Podlaskie AGRO

Maszyny

Podlaskie firmy na targach Agro-Premiery w Poznaniu

Pod hasłem „Na dobry początek” Andrzej Lepper, minister rolnictwa otworzył w ubiegły piątek międzynarodowe targi Polagra 2007 Agro-Premiery. Również podlaskie firmy miały w nich swój udział.
Są to targi poświęcone mechanizacji, a więc biorąc w nich udział można było poznać ofertę przedsiębiorstw produkujących maszyny i urządzenia rolnicze, ale nie tylko.
Seminaria i nowości
Organizatorzy stworzyli producentom rolnym możliwość skorzystania z fachowej wiedzy podczas otwartych seminariów, szkoleń i warsztatów. Mowa była o wykorzystywaniu unijnych środków finansowych, agroenergii, czyli biopaliwach i roślinach energetycznych.
Ci, którzy wybrali się na targi mogli przyjrzeć się ofercie grubo ponad 100 wystawców na ponad hektarze przestrzeni. 22 wystawców zgłosiło organizatorom 47 nowości – w tym kilka wyprodukowanych w woj. podlaskim. Wśród nowości pojawiły się nowe modele i wersje traktorów i kombajnów. Czym się odznaczają? Mniejszą emisją spalin, niższym zużyciem paliwa, a za to znacznie większym komfortem dla operatora. A oprócz ciągników, nie zabrakło wśród nowości m.in. rozpylaczy, maszyn do spulchniania gleby, kosiarek, pras, rozrzutników, czy zgrabiarek.
Jedną z firm, które wzięły udział w prezentowaniu nowości, był białostocki Samasz. Pokazał on głównie kosiarki: dyskontowe, dyskowe oraz zgrabiarkę gwiazdową. Metal Fach z Sokółki zaprezentował prasę walcową, nadającą się do zbioru wszystkiego rodzaju materiałów oraz nową kabinę do ciągnika – nowoczesną i komfortową.
Pozytywne obietnice
Jednocześnie, w trakcie targów odbyła się konferencja prasowa ministerstwa rolnictwa. A na niej dużo niespodzianek. Marek Zagórski, sekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa przypomniał, że w tym roku rolnicy będą mogli ubiegać się o płatności do roślin energetycznych. Dotacje będą udzielane w wysokości do 45 euro na hektar.
Zagórski poinformował także zebranych, że resort rolnictwa przygotowuje program wsparcia hodowców bydła mięsnego, jako alternatywę dla tych, którzy zrezygnują z produkcji mleka i oddadzą kwotę mleczną w całości. Według zapowiedzi już w marcu stosowny projekt trafi do uzgodnień międzyresortowych, w budżecie na ten rok już jest zagwarantowanych na ten cel 20 mln zł.
Mowa była również o grupach producenckich, dla których ministerstwo szykuje ułatwienia. Planuje się więc zniesienie dla nich obowiązku płacenia podatku dochodowego od produktów i grup produktów. Pozostałe ułatwienia dla grup producenckich to trwałe zwolnienie z podatku od nieruchomości oraz umożliwienie tworzenia tego typu zrzeszeń zrzeszeń w ramach istniejących już spółdzielni rolniczych.
sam
Jesteś tutaj: Strona główna Artykuły Maszyny Podlaskie firmy na targach Agro-Premiery w Poznaniu