Podlaskie AGRO

Finanse

Zmodernizowana Modernizacja

p { margin-bottom: 0.21cm; }

Już 3 stycznia ruszy nabór na jedno z popularniejszych działań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013


Miał ruszyć w listopadzie. Ruszy w styczniu, ze względu na wybory samorządowe i Święta Bożego Narodzenia. Nabór na działanie „Modernizacja Gospodarstw Rolnych” - bo o nim mowa - dotyczy rolników, planujących restrukturyzację produkcji mleczarskiej.

Warto się solidnie przygotować, bo w zasadach rządzących realizacją działania zaszło wiele zmian. Nabór będzie prowadzony na terenie całego kraju z wyłączeniem województwa wielkopolskiego, w którym środki na to działanie zostały w całości wykorzystane w poprzednich naborach - w latach 2007 i 2009.

Pierwszeństwo dla gospodarstw mlecznych

W dziewięciu województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, śląskim i świętokrzyskim pierwszeństwo w składaniu wniosków będą mieli producenci mleka. Od 3 do 17 stycznia wnioski będą przyjmowane właśnie od nich. Dopiero później (od 17 do 28 stycznia 2011 r.) od rolników, którzy uzyskane pieniądze będą chcieli przeznaczyć na na inwestycje w innych obszarach działalności rolniczej.

Kilku na raz

Korzystną zmianą, wprowadzoną w rozporządzeniu ministra rolnictwa, jest umożliwienie skorzystania z pieniędzy w ramach „Modernizacji” mniejszym rolnikom. Dlatego, że wspólny wniosek będzie mogło złożyć kilku rolników, a uzyskane pieniądze przeznaczyć na zakup nowych maszyn i urządzeń. Dotychczas mniejsi rolnicy byli wykluczeni z ubiegania się o taką pomoc, co wynikało z faktu, że np. parametry użytkowe planowanego przez nich do zakupu sprzętu (np. wydajność maszyny rolniczej) były nieproporcjonalnie duże w stosunku do powierzchni ich niewielkich gospodarstw. Co oznaczało po prostu, że użytkowanie na tak małym areale planowanej do zakupu maszyny było nieekonomiczne. Gdy z wnioskiem wystąpi kilku rolników, z „połączoną” powierzchnią gospodarstwa, sprawa będzie wyglądała zgoła inaczej.

Gospodarze, którzy zechcą wspólnie wnioskować o pomoc, będą musieli zawrzeć pomiędzy sobą pisemną umowę. W niej powinny być określone zasady wspólnego używania i eksploatowania maszyn lub urządzeń oraz zakres prac wykonywanych przy ich użyciu przez każdą z tych osób.

Tylko na mleko

W sześciu województwach - lubuskim, opolskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim i podlaskim szansę na dofinansowanie otrzymali wyłącznie rolnicy inwestujący w restrukturyzację produkcji mleczarskiej. A to dlatego, że w poprzednich naborach środki na to działanie zostały w tych regionach w znacznym stopniu wykorzystane, a pozostałe wystarczą jedynie na priorytetowe działania, a więc na inwestycje dla producentów mleka.

Dodatkowe obowiązki

Ważna informacja dla tych, którzy zamierzają się ubiegać o pieniądze na restrukturyzację produkcji mleka. Każdy rolnik musi spełniać dodatkowe wymagania:

- musi być wpisany do rejestru producentów, prowadzonego przez dyrektora właściwego oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego;

- w dniu złożenia wniosku musi przysługiwać mu kwota indywidualna tzw. kwota mleczna, w wysokości co najmniej 20.000 kg;

- musi wykazać, że co najmniej od roku prowadzi działalność rolniczą w zakresie produkcji mleka. W przypadku podmiotów, które nabyły gospodarstwo w okresie 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy, warunek ten będzie spełniony, jeżeli w nabytym gospodarstwie działalność rolnicza w zakresie produkcji mleka jest prowadzona co najmniej od roku.

Zdecyduje punktacja

Kolejną ważną zmianą, jaka będzie obowiązywała w tym naborze, jest sposób weryfikacji wniosków. O kolejności przysługiwania pomocy nie będzie decydować kolejność złożenia wniosków, ale suma punktów (od najwyższej do najniższej) przyznanych poszczególnym operacjom, zgodnie z kryteriami wyboru określonymi w znowelizowanym rozporządzeniu ministra rolnictwa dotyczącym działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. W przypadku operacji, dotyczących restrukturyzacji produkcji mleczarskiej punkty przyznawane będą w zależności od wysokości posiadanej indywidualnej kwoty mlecznej oraz celu operacji (rozwój produkcji mleka bądź całkowita z niej rezygnacja). W przypadku operacji o tej samej liczbie punktów, pomoc w pierwszej kolejności zostanie przyznana gospodarstwu posiadającemu mniejszą liczbę użytków rolnych.

Miliardy do wzięcia

Być może nowe kryteria wydają się zawiłe. Stąd wystąpienie Podlaskiej Izby Rolniczej z prośbą o ich wyjaśnienie. Jednak Tomasz Gietek, prezes PIR uspokaja:

- Obecnie, rzadko który rolnik samodzielnie wypełnia wniosek, bo to po prostu zbyt skomplikowane - mówi. - Czy nowe przepisy to nie kolejny bubel? Życie pokaże, jak zwykle...

Wnioskując o wsparcie w ramach „Modernizacji” rolnik lub rolnicy mogą liczyć na nawet 300 tys. zł, stanowiących 40-70% kosztów poniesionych na zaplanowaną inwestycję. Ostateczna wysokość dofinansowania zależy od wieku beneficjenta, położenia jego gospodarstwa oraz rodzaju przedsięwzięcia.

Do wykorzystania w styczniowym naborze wniosków o przyznanie pomocy z działania „Modernizacja gospodarstw rolnych” przewidziano łącznie ok. 2,39 miliarda złotych.

Małgorzata Sawicka


Punktacja:

Liczba punktów, przyznawanych w przypadku operacji związanych z rozwijaniem produkcji mleka, w zależności od wysokości posiadanej indywidualnej kwoty mlecznej:

od 20.000 do 99.999 kg - 0-4 pkt.

4 pkt dla kwoty indywidualnej w wysokości 99.999 kg, a dla pozostałych wysokości proporcjonalnie mniej - do 0 pkt dla kwoty równej 0 kg

od 100.000 kg do 200.000 kg - 9-10 pkt.

Max. dużo otrzyma wnioskodawca z kwotą 150.000 kg, dla pozostałych proporcjonalnie mniej - do 9 punktów dla wartości z krańców tego przedziału

od 200.000 kg do 400.000 kg - 5-9 pkt.

Max. liczba punktów dla rolników z kwotą 200.000 kg, dla pozostałych proporcjonalnie mniej - do 5 pkt. dla kwoty równej 400.000 kg

więcej niż 400.000 kg - 5 pkt


Liczba punktów, przyznawanych w przypadku operacji związanych z całkowitą rezygnacją z produkcji mleka, w zależności od wysokości posiadanej indywidualnej kwoty mlecznej:

od 20.000 do 99.000 kg - 5-9 pkt.

9 pkt. przy kwocie maksymalnej z tego przedziału, w pozostałych przypadkach proporcjonalnie mniej - do 5 pkt. dla kwoty równej 20.000 kg

od 100.000 do 200.000 kg - 4-5 pkt.

5 pkt. przy kwocie w wysokości 100.000 kg, w pozostałych przypadkach proporcjonalnie mniej - do 4 pkt. dla kwoty równej 200.000 kg

od 200.000 do 400.000 kg - 0-4 pkt.

4 pkt. dla kwoty w wysokości 200.000 kg, w pozostałych przypadkach proporcjonalnie mniej - do 0 pkt. dla kwoty równej 400.000 kg

więcej niż 400.000 kg - 0 pkt.


Jeśli operacja jest realizowana przez osoby wspólnie wnioskujące przyznaje się dodatkowe punkty w zależności od wysokości kwoty indywidualnej, tj. jeśli wynosi ona:

co najmniej 20.000 i mniej niż 100.000 kg - 5 pkt.

co najmniej 100.000 kg i niej niż 200.000 kg - 3 pkt.

co najmniej 200.000 i mniej niż 400.000 kg - 1 pkt.

co najmniej 400.000 kg - 0 pkt.

Wysokość kwoty indywidualnej w przypadku kilku wspólnie wnioskujących osób, stanowi średnią arytmetyczną wysokości posiadanych przez nich kwot mlecznych. Oznacza to, że kwoty indywidualne sumuje się, a następnie dzieli przez liczbę rolników ubiegających się o dofinansowanie.

Jesteś tutaj: Strona główna Artykuły Finanse Zmodernizowana Modernizacja