Finanse
Spóźnialscy zapłacą karę
- Kategoria: Finanse
- Opublikowano
- Super User
- Odsłony: 1151
Kampania przyjmowania wniosków obszarowych przekroczyła półmetek
Niewiele już czasu pozostało rolnikom na terminowe złożenie wniosków o dopłaty bezpośrednie. Ci, którzy dostarczą dokumenty po 15 maja, zapłacą za opieszałość utrata części płatności.
- Na dzień 16 kwietnia w województwie podlaskim rolnicy złożyli 20.764 wnioski - mówi Jerzy Leszczyński, wicedyrektor Podlaskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. - W ubiegłym roku wniosków było 82.500.
Można więc spodziewać się, że z każdym dniem chętnych do przedstawienia dokumentów będzie więcej, a więc i dłużej poczekamy na swoją kolej. By w maksymalnym stopniu rozładować ewentualne kolejki Agencja uruchomiła w niektórych województwach dodatkowe punkty przyjmowania wniosków - w tym jedno w woj. podlaskim.
Jednocześnie Agencja apeluje, by aby rolnicy nie czekali z wnioskami do ostatniej chwili. Ci, którzy nie zdążą złożyć swoich wniosków w podstawowym terminie będą mogli zrobić to do 9 czerwca, lecz należne im płatności zostaną wtedy zmniejszone o 1% za każdy roboczy dzień opóźnienia.
Do wniosków spersonalizowanych zdążyliśmy już się przyzwyczaić, ale w tym roku zmieniły one nieco swój charakter. Nowością jest to, że oprócz danych osobowych rolnika oraz danych dotyczących działek ewidencyjnych formularze zawierają również dane dotyczące działek rolnych wpisane na podstawie ubiegłorocznych wniosków. Wystarczy więc zweryfikować wpisane deklaracje, ewentualnie poprawić i ... gotowe.
Mimo tego ułatwienia rzecznik prasowy ARiMR podkreśla w komunikacie, że pracownicy Agencji, którzy na bieżąco przeglądają złożone dokumenty stwierdzili, że w wielu z nich znajdują się błędy. Dotyczą one głównie załączników graficznych, gdzie najczęściej brak jest podpisu rolnika oraz nie ma wyrysowanych i oznaczonych działek rolnych. Zdarza się również, że podpisu rolnika brakuje w składanym wniosku. Równie często przy zmianie powierzchni działek rolnych, niezmieniona pozostaje ogólna powierzchni działek ewidencyjnych. Trzeba też pamiętać, że każda odręczna adnotacja w składanych dokumentach, np. skreślenie, musi zostać opatrzona datą oraz podpisem wnioskodawcy. W złożonych przez rolników wnioskach pracownicy Agencji zauważyli również, że nie podawana jest nazwa rośliny dla działek rolnych zadeklarowanych do programu rolnośrodowiskowego. Rolnicy zapominają też wprowadzić korekty danych dotyczących działek rolnych, gdy nastąpiła zmiana uprawy w stosunku do roku ubiegłego. I tak, gdy np. w 2008 roku na danej działce rolnej uprawiana była roślina kwalifikująca się do jednolitej i uzupełniającej płatności obszarowej, a w 2009 roku na tej samej działce rolnik zmierza zasiać, bądź już posiał, roślinę która kwalifikuje się tylko do jednolitej płatności obszarowej, musi wprowadzić w składanym wniosku stosowną korektę.
Oczywiście jest też przewidziana możliwość wprowadzenia zmian, nawet już po złożeniu wniosku.
- Korektę do złożonego wniosku można złożyć do momentu przeprowadzenia kontroli na miejscu, pod warunkiem, że zmiana, jaka ma być wprowadzona nie dotyczy zwiększenia deklarowanej powierzchni - przypomina Jerzy Leszczyński.
Małgorzata Sawicka
Wysokość płatności
Stawki płatności podane w euro zostaną przeliczone na złotówki na podstawie kursu wymiany walut ustalonego przez Europejski Bank Centralny w dniu 30 września 2009 roku.
Stawka dla jednolitej płatności obszarowej (JPO) na rok 2009 wynosić będzie ok. 119,87 euro/ha.
Stawka płatności uzupełniającej dla grupy upraw podstawowych wyniesie ok. 84,93 euro/ha
Sstawka dla płatności zwierzęcej przyznawanej do trwałych użytków zielonych - ok. 118,84 euro/ha.
Zmiany w płatności zwierzęcej
Nowe przepisy regulujące zasady przyznawania płatności zwierzęcej umożliwiają ARiMR przyznawanie jej tym producentom, którzy uzyskali płatności do powierzchni upraw paszowych w 2006 r., lecz produkcję zwierzęcą rozpoczęli w okresie od 1 kwietnia 2006 r. do 14 marca 2007 r. Rolnicy ci nie mogli uzyskać płatności zwierzęcej na podstawie wcześnie obowiązujących przepisów, gdyż nie posiadali zwierząt od 1 kwietnia 2005 r. do 31 marca 2006 r., czyli w początkowo obowiązującym okresie referencyjnym stanowiącym podstawę do naliczania takich płatności. Tych rolników Agencja nie mogła także uznać za nowych producentów, gdyż składali wniosek o przyznanie płatności za 2006 r.