Hodowla
Co dla cieląt?
Nowoczesna krowa mleczna produkuje prawie 27% mleka więcej niż krowa w 2000r. Za genetyką nie nadąża zarówno utrzymanie cieliczek, jak ich żywienie.
- Utrzymanie cieląt to zagadnienia dla hodowców oczywiste, ale nie przez wszystkich przestrzegane - mówi Janusz Nalewalski, kierownik zespołu oceny mleka bydgoskiej siedziby Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka. - Pierwszą zasadą jest zapewnienie cielętom dużo czystego powietrza, trzymanie ich w okólniku z wybiegiem, a nie w ciasnym, pojedynczym kojcu, a potem na łańcuchu. W kilku gospodarstwach, wystarczyło tylko tyle zmienić, żeby otrzymać w efekcie dorodniejsze, lepiej zbudowane cielęta, i wyższe przyrosty w odchowie.
Nowe wymagania stawia się też przed preparatem mlekozastępczym. Mają one umożliwiać wykorzystanie możliwości genetycznych cieliczek i pomóc w uniknięciu częstych obecnie problemów z zapłodnieniem jałówki i zbyt niskim, w stosunku do możliwości genetycznych, poziom produkcji mleka w jednej laktacji. Kluczem do sukcesu jest żywienie młodzieży hodowlanej w oparciu o nowoczesne preparaty mlekozastępcze. Dla żywienia cieliczek o wysokim potencjale genetycznym firma Polmass SA proponuje powszechnie znany hodowcom Mlekowit z immunoglobulinami o stale unowocześnianym, najbogatszym na rynku, „pełnomlecznym” składzie oraz Polmass Milk z immunoglobulinami, preparat sprawdzony już przez hodowców angielskich i włoskich, wprowadzany obecnie na rynek polski. Polmass Milk to produkt stworzony dla przyszłych wymagających krów mlecznych o wysokim potencjale genetycznym i mlecznym. Charakteryzuje się nowoczesnym, „dowartościowanym” składem, opartym na wyraźnie zwiększonym poziomie białka mlecznego najwyższej jakości i kontroli poziomu tłuszczu.
Co daje stosowanie Polmass Milk:
- optymalne przyrosty dzienne tkanki mięśniowej (w tym wymienia)
- rozwój tkanki mięśniowej, a nie tłuszczowej
- zachęca do szybszego pobierania paszy
- długofalowo poprawia możliwości zacielenia jałówki i umożliwia osiągnięcie wyższego poziomu produkcji mleka w pierwszej laktacji.
oprac. sam