Podlaskie AGRO

Finanse

Czas uciekać w złoto

Czas uciekać w złoto
Zastanawiasz się czasem, w jaki sposób zabezpieczyć przyszłość swoją i swoich bliskich? Dylematem każdego z nas jest, jaką lokatę wybrać, aby nie martwić się, kiedy dzieci pójdą na studia, wesprzeć ich w wyborze własnego M1 czy po prostu godnie żyć na zasłużonej emeryturze. Tutaj odpowiedzią są inwestycje, dzięki którym nie stracisz na wartości ulokowa­nych pieniędzy, a jedynie możesz zyskać z upływem czasu.
Metale szlachetne są atrakcyjne nie tylko dla przedsiębiorców. To przede wszystkim strategiczny bufor bezpie­czeństwa każdego państwa. Złoto jest alternatywą dla tradycyjnego pieniądza, który w momencie kryzysu ekonomicz­nego czy politycznego znacznie traci na wartości. W odpowiedzi na to w zeszłym roku światowe banki centralne kupiły rekordową ilość kruszcu. Był to najwięk­szy zakup metalu od lat 70. XX wieku.
Zgodnie z danymi Światowej Rady Złota, kluczowego zwiększenia rezerw dokonały: Rosja, Chiny i Turcja. Według szacunków obecnie banki centralne na świecie są w posiadaniu ok. 30 000 t kruszcu. Prawdziwa „gorączka złota” dotarła również do Polski. Narodowy Bank Polski w latach 2018 – 2019 posze­rzył znacznie rezerwy w złocie. Obecnie wynoszą one 228,6 t.
Dzisiaj istnieje wiele możliwości lokowania kapitału – począwszy od kont oszczędnościowych, poprzez nieruchomości, grunty, skończyw­szy na metalach szlachetnych. Te ostatnie coraz częściej są doce­niane przez inwestorów. Tylko w minionym roku wg Światowej Rady Złota, 34% badanych między 18. a 34. rokiem życia zainwestowało w złoto. Statystyka odnosi się tylko do najmłodszej grupy inwestorów, a jak wiemy nie tylko ci decydują się na tego typu rozwiązania.
Inwestorzy coraz chętniej poszukują alternatywnych sposobów na dywersy­fikację swoich portfeli. Decydując się na zakup metali szlachetnych (złota, srebra, palladu, platyny), warto posta­wić na złoto. Obrót kruszcem jest zwolniony z podatku VAT. Dodatkowo, jako że metale szlachetne są niezwykle pożądane na całym świecie – w dowol­nym momencie i czasie można je z łatwością spieniężyć, bez straty na ich wartości. I choć nieruchomość czy grunty również można stosunkowo łatwo odsprzedać w nagłej sytuacji, niesie to za sobą pewne konsekwencje...
Pośpiech to zły doradca w inwesty­cjach. Sprzedając szybko posiadane grunty czy nieruchomości, odczujemy tego skutki. Przede wszystkim, to stracony czas, który musimy poświęcić na znalezienie kupca. Szybka sprzedaż takich aktywów również wiąże się z otrzymaniem za nie mniejszej kwoty niż ich obecna wartość rynkowa. Warto zaznaczyć, że takie dobra trzeba spieniężyć w całości. Zupełnie inaczej jest w przypadku złota.
Cena złota pomimo wahań zawsze utrzymuje się na wysokim poziomie. Metal uważany jest za lokatę długoter­minową, chociaż można na nim sporo zarobić również w krótkim okresie. Cena jednej uncji złota w przeciągu ostatniego roku wzrosła o 24%. Co więcej, metal niweluje spadek wartości pieniądza papierowego. Przekonano się o tym po kryzysie w 2008 roku. Dla przykładu w latach 70. XX w., jedna uncja złota była warta 35 dolarów. Za taką kwotę można było kupić porządny garnitur. Po kilku latach, za uncję złota nadal możemy zakupić rzeczoną część garderoby, a za 35 USD już nie.
Sprzedaż i kupno kruszców wciąż jest dużym polem do popisu dla nieuczci­wych handlarzy. Dlatego decydując się na zakup złota czy innych metali, trzeba wybrać wiarygodnego dealera. Duże i autoryzowane punkty sprzedaży oferują kruszce z renomowanych men­nic, zrzeszonych w London Bullion Market Association. Jest to gwarantem zakupu pełnowartościowego metalu. Dodatkowo, kupując u liderów rynku, możemy liczyć na poradę odpowiednio wykwalifikowanych doradców.
W naszych rodzinnych stronach funkcjonuje siedziba niekwestionowa­nego lidera branży. Mowa o Mennicy Skarbowej, która działa na rynku od 2011 roku. Jeden z 12 oddziałów firmy znajduje się w Białymstoku. To zaufany dealer kruszców, który posiada najszerszy asortyment towarów dostępnych „od ręki”. W punkcie stacjonarnym można skonsultować się z doradcą, który nie tylko służy fachową poradą, ale również dopasuje plan inwestycyjny do naszych potrzeb. Firma oferuje dostawę towarów w 24h lub do 15 dni, co zdecydowanie wyróżnia ją na tle konkurencji (w przypadku innych podmiotów to zazwyczaj 30 lub 45 dni). Spółka prężnie działa na rynku e-commerce, sprzedając towary również za pośred­nictwem sklepu internetowego.
Zdaniem wielu analityków zachowa­nia na światowych rynkach mogą zwiastować kryzys lub gwałtowne spowolnienie gospodarcze. Państwa wyraźnie nie chcą dać się zaskoczyć. Warto pomyśleć o naszych oszczędno­ściach. Sposobów na inwestycje jest wiele. Rynek kusi coraz to nowymi rozwiązaniami. Trzeba podjąć rozważną decyzję – w co i jak zainwestować, żeby nie stracić na wartości lokowanych aktywów. Po lekturze tego artykułu jedyna słuszna odpowiedź to: metale szlachetne.mennica

Jesteś tutaj: Strona główna Artykuły Finanse Czas uciekać w złoto