Podlaskie AGRO

Hodowla

Projektowanie i wykonawstwo budynków inwentarskich

O rosnącym potencjale w sektorze budownictwa gospodarskiego z Janem Zaniewskim, prezesem zarządu spółki Kombinat Budowlany z Białegostoku rozmawia Barbara Klem.

- Za realizację obiektu inwentarskiego otrzymaliście Państwo dyplom uznania w konkursie na najlepsze budowy roku 2004. Pomiędzy budownictwem mieszkaniowym, eleganckimi biurowcami i obiektami użyteczności publicznej znalazła się chlewnia(!). Kombinat Budowlany od lat znany jest z budownictwa mieszkaniowego. Dlaczego zajęliście się budową obiektu rolniczego?

- Nieco ponad dwa lata temu, prowadzona przez nas inwestycja była pierwszą tego typu w regionie. Nasza wiedza w tej dziedzinie była uboga i sami się dopiero uczyliśmy. Wzięliśmy udział w przetargu, bo chcieliśmy zdobyć nowe doświadczenie, a poza tym już wtedy czuliśmy, że rolnictwo jest tą branżą, która w najbliższej przyszłości będzie się rozwijać.

- I jest tak rzeczywiście. Coraz większa dostępność środków pomocowych z funduszy Unii Europejskiej i dopłaty do produkcji rolnej sprawiają, że producenci rolni chętnie modernizują swoje gospodarstwa. W związku z dużym zapotrzebowaniem na tego typu budowle, po wejściu Polski do Unii Europejskiej część firm z branży budowlanej przestawiła się na projektowanie obiektów inwentarskich i infrastruktury pomocniczej.

- Do tej pory zrealizowaliśmy kolejne budynki, w ubiegłym roku wyremontowaliśmy np. cztery chlewnie i jałownik w okolicach Knyszna. Zgłaszają się do nas chętni na realizację tego typu obiektów, mamy dużo zapytań od rolników indywidualnych. Poza pytaniami o budowy mamy dużo klientów kupujących bloczki fundamentowe i beton towarowy. Produkujemy je na własne potrzeby, ale teraz okazuje się, że beton kupowany jest do wylewania zbiorników na gnojowicę. Zapotrzebowanie jest duże, koniunktura w rolnictwie rośnie. Sądzę, że utrzyma się w latach następnych.

- Wróćmy jeszcze do nagrodzonej budowy. Jak była prowadzona budowa i jak wygląda obiekt?

- Rozmawiamy o obiekcie, który został zlecony przez firmę Hodowla Zarodowa Zwierząt „Knyszyn” z Knyszyna-Zamku, zaś sama chlewnia stanęła w Zakładzie Rolnym w Ogrodnikach k./Knyszyna. Bardzo szybko zrealizowaliśmy tę budowę. W cztery miesiące powstał bardzo nowoczesny budynek spełniający wymagania stawiane przez Unię Europejską. Jest to obiekt parterowy (o wymiarach 79,09x20,72m). Nowa chlewnia macior jest połączona z istniejącym już budynkiem inwentarskim. Powierzchnia użytkowa wynosi ponad 1,5 tys. mkw zaś kubatura 5,7 msześc. Obiekt zawiera część socjalno-biurową, pomieszczenia laboratoryjne oraz poszczególne sektory hodowlane: krycia, porodowy, odchowalni warchlaków oraz sektor loch luźnych i prośnych. Jest to budynek spełniający wszelkie wymagania norm cieplnych. Ściany zewnętrzne zostały wzniesione z termoizolacyjnych bloczków gazobetonowych Termorex. Więźba dachowa jest ustawiona z nowoczesnych wiązarów drewnianych o dużej rozpiętości bez podparcia. Chlewnię cechuje wysoki standard wykończenia, wszystkie posadzki są izolowane termicznie, a ściany wyłożone płytkami ceramicznymi. W całym obiekcie zamontowane jest centralne ogrzewanie a w niektórych sektorach są podgrzewane podłogi. Obiekt jest całości skanalizowany. Posiada dwa zbiorniki na gnojowicę, z czego jeden wyposażony jest w przepompownię. Spływ gnojowicy odbywa się właśnie do tego zbiornika poprzez rury pcv. Cylindryczny, monolityczny, żelbetowy zbiornik jest zagłębiony w gruncie na 1,5-2,8 m. Przy wymiarach średnica – 19,5 m oraz wysokość – 4 m jest w stanie pomieścić 1.194 msześc. gnojowicy. Drugi zbiornik to studzienka zbiorcza cylindryczna również żelbetowa o pojemności 32 msześć.

- Dziękuję za rozmowę.

Barbara Klem
Jesteś tutaj: Strona główna Artykuły Hodowla Projektowanie i wykonawstwo budynków inwentarskich