Finanse
Krótko
- Kategoria: Finanse
- Opublikowano
- Super User
- Odsłony: 1520
Hajnówka nagradzana
Czas na podsumowanie. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska uzyskała w bieżącym roku całe mnóstwo nagród i wyróżnień. Oto one:
Uzyskanie certyfikatu BRC – Produkcja i sprzedaż serów podpuszczkowych dojrzewających, serów twarogowych niedojrzewających – luty 2009,
Wpisanie twarogu hajnowskiego na Listę Produktów Tradycyjnych – lipiec 2009,
Dyplom za zajęcia II miejsca w konkursie ,,Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej” na szczeblu Okręgowego Inspektoratu Pracy - Białystok, październik 2009 r.
Nagroda Specjalna Związku Pracodawców Eksporterów i Importerów Produktów Mleczarskich za wyniki eksportu w Roku 2009,
Puchar Prezesa Agencji Rynku Rolnego dla Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Hajnówce laureata rankingu Największych Spółdzielczych eksporterów produktów mleczarskich w 2008r. MLEKO-EXPO 2009.
Miliony do podziału
Do rozdysponowania będzie ok. 90 mln zł. To pieniądze, która Komisja Europejska przyznała Polsce w związku z kryzysem na rynku mleka. Najprawdopodobniej zasilą one Program Rozwoju Obszarów Wiejskich i będą dostępne dla rolników w przyszłym roku.
W Polsce kryzys na rynku mleka mamy już najwyraźniej za sobą. Od września, października ceny skupu nie tylko nie spadały, ale nawet zaczęły rosnąć. Teraz hodowcy bydła mlecznego mogą liczyć na dodatkowe fundusze. Rząd zastanawia się jak wydać te fundusze. Artur Ławniczak, wiceminister rolnictwa uważa, że kwota powinna być przeznaczona wprost dla rolników. Do końca listopada zapadną decyzję, w którym działaniu będzie to przeznaczone. Najprawdopodobniej pójdzie to na wsparcie, modernizację gospodarstw, które produkują mleko.
Zakłady Spożywcze BONA laureatem konkursu.
7 grudnia 2009 na Gali Programu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Poznaj Dobrą Żywność” , Prezes łomżyńskich Zakładów Spożywczych BONA Leszek Krzyżkowiak odebrał certyfikat z rąk ministra rolnictwa Marka Sawickiego. Znak „Poznaj Dobrą Żywność” jest potwierdzeniem wysokiej jakości produktów oraz zapewnieniem ich doskonałego smaku.
Osiem produktów pod marką BONA zostało już nagrodzonych tą prestiżową nagrodą: tj. linia majonezów: Majonez tradycyjny, majonez pikantny i majonez lekki, oraz linia musztard delikatesowych w pięciu smakach: sarepska, chrzanowa, zbójnicka, kremska i stołowa. Produkty BONA zostały docenione za szczególną dbałość o jakość swoich produktów, min. produkcję bez użycia konserwantów i sztucznych barwników oraz wyróżniający się tradycyjny smak. Ta prestiżowa nagroda podsumowuje prawie 20 –letnią obecność na rynku zakładów BONA. Od grudnia 2009 na etykietach nagrodzonych produktów BONA będzie zamieszczony charakterystyczny biało-czerwony znak PDŻ potwierdzający to wyróżnienie. Jest on również informacją dla konsumentów o wysokiej jakości produktów.
Więcej bydła i cieląt
Polska ma niewykorzystany potencjał w chowie bydła i cieląt. Do takich wniosków dochodzą eksperci z Zespołu Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych FAPA. Zarówno obecny, jak i przewidywany popyt na wołowinę wskazują na to, że istnieją możliwości rozwoju sprzedaży tego gatunku mięsa na rynku unijnym. Mimo znaczącej produkcji własnej Unia cierpi na niedobór wołowiny i cielęciny w wysokości 200-250 tys. ton. Spożycie wołowiny i cielęciny w przeliczeniu na jedna osobę jest w krajach „starej” Unii cztery razy większe, niż w Polsce (4 kg/osobę). A o atrakcyjności polskiej wołowiny świadczy fakt, iż bydło spasane jest pokarmem roślinnym, a nie odzwierzęcymi paszami przemysłowymi w postaci mączek, niosących zagrożenie chorobą wściekłych krów (BSE).
Stare po nowemu
Sankcje nowe, ale wymagania stare. Od nowego roku w życie wchodzą kolejne zasady wzajemnej zgodności. Rozszerzone zostaną przepisy dotyczące przestrzegania tzw. dobrej kultury rolnej. Dotyczą one rolników, którzy dostają dopłaty bezpośrednie, do obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania, rolnośrodowiskowe oraz zalesieniowe. Będą oni musieli przestrzegać norm związanych z ochroną krajobrazu. Rolnicy, którzy mają deszczownie i wykorzystują więcej niż 5m3 wody na dobę będą musieli mieć na to odpowiednie pozwolenia. Przepisy obowiązują już od dawna. Nowością jest powiązanie ich z wysokością dopłat. Nie przestrzeganie norm może skutkować zmniejszeniem dotacji.
Od przyszłego roku zmienione zostaną także zapisy dotyczące płodozmianu. Będzie możliwe sianie tego samego gatunku zbóż dłużej niż przez trzy lata. Warunek jest tylko jeden – rolnik musi udowodnić, że nie wpłynie to na pogorszenie stanu gleby. Praktycznie jednak przepis ten zacznie obowiązywać dopiero od 2011r. W przyszłym roku rolnicy mogą jeszcze zasiać na polu to co chcą.
Jak się ubezpieczamy
100 tysięcy polis wykupili rolnicy w ramach obowiązkowego systemu ubezpieczenia upraw. Mogłoby być jeszcze lepiej, ale w niektórych regionach ubezpieczenie się od klęski suszy jest praktycznie niemożliwe. Od dwóch lat rolnicy mogą wykupić polisy, za które w połowie zapłaci państwo. System teoretycznie jest obowiązkowy, ale niestety wciąż nie powszechny. Rolnicy skarżą się, że nie wszystko można bowiem w ten sposób ubezpieczyć. Sytuacja dotyczy tych osób, które gospodarzą na terenach suchych, gdzie warunki nie sprzyjają, a ubezpieczenia na ich terenie są niedostępne, drogie, wręcz wykluczające możliwość zawarcia polisy. A firmy ubezpieczeniowe nie zamierzają zmieniać swojej polityki. Sprzedaż polis suszowych, w niektórych regionach jest bowiem zbyt ryzykowna. No, chyba, że rząd zmieni przepisy i dopuści sprzedaż droższych polis. Nad nowelizacją przepisów od dawna pracuje rząd, ale bez efektów. Tymczasem firmy ubezpieczeniowe szacują, że susze powodują nawet 2/3 wszystkich strat w rolnictwie.
Wykup z pomocą
Polska uzyskała zgodę na przedłużenie pomocy państwa w zakupie nieruchomości rolnych. Oznacza to, że w okresie od 1 stycznia 2010 roku do 31 grudnia 2013 roku dofinansowywane będą zakupy nieruchomości rolnych. Przypominamy, że do tej pory wysokość pomocy Agencji na zakup nieruchomości rolnych, na gospodarstwo rolne lub dział specjalny produkcji rolnej wynosiła : 40% udzielonego kredytu, 50% udzielonego kredytu na terenach ONW i NATURA 2000. Kredyty na zakup gruntów rolnych były i będą udzielane do końca 2009 r. Różnica między wartością nakładów inwestycyjnych związanych z zakupem gruntów rolnych do powierzchni 300 ha, a kwotą udzielonego kredytu stanowiła wkład własny kredytobiorcy. Wkład własny obejmował wyłącznie nakłady związane z inwestycją realizowaną w oparciu o kredyt. Oceny wkładu własnego dokonywał bank, na podstawie dokumentów złożonych przez inwestora przed podpisaniem umowy kredytu. Jak będzie w latach następnych dowiemy się wkrótce.
Jurgiel w zespole
Krzysztof Jurgiel, białostocki poseł PiS-u będzie odpowiadał za rolnictwo i ochronę środowiska w Zespole Pracy Państwowej, który to organ powołał do życia pod koniec listopada Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości. Krzysztof Jurgiel powiedział, że chciałby, by dopłaty dla rolników były na takim samym poziomie jak w zachodniej Europie i by zabronić upraw roślin genetycznie zmodyfikowanych w naszym kraju. Przypomnijmy, iż Krzysztof Jurgiel był w latach 1995-98 prezydentem Białegostoku. Od 1997 r. - posłem AWS, potem przeszedł do PiS. Od listopada 2005 do maja 2006 był ministrem rolnictwa. Od maja 2006 roku pełni funkcję wiceprzewodniczącego Klubu Parlamentarnego PiS w Sejmie i jest wiceprzewodniczącym komisji rolnictwa i rozwoju wsi, a także członkiem sejmowej komisji finansów publicznych.
Minister do rolników
Największe problemy występują na rynku zbóż, lepiej jest na rynku drobiu i wieprzowiny, a po ostatnich decyzjach Unii powoli zaczyna stabilizować się sytuacja na rynku mleka. Tak sytuację w polskim rolnictwie ocenił Marek Sawicki, minister rolnictwa, podczas konferencji prasowej zorganizowanej w listopadzie br. Minister zwrócił także uwagę na fakt, że pomimo trudnego, przyszłorocznego budżetu, realne wydatki na rolnictwo będą większe o 12%. Dopłaty bezpośrednie będą realizowane w maksymalnej wysokości, czyli na poziomie 90% płatności, jakie otrzymują rolnicy w krajach „15”. Szef resortu podkreślił również, że w związku z trudną sytuacją dochodową rolników rząd podjął decyzję o wcześniejszym wypłaceniu płatności z tytułu prowadzenia działalności na terenach o trudnych warunkach gospodarowania (ONW) i już 300 tys. gospodarstw otrzymało te płatności.
zebrała: Marzena Bęcłowicz