Finanse
Zbierz dokumenty i ubezpiecz się
- Kategoria: Finanse
- Opublikowano
- Super User
- Odsłony: 1311
W oparciu o przepisy ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników z dnia 20 grudnia 1990 r. domniemywa się, że:
- właściciel gruntów zaliczonych do użytków rolnych lub dzierżawca takich gruntów, jeżeli dzierżawa jest zarejestrowana w ewidencji gruntów i budynków, prowadzi działalność rolniczą na tych gruntach
- podatnik podatku rolnego lub podatku od dochodu z działów specjalnych prowadzi działalność rolniczą w rozmiarze wynikającym z zakresu opodatkowania.
Zgodnie z art. 336 Kodeksu cywilnego posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto faktycznie włada jako właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jako użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny).
Przepisy ustawy dotyczące ubezpieczenia rolnika i świadczeń mu przysługujących stosuje się także do małżonka rolnika, chyba że ten małżonek nie pracuje w gospodarstwie rolnika, ani w gospodarstwie domowym bezpośrednio związanym z tym gospodarstwem rolnym.
Z treści zapytania wynika, że osoba zainteresowana jest użytkownikiem gospodarstwa rolnego swoich zmarłych rodziców, zatem w myśl przywołanych powyżej przepisów jest posiadaczem zależnym. Jednakże, aby uznać taką osobę za rolnika należy udowodnić, że prowadzi ona na własny rachunek działalność rolniczą na użytkowanych gruntach. Zasadniczą sprawą jest potwierdzenie faktu prowadzenia działalności rolniczej poprzez dostarczenie stosownych dokumentów np.:
- aktu zgonu rodziców
- zgodnych oświadczeń świadków – osób trzecich
- zaświadczenia z urzędu gminy, na terenie której położone jest gospodarstwo potwierdzające, że użytkownik opłaca podatek rolny, od kiedy i w jakim zakresie użytkuje gospodarstwo rolne (wielkość gospodarstwa w hektarach fizycznych i przeliczeniowych)
- oświadczenia sołtysa, od kiedy użytkownik opłaca podatek rolny
- nakazów płatniczych podatku rolnego
- zaświadczenia z ARiMR o nadaniu numeru producenta rolnego oraz pobieraniu dopłat z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego
W celu zgłoszenia domownika do ubezpieczenia społecznego rolników, rolnik wraz z domownikiem powinni zgłosić się do jednostki KRUS, na terenie działania której położone jest gospodarstwo lub do innej jednostki KRUS.
W przypadku, gdy powierzchnia gospodarstwa rolnego przekracza 1 hektar przeliczeniowy, rolnik i jego małżonek oraz domownicy stale pracujący w gospodarstwie, obejmowani są ubezpieczeniem z mocy ustawy (obowiązkowo), jeśli nie podlegają innemu ubezpieczeniu społecznemu, nie mają ustalonych uprawnień do emerytury, renty lub świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Jednostka KRUS w takim wypadku zbada obowiązek podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolnika i jego małżonki od daty posiadania gospodarstwa.
W związku z brakiem w pytaniu informacji o wielkości gospodarstwa, daty, od kiedy jest ono użytkowane oraz wskazania osób w nim pracujących, dokumentami niezbędnymi do ubezpieczenia będą:
- dokumenty potwierdzające fakt użytkowania gospodarstwa rolnego zawierające informację, od kiedy rolnik użytkuje gospodarstwo rolne
- zgodne oświadczenia rolnika i domownika ze stwierdzoną urzędowo własnoręcznością podpisów
- akt zawarcia małżeństwa
- zaświadczenia rolnika i jego małżonka o podleganiu innemu ubezpieczeniu społecznemu (np.: zaświadczenia pracodawcy o okresie zatrudnienia z wymiarem czasu pracy, świadectwa pracy, zaświadczenia z ZUS o okresach podlegania ubezpieczeniu społecznemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, zaświadczenia z PUP o okresach pobierania zasiłku dla bezrobotnych) lub dokumenty potwierdzające posiadanie ustalonego prawa do emerytury, renty lub świadczeń z ubezpieczeń społecznych (np.: decyzja przyznająca prawo do świadczenia emerytalnego lub rentowego).
Agnieszka Zych, inspektor w Oddziale Regionalnym Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Białymstoku