Podlaskie AGRO

Finanse

Kto ma prawo do emerytury?

Weszły w życie nowe przepisy dotyczące ubezpieczenia rolników


Zmieniły się przepisy dotyczące emerytur i rent rolniczych. 8 stycznia w życie weszła ustawa o emeryturach kapitałowych, wprowadzająca owe zmiany.

Polegają one m. in. na tym, że w przypadku osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. nie mają zastosowania przepisy, które pozwalają na uwzględnienie przy ustalaniu prawa i wysokości emerytury rolniczej okresów ubezpieczenia innego niż rolnicze. Okresy te będą mogły być nadal przyjmowane do ustalenia prawa i wysokości renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy.

Prawo do emerytury rolniczej na podstawie art. 19 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników przysługuje ubezpieczonemu urodzonemu po dniu 31 grudnia 1948 r. spełniającemu następujące warunki:

wiek 60 lat (kobieta) lub 65 lat (mężczyzna),

podleganie ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez co najmniej 100 kwartałów (25 lat).

Prawo do emerytury rolniczej na podstawie art. 19 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników przysługuje ubezpieczonemu rolnikowi urodzonemu po 31 grudnia 1948 r. po spełnieniu następujących warunków:

wiek 55 lat (kobieta) lub 60 lat (mężczyzna),

podleganie ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez co najmniej 120 kwartałów,

zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej.

Do okresów ubezpieczenia emerytalno-rentowego zalicza się okresy ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin w latach 1983-1990 oraz prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w gospodarstwie rolnym, po ukończeniu 16 roku życia, przed dniem 1 stycznia 1983 r.

Przy ustalaniu części składkowej emerytury rolniczej dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. nie uwzględnia się natomiast okresów, od których zależy prawo do emerytury zgodnie z przepisami emerytalnymi:

podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu i rentowemu określonych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub zaopatrzeniu emerytalno-rentowemu przed dniem 1 stycznia 1999 r. oraz podlegania zaopatrzeniu emerytalnemu przypadającemu po tej dacie,

działalności kombatanckiej i równorzędnej z tą działalnością, a także okresów zaliczanych do okresów tej działalności oraz podlegania represjom wojennym i okresu powojennego, określonych w przepisach o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego,

odbywania czynnej służby wojskowej w Wojsku Polskim, okresów jej równorzędnych albo zastępczych form tej służby, przypadających przed dniem 1 stycznia 1999 r.

Jeżeli osoba urodzona po 31 grudnia 1948 r. posiada łączone okresy ubezpieczenia (w KRUS i w ZUS) i nabędzie prawo zarówno do emerytury rolniczej, jak i do emerytury z ZUS, oraz ewentualnie do emerytury kapitałowej, wówczas będzie możliwa wypłata wszystkich przyznanych świadczeń emerytalnych. W takim przypadku KRUS przyzna i podejmie wypłatę emerytury rolniczej, a ZUS przyzna i podejmie wypłatę emerytury pracowniczej wraz z emeryturą kapitałową.

Gdy ubezpieczony w KRUS nie posiada 25-letniego okresu ubezpieczenia rolniczego, wówczas okresy opłacania składek na ubezpieczenie rolnicze mogą być uwzględnione przy ustalaniu wysokości emerytury pracowniczej. W takim przypadku emeryturę pracowniczą zwiększoną o część rolną, wraz z emeryturą kapitałową, będzie wypłacać ZUS.

Osoba uprawniona do renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy albo renty rodzinnej rolniczej oraz do emerytury pracowniczej traci prawo do renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy albo renty rodzinnej, chyba że zanim wystąpi z wnioskiem o prawo do emerytury pracowniczej złoży oświadczenie, iż wybiera rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy albo rentę rodzinną. W przypadku złożenia takiego oświadczenia środki zgromadzone na jej rachunku w otwartym funduszu emerytalnym (OFE) będą przekazywane przez ten fundusz, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa.

źródło: KRUS, opr. sam

Uwaga! Oświadczenie o wyborze świadczenia jest ostateczne i nie przysługuje od niego prawo odstąpienia.

Oświadczenie o wyborze świadczenia musi również złożyć osoba uprawniona do renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy, która nie spełni warunków do przyznania emerytury rolniczej z urzędu, w związku z nieuwzględnieniem okresów podlegania innemu ubezpieczeniu przy ustalaniu prawa do emerytury rolniczej. O konieczności złożenia takiego oświadczenia KRUS powiadomi osobę zainteresowaną w terminie co najmniej  3 miesięcy przed osiągnięciem przez nią wieku emerytalnego. W tym samym terminie do złożenia takiego oświadczenia Kasa wezwie również osobę uprawnioną do renty rodzinnej rolniczej.

Ustawa o emeryturach kapitałowych gwarantuje możliwość wyboru jednego z tych świadczeń – emerytury rolniczej ustalonej z zaliczeniem okresów podlegania innemu ubezpieczeniu, albo emerytury pracowniczej, osobom urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r., które przed dniem wejścia w życie tej ustawy miały ustalone prawo do emerytury rolniczej z zaliczeniem okresów podlegania innemu ubezpieczeniu, a które po dniu wejścia w życie tej ustawy osiągną wiek 60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny, oraz zgłoszą wniosek o emeryturę pracowniczą.

Natomiast prawo do obu tych świadczeń będzie przysługiwać tej osobie, jeżeli po wyłączeniu ww. okresów osoba ta spełni nadal warunki wymagane do emerytury rolniczej, tj. będzie posiadać co najmniej 100 kwartałów (25lat) okresu podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników.

 


Jesteś tutaj: Strona główna Artykuły Finanse Kto ma prawo do emerytury?