Finanse
Rodzina na swoim umiera
- Kategoria: Finanse
- Opublikowano
- Justyna Radziszewska
- Odsłony: 2470
Z końcem tego roku nastąpi całkowite wygaszenie Programu „Rodzina na Swoim”. Kto może i chce skorzystać z tego sposobu kredytowania zakupu mieszkania, musi do tego dnia złożyć kompletny wniosek kredytowy.
Na rynku będzie powstawało coraz mniej nowych mieszkań dostosowanych do wymagań Programu „Rodzina na swoim”. Zdaniem deweloperów, przy cenie 6.435 zł za metr kwadratowy, nie opłaca się ich budować. Według danych zebranych przez Home Broker, już teraz liczba mieszkań, które kwalifikują się do wzięcia takiego kredytu wynosi 10,4% z wszystkich mieszkań oferowanych na warszawskim rynku. Tymczasem na początku 2010r. było to nawet 70% rynku pierwotnego. Natomiast ze strony klientów zainteresowanie programem jest wciąż bardzo duże. Zapowiadane na rok 2012 dalsze obniżenie ceny metra kwadratowego mieszkań, na które można będzie wziąć kredyt w tym programie, spowoduje znacznie zmniejszenie liczby lokali w programie, a nawet doprowadzi do tego, że kredyt stanie się martwy.
Od 31 sierpnia 2011r. Program „Rodzina na Swoim” zmienił się w swoich założeniach, przedstawiamy kilka kluczowych informacji przydatnych przyszłemu kredytobiorcy w celu skorzystania z rządowego programu o finansowym wsparciu rodzin i innych osób w nabywaniu własnego mieszkania.
Kredyt ten udzielany jest na podstawie Ustawy z 8 września 2006r. o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Preferencyjność kredytu z dopłatami skarbu państwa polega na tym, iż część należnych bankowi odsetek, w okresie pierwszych ośmiu lat trwania kredytu pokrywana jest przez skarb państwa, a dopłaty te realizowane są przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Zgodnie z ustawą kredyt preferencyjny udzielany jest na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych docelowego kredytobiorcy. Dzięki dopłatom realny koszt kredytu jest wyraźnie niższy, a co za tym idzie comiesięczna rata dla wielu osób staje się bardziej dostępna.
Kto może skorzystać z kredytu?
Zgodnie z nowelizacją ustawy od 1 września 2011r. możemy wyróżnić trzy oddzielne grupy osób, które są upoważnione do skorzystania z kredytu „Rodzina na Swoim”. Do grupy pierwszej należą małżeństwa, bez względu na to, czy mają dzieci, czy nie. W kolejnej grupie są osoby, które wychowują przynajmniej jedno małoletnie dziecko, czy też dziecko, bez względu na jego wiek, na które zgodnie z ustawą z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, jest pobierany zasiłek pielęgnacyjny. W tej grupie znajdują się również osoby, które wychowują dzieci do ukończenia przez nie 25 roku życia, które uczą się w szkołach, zakładach kształcenia nauczycieli oraz kolegiach pracowników służb społecznych. Trzecią grupą, której do tej pory nie obejmowały założenia „ Rodziny na Swoim” są osoby niepozostające w związku małżeńskim, osoby samotne i bezdzietne, potocznie nazywane „singlami”.
Warunki udzielenia
Kwalifikacja w jednej z trzech wyżej wymienionych grup niestety nie zapewnia nam pewnej pozycji przy uzyskaniu kredytu z dopłatami BKG. Należy spełnić jeszcze inne warunki. Osoby niepozostające w związku małżeńskim - single, mogą nabyć tylko mieszkanie i jego metraż nie może przekroczyć 50mkw. Tutaj dopłatą do odsetek jest objęte jedynie 30mkw. Kolejnym ograniczeniem dla osób prowadzących jednoosobowe gospodarstwo domowe jest to, iż nie będą one mogły sfinansować zakupu nieruchomości kredytem w ramach Programu „Rodzina na Swoim, jeżeli były już właścicielem innej nieruchomości.
Osoby pozostające w dwóch pierwszych wyżej wymienionych grupach mogą nabyć lokal mieszkalny, którego powierzchnia nie przekracza 70mkw. lub dom o powierzchni użytkowej nie większej niż 140mkw. Należy również pamiętać o obowiązujących stawkach za metr kwadratowy, które w IV kwartale 2011 r. nie przekraczały na rynku pierwotnym w Białymstoku 3.808,00 zł/mkw., a na rynku wtórnym – 3.046,40zł/mkw i dla pozostałych miejscowości w województwie podlaskim: na rynku pierwotnym – 3.399,00 zł/mkw., na rynku wtórnym – 2.719,20 zł/mkw.
Dopłaty mogą być stosowane, jeżeli docelowy kredytobiorca w dniu podpisania umowy kredytu preferencyjnego nie jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego ani osobą, której przysługuje w całości lub w części spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny. Ograniczenia nałożone są również na osoby, którym przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego lub są najemcami lokalu mieszkalnego. Jednak tutaj mamy tzw. wyjście awaryjne, którym jest równoczesne z zawarciem umowy kredytu preferencyjnego pisemne zobowiązanie się do wypowiedzenia członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej lub zrzeczenie się tego prawa. Identycznie wygląda sprawa rozwiązania umowy najmu i opróżnienia lokalu mieszkalnego.
Od pół roku obowiązują również ograniczenia wiekowe, które mówią o tym, iż dopłaty mogą być stosowane, jeżeli docelowy kredytobiorca złożył wniosek o kredyt preferencyjny najpóźniej do końca roku kalendarzowego, w którym to kończy 35 lat. Jeżeli wniosek składają małżonkowie, warunek ten dotyczy młodszego z małżonków, a w sytuacji kiedy są rówieśnikami - obojga małżonków.
Gdzie udać się po kredyt
Kredytów preferencyjnych udzielają instytucje ustawowo upoważnione, czyli banki. Ponieważ lista placówek w których możemy skorzystać z tej oferty składa się aż z 20 banków znajdujących się na rynku polskim, konieczne jest porównanie parametrów i kosztów kredytów mieszkalnych oferowanych przez poszczególne instytucje, ponieważ oferty te mogą się znacząco różnić od siebie. Najkorzystniejszym rozwiązaniem dla przyszłego kredytobiorcy jest kontakt z doradcą kredytowym, który zadba o interes klienta i rzetelnie przestawi najkorzystniejsze oferty dostępne na rynku. Dopasuje ofertę do potrzeb klienta. Pomoże w zgromadzeniu potrzebnych dokumentów oraz uzupełnieniu nie raz skomplikowanych wniosków kredytowych.
Ada Andrzejewska, specjalista ds. bankowości hipotecznej Zak Inwestycje Doradcy Finansowi Białystok
Przykładowa rata w Programie „Rodzina na Swoim”
miesiące/ lata |
zadłużenie w PLN |
rata kapitałowa w PLN |
odsetki w PLN |
kwota dopłaty w PLN |
rata do zapłaty w PLN |
Listopad 2011 |
150 000 |
159 |
708 |
420 |
447 |