Podlaskie AGRO

Finanse

Więcej dla młodych rolników

Zbliżają się kolejne nabory wniosków o wsparcie z PROW 2007-2013


W 2010 roku ARiMR przeprowadzi kolejne nabory wniosków o udzielenie pomocy finansowej z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Ciekawostka tegorocznych zmian w Programie jest fakt, iż premia dla młodych rolników została podniesiona do 75 tys. zł.

Budżetem PROW-u zarządza Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a pieniądze są przeznaczone przede wszystkim na budowę nowoczesnego, konkurencyjnego sektora rolno-spożywczego. Pomoc tę można otrzymać również na prowadzenie działalności rolniczej w zgodzie z wymogami ochrony środowiska naturalnego, na rozwój kultury i zachowanie tradycji na wsi oraz działania na rzecz podniesienia jakości życia mieszkańców wsi i ich aktywizację gospodarczą.

Obsługą wniosków zajmuje się głównie ARiMR, ale także samorządy województw, Agencja Rynku Rolnego oraz Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa - FAPA. Program obejmuje 22 tzw. działania pomocowe i w tym roku będzie można złożyć wnioski o przyznanie wsparcia z prawie wszystkich.

W pierwszej kolejności, prawdopodobnie w trzecim kwartale tego roku, będą przyjmowane wnioski o wsparcie finansowe dla rolników prowadzących dodatkową działalność gospodarczą oraz o dofinansowanie tworzenia nowych miejsc pracy w „mikroprzedsiębiorstwach”, działających na terenach wiejskich, później na „Renty strukturalne” i premie dla „Młodych rolników”. I właśnie, tu młodzi rolnicy mogą się zacząć cieszyć. Komisja Europejska przyjęła propozycję Polski w sprawie podwyższenia z 50 do 75 tys. zł premii dla „Młodych rolników”. Starania o podwyższenie premii prowadzone w Brukseli przez Ministra Marka Sawickiego trwały przeszło rok. Korzystnie zostały zmienione przepisy, określające zasady przyznawania premii dla „Młodych rolników”. Złagodzone zostały bowiem wymogi dotyczące minimalnej powierzchni użytków rolnych. ARiMR będzie mogła teraz przyznawać w całym kraju premię ułatwiającą start zawodowy młodym na wsi, których gospodarstwa mają powierzchnię użytków rolnych nie mniejszą niż średnia krajowa. To jest istotne, bo do tej pory w województwach, w których średnia powierzchnia gospodarstwa była znacznie wyższa od średniej krajowej, premię mógł o trzymać tylko rolnik posiadający gospodarstwo o powierzchni nie mniejszej od średniej dla tego województwa. Oznaczało to, że w niektórych regionach ten warunek był w zasadzie nie do spełnienia, gdyż średnia areału jest w nich wysoka, a kupno dodatkowej ziemi jest w zasadzie niemożliwe. Kolejną dobrą informacją jest także rozszerzenie definicji „dnia rozpoczęcia działalności rolniczej” przez osobę ubiegającą się o premię ułatwiającą start zawodowy. W przypadku osób, które po raz pierwszy weszły w posiadanie gospodarstwa rolnego w drodze spadku i nie później niż w ciągu 12 miesięcy od nabycia tej nieruchomości przekazały ją w dzierżawę, podjęcie prowadzenia działalności rolniczej liczone będzie od dnia rozwiązania/wygaśnięcia umowy dzierżawy, pod warunkiem, że zawarta została w formie aktu notarialnego albo z datą pewną.

W drugiej kolejności zostaną ustalone daty, od kiedy będzie można ubiegać się o pieniądze na „Modernizację gospodarstw” i dofinansowanie inwestycji w firmach zajmujących się przetwórstwem. Kolejne działania z PROW 2007-2013 uruchamiają też samorządy wojewódzkie, którym powierzono wdrażanie części Programu. O pomoc w wypełnieniu wniosków można się zwrócić do ośrodków doradztwa rolniczego oraz do izb rolniczych.

Informacje o terminach rozpoczęcia kolejnych naborów wniosków i dostępnych formach wsparcia podawane będą na stronie internetowej ARiMR: www.arimr.gov.pl, w oddziałach regionalnych i biurach powiatowych ARiMR. Można też skorzystać z bezpłatnej infolinii: 0 800 380 084 - czynnej przez 7 dni w tygodniu w godz. 7-21.

opracowała MB

Jesteś tutaj: Strona główna Artykuły Finanse Więcej dla młodych rolników