Finanse
Zabawa z wnioskami
- Kategoria: Finanse
- Opublikowano
- Super User
- Odsłony: 1431
Jednocześnie z „kampanią” przyjmowania wniosków, trwa realizacja dopłat z poprzedniego roku.
- Pozostało jeszcze ok. 3 proc. wniosków, co do których nie zostały wydane decyzje, ale gro pieniędzy zostało już wypłaconych - mówi Jerzy Leszczyński, wicedyrektor Oddziału regionalnego ARiMR w Łomży.
Leszczyński zaznaczył, że proces przyjmowania wniosków przebiega w tym roku w województwie podlaskim całkiem sprawnie.
- Przyjęliśmy około 30 proc. wniosków – podkreślił. – To stawia nas na pierwszym miejscu w kraju. Jednak trzeba pamiętać, że sporo złożonych wniosków jest wypełnionych błędnie, po prostu na starych zasadach. A te się w tym roku po części zmieniły. Stąd mój apel, aby jak najszybciej składać wnioski, wówczas jest czas na ich poprawki.
Ubiegłoroczna kampania aż tak problematyczna jak tegoroczna nie była. Drobne zdawać by się mogło zmiany w przepisach, a co za tym idzie w zasadach wypełniania wniosków, sprawiły rolnikom spore problemy. Z apelami o pośpiech wystąpiło większość organizacji rolniczych, w tym sam Minister Rolnictwa.
Jakie to są więc nowości?
Po raz pierwszy w tym roku rolnicy mogą na jednym formularzu wniosku ubiegać się o przyznanie nowych rodzajów płatności bezpośrednich. Dotyczy to wprowadzonej w tym roku oddzielnej płatności z tytułu owoców i warzyw (płatności do pomidorów) oraz przejściowych płatności z tytułu owoców miękkich. Płatność do pomidorów przysługuje rolnikowi, który spełnia warunki do przyznania jednolitej płatności obszarowej i złożył wniosek o przyznanie tej płatności oraz w roku gospodarczym 2006/2007 (jest to rok referencyjny) dostarczył pomidory do przetworzenia.
Wprowadzone zostały także po raz pierwszy przejściowe płatności z tytułu owoców miękkich, przyznawane do powierzchni uprawy truskawek i malin, objętej umową o przetwórstwo albo zobowiązaniem do realizacji dostawy. Stawka tych płatności wynosi maksymalnie 400 euro/ha. Fundusze na ten cel pochodzą dwóch źródeł finansowania: z pomocy wspólnotowej oraz budżetu krajowego.
Warto zwrócić uwagę, że w tym roku, rolnikowi, który spełnia warunki do przyznania jednolitej płatności obszarowej, przysługują także płatności uzupełniające do powierzchni określonych upraw podstawowych, położonych na działkach rolnych objętych wnioskiem o przyznanie jednolitej płatności obszarowej.
Płatności uzupełniające przysługują do powierzchni uprawy traw, uprawianych na trwałych użytkach zielonych przeznaczonych na susz paszowy, położonych na działkach rolnych objętych wnioskiem o przyznanie jednolitej płatności obszarowej. Płatność przysługuje do powierzchni uprawy, z której pochodzą pasze objęte umowami lub deklaracjami dostaw. Umowa dostawy musi być zawarta z zatwierdzonym przez Agencję Rynku Rolnego podmiotem skupującym zielonkę do produkcji suszu paszowego lub zatwierdzonym przedsiębiorstwem przetwórczym produkującym susz paszowy.
Również w 2008 roku rolnicy mogą ubiegać się o płatności uzupełniające do powierzchni uprawy roślin przeznaczonych na materiał siewny kategorii elitarny i kwalifikowany, położonych na działkach rolnych objętych wnioskiem o przyznanie jednolitej płatności obszarowej. Płatność przysługuje, jeżeli uprawy roślin zostały objęte oceną polową, o której mowa w przepisach o nasiennictwie.
Rolnikom przysługuje również płatność uzupełniająca do powierzchni uprawy chmielu. Pod warunkiem, że uprawa położona jest na działkach objętych wnioskiem o przyznanie jednolitej płatności obszarowej oraz do powierzchni uprawy chmielu, do której przyznano mu płatność uzupełniającą do powierzchni uprawy chmielu za 2006 r., tzw. płatność niezwiązana z produkcją.
Od tego roku zostały wprowadzone nowe wymagania dotyczące dobrej kultury rolnej. Dotyczy to rolników, którzy uprawiają zboża. Pszenica, żyto, owies i jęczmień mogą być uprawiane na tej samej powierzchni nie dłużej niż przez 3 lata.
Pomocą rolnikom, którzy nie są pewni jak wypełnić wniosek, służy wiele instytucji. Bezpłatną poradę można uzyskać w Gminnych Punktach Informacyjnych. Można też zlecić wypełnienie dokumentów za opłatą. Bez względu na to, jaką drogę wybierzemy, warto się pośpieszyć. Im szybciej złożymy wnioski, tym większa szansa na uniknięcie kolejek oraz na weryfikację naszych dokumentów przez pracowników ARiMR.
sam, na podstawie materiałów ARiMR
Informacje o tym, kto i ile dopłat bezpośrednich otrzymuje, zostaną ujawnione. Zasada jawności będzie dotyczyła wszystkich krajów członkowskich. Lista dopłat ma być publikowana na specjalnych stronach internetowych założonych przez każdy kraj do końca kwietnia każdego roku. Informacje będą dostępne w internecie przed dwa kolejne lata. |
Każdy, kto złoży wniosek po terminie 15 maja otrzyma mniej pieniędzy. Zgodnie z przepisami kwota płatności dla spóźnialskich (tych, którzy dostarczą do ARiMR dokumenty między 16 maja a 9 czerwca 2008 roku) zostanie pomniejszona o 1 procent za każdy dzień zwłoki. Warto się za tym pośpieszyć. |