian do dnia 9 czerwca 2007 r., jednak wtedy zmiana ta spowoduje zmniejszenie o 1% za każdy dzień roboczy opóźnienia kwoty płatności odnoszącej się do powierzchni działek, dla których dokonano zmian lub powierzchni działek dodanych. Jeżeli przed ww. terminami ARiMR poinformowała rolnika o stwierdzonych nieprawidłowościach we wniosku lub jeśli powiadomiła rolnika o zamiarze przeprowadzenia kontroli na miejscu i jeśli ta kontrola ujawni nieprawidłowości, zmiany do wniosku nie będą uwzględnione w odniesieniu do działek rolnych, w przypadku których stwierdzono nieprawidłowości.



 Wysokość płatności w danym roku kalendarzowym ustala się jako iloczyn deklarowanej przez rolnika powierzchni kwalifikującej się do objęcia płatnościami, po uwzględnieniu zmniejszeń wynikających ze stwierdzonych nieprawidłowości i stawek płatności na 1 ha tej powierzchni.
Wysokość płatności bezpośredniej do gruntów rolnych i płatności uzupełniającej do gruntów rolnych może zostać pomniejszona z tytułu:
złożenia wniosku w okresie 25 dni kalendarzowych po terminie składania wniosków (po 15 maja 2007 r.),
złożenia zmian do wniosku po dniu 31 maja 2007 r. do dnia 9 czerwca 2007 r.,
zawyżenia powierzchni zadeklarowanej we wniosku w stosunku do powierzchni faktycznie użytkowanej,
nie utrzymywania gruntów rolnych zgodnie z normami,
jeżeli w danym roku rolnik nie zadeklaruje wszystkich gruntów rolnych będących w jego posiadaniu, a różnica pomiędzy całkowitym obszarem zadeklarowanym we wniosku a obszarem wykazanym łącznie z całkowitą powierzchnią działek niewykazanych wynosi więcej niż 3% wykazanej powierzchni, całkowita wysokość płatności bezpośrednich należnych temu rolnikowi za ten rok będzie pomniejszona nawet do 3% w zależności od wielkości niezgłoszonego obszaru,
kwota przyznanych płatności, o które rolnik ubiega się w 2007 może być pomniejszona w wyniku nałożonych sankcji wieloletnich w ostatnich 3 latach kalendarzowych.

Jesteś tutaj: Strona główna Artykuły Finanse Dopłaty bezpośrednie 2007 - wiele nowości i kontrowersji