Podlaskie AGRO

Maszyny

Techniczne podlaskie nowinki na targach Agro-Premiery w Poznaniu

Międzynarodowe Targi Mechanizacji Rolnictwa Polagra 2007 Agro-Premiery przyciągnęły do Poznania ponad stu wystawców. Znalazły się wśród nich i podlaskie firmy, które zaprezentowały innowacje techniczne w zakresie produkowanych przez siebie maszyn i urządzeń.

Pokazywali…
22 targowych wystawców zgłosiło 47 nowości – maszyn i urządzeń rolniczych, także rozwiązań informatycznych służących nowoczesnemu rolnictwu. Tu również nie zabrakło producentów z naszego województwa, m.in. firm Metal Fach z Sokółki i Samasz z Białegostoku.
Firma Metal Fach z Sokółki wystawiła się na 300 mkw prezentując produkowane przez siebie maszyny. Były to m.in. prasa zwijająca-walcowa, prasa zwijająca-walcowo–łańcuchowa, wóz paszowy 6 m3, owijarka samazaładowcza z bocznym i tylnym załadunkiem, ładowacz czołowy wraz z osprzętem, przetrząsacz karuzelowy.
- Jako nowość prezentowaliśmy prasę zwijającą-łańcuchową. W pierwszym dniu targów Andrzej Lepper, minister rolnictwa oficjalnie otworzył targi oraz przeciął wstęgi na 4 maszynach zaprezentowanych jako premiery, w tym właśnie na naszej prasie łańcuchowej – mówi Janusz Kaźmierowki z firmy Metal Fach.
Jak podaje firma, prezentowana przez nich nowość posiada wiele zalet. Wśród nich jest m.in.: prosta budowa, podwójny podajnik zwiększający wydajność maszyny, szeroki podbieracz, w końcu, trwałość sprawdzona w eksploatacji. Maszyna jest odporna na niszczące działanie kamieni, a nowoczesne zamknięcie hydrauliczne uniemożliwia jej przeciążenie.
Organizatorzy wyróżnili też nowoczesną kabinę do produkowanych przez Metal Fach ciągników.
Kolejną podlaską firmą, która na Agro-Premierach prezentowała swoje maszyny i urządzenia oraz promowała nowości był Samasz z Białegostoku. Do Poznania przedstawiciele firmy przywieźli kosiarki dyskowe „New Generation”.
Jak zapewnia producent, kosiarki te nie ustępują w niczym nowoczesnym maszynom uznanych producentów zagranicznych, są natomiast dużo tańsze w zakupie i eksploatacji. Wśród ich zalet wymieniają m.in. sztywniejszą listwę tnącą, mocniejsze koła zębate, łożyska w kołach zębatych z o 60 % zwiększoną nośnością. Płozy ślizgowe zmienia się nader łatwo, po odkręceniu 2 śrub.


uczyli, doradzali a…
W czasie targów odbywały się również seminaria, szkolenia i warsztaty. Dotyczyły one m.in. wykorzystywania unijnych środków finansowych, możliwości modernizacji gospodarstw i leasingowania maszyn. Cykl spotkań poświęcono też tematyce roślin energetycznych. Na targach odbyło się również forum dotyczące wykorzystywania krajowych surowców rolniczych do produkcji biopaliw.

minister obiecywał
Jednocześnie, w trakcie targów odbyła się konferencja prasowa ministerstwa rolnictwa. A na niej dużo niespodzianek. Marek Zagórski, sekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa przypomniał, że w tym roku rolnicy będą mogli ubiegać się o płatności do roślin energetycznych. Dotacje będą udzielane w wysokości do 45 euro na hektar.
Zagórski poinformował także zebranych, że resort rolnictwa przygotowuje program wsparcia hodowców bydła mięsnego, jako alternatywa dla tych, którzy zrezygnują z produkcji mleka i oddadzą kwotę mleczną w całości. Według zapowiedzi już w marcu stosowny projekt trafi do uzgodnień międzyresortowych, w budżecie na ten rok już jest zagwarantowanych na ten cel 20 mln zł.
Mowa była również o grupach producenckich, dla których ministerstwo szykuje ułatwienia. Planuje się więc zniesienie dla nich obowiązku płacenia podatku dochodowego od produktów i grup produktów. Pozostałe ułatwienia dla grup producenckich to trwałe zwolnienie z podatku od nieruchomości oraz umożliwienie tworzenia tego typu zrzeszeń ramach istniejących już spółdzielni rolniczych.


Małgorzata Sawicka
Jesteś tutaj: Strona główna Artykuły Maszyny Techniczne podlaskie nowinki na targach Agro-Premiery w Poznaniu