Podlaskie AGRO

Hodowla

Nowa Rasa Fantastyczna


Goszcząca w Polsce przedstawicielka norweskiej spółdzielni hodowlanej Kristin Børresen (pierwsza z lewej) odwiedziła kilka podlaskich gospodarstw. Była pod wrażeniem osiągnięć hodowlanych

Fachowiec od krów rasy Czerwonej Norweskiej w Polsce


Coraz większą popularnością w naszym kraju cieszy się rasa krów NRF (Czerwona Norweska). Na tyle, że Polskę odwiedziła Kristin Børresen - przedstawicielka spółdzielni hodowlanej GENO z Norwegii, która obecnie skupia 15.000 norweskich farmerów. Była to świetna okazja dla zainteresowanych rasą hodowców, by o produkcji i hodowli krów posłuchać bezpośrednio pd fachowca.

Obecnie w Norwegii jest 260.000 krów, a 95% to krowy rasy NRF. W porównaniu z Polską (gdzie wg Holstein International jest 2,6 mln krów rasy HF), populacja krów nie jest imponująca. Jednak mimo niedużych obór (średnia wielkość to około 20 sztuk krów mlecznych), aż 98% krów objętych jest oceną wartości użytkowej bydła, a 90% populacji żeńskiej jest inseminowane. Bydło rasy NRF wyróżnia się tym, że 50% populacji jest bezrożna od urodzenia. Norwegowie dążą do tego by za 10 lat cała populacja była bezrożna.

Średnie wyniki produkcyjne krów rasy NRF to 7000 kg mleka, przy 4,2% tłuszczu i 3,4% białka, a przeciętna długość życia to 4 laktacje i są ściśle związane ze stylem żywienia krów w Norwegii, który w związku z panującymi tam warunkami klimatycznymi i okresem wegetacji, oparte jest tylko i wyłącznie na trawach i sianokiszonkach oraz paszach treściwych (w żywieniu krów nie występuje tak popularna w Polsce jak i w wielu innych krajach kiszonka z kukurydzy). Na początku lat 70 ubiegłego wieku dolew holsztyno – fryza do rasy NRF spowodował jednak, że przy intensywnym żywieniu krowy tej rasy mogą osiągnąć bardzo wysoki poziom produkcji. Najlepsza krowa rasy NRF nr 1146 u Pana Bb Samdrift i Bjørn Høyland 2008 roku dała 16 951 kg mleka, przy 3,20% tłuszczu 3,31% białka, a w najlepszej oborze, której właścicielem jest Ole Skjørtorp, średnia wydajność wyniosła 11.588 kg mleka, 3,67% tłuszczu, 3,37% białka.

Jako ciekawostkę można dodać, że w Norwegii (jedyne państwie na świecie

z takim rozwiązaniem) krowy mają ustawowo zagwarantowane przez parlament prawo do przebywania na świeżym powietrzu.

Szczególne uznanie rolników wzbudziły łatwe wycielenia dla tej rasy, niski poziom komórek somatycznych. Długoletnia praca hodowlana i konstrukcja indeksu (21% indeksu to odporność na mastitis), a także całokształt pracy ze zwierzęciem dały norweskim farmerom średnią komórek somatycznych w mleku na poziomie 127.000. Na skuteczny zabieg inseminacji zużywa się tam 1,6 porcji nasienia. Zaledwie u 1,8% krów napotyka się na trudności podczas wycielenia, wskaźnik martwo urodzonych cieląt wynosi jedynie 2,7%.

To tylko część podstawowych informacji jakie przekazała Kristin hodowcom.

W trakcie spotkań najbardziej komentowany był wykres, który pokazał w jaki sposób praca nad doskonaleniem rasy przełożyła się na liczbę wizyt lekarza weterynarii w stadzie i co za tym idzie – na wydatki związane z leczeniem krów oraz selekcja na bezrożność w rasie NRF.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Przedstawicielka GENO przedstawiła także kilka istotnych założeń programu oceny i selekcji buhajów tej rasy. Otóż:

Buhaj, przed skierowaniem do testowania, oprócz wysokiej wartości hodowlanej rodziców i bardzo dobrej oceny pokrojowej własnej, musi osiągnąć min. przyrosty dzienne powyżej 1400g, co związane jest z tym, że

w indeksie dla rasy NRF 6% to tempo przyrostu czyli mięsność. Dzięki temu krowy skierowane na opas, a także byczki szybciej przyrastają;

Buhaj dopuszczony do rozrodu posiada minimum 250 córek, dlatego też jego wycena jest bardzo wiarygodna

Podczas pobytu w Polsce Kristin Børresen nie tylko wygłosiła kilka prelekcji, ale również odwiedziła kilka gospodarstw na Podlasiu i Kujawach. Wyniki, jakie osiągają polscy hodowcy w krzyżowaniu własnych krów nasieniem NRF, spotkały się z jej szczególnym zainteresowaniem i uznaniem. Bardzo dobra budowa pokrojowa potomstwa, to pierwsze co przyciąga uwagę, natomiast przy analizie wyników kontroli użytkowości mlecznej niższy poziom komórek somatycznych. Wydajność pozostaje taka sama jak rówieśnic rasy HF.

opr. sam



Krzyżówka NRF

Jesteś tutaj: Strona główna Artykuły Hodowla Nowa Rasa Fantastyczna