Podlaskie AGRO

Maszyny

Do mechaniki z rezerwą

Każde gospodarstwo rolne wyposażone jest w ciągnik oraz inne maszyny, ułatwiające pracę rolników. Niewłaściwe korzystanie z tych udogodnień, nieumiejętna obsługa maszyn może doprowadzić do tragicznych skutków.

   Maszyny posiadające niezabezpieczone elementy, np. obracające się wałki, stwarzają ogromne zagrożenie dla obsługujących je rolników. W celu zapobiegania nieszczęśliwym wypadkom przy obsłudze takich maszyn, ruchome elementy maszyn powinny być zabudowane osłonami oraz oznakowane nalepkami ostrzegawczymi. Przystępując do pracy z maszynami rolniczymi należy posiadać podstawową wiedzę na temat ich obsługi i konserwacji. Należy również pamiętać, aby wszystkie naprawy i regulacje wykonywać przy wyłączonym silniku maszyny oraz napędzie wałka przekaźnika mocy (jeżeli w taki sposób jest przekazywany napęd na maszynę). Po wykonanej regulacji lub naprawie zdemontowane osłony należy ponownie zamontować.
Przed rozpoczęciem pracy kosiarką rotacyjną, glebogryzarką lub rozrzutnikiem należy uprzedzić inne osoby znajdujące się na polu, aby nie zbliżały się do pracujących maszyn na odległość mniejszą niż 50 m. Podczas ich pracy istnieje niebezpieczeństwo odrzucenia przedmiotów, nawet elementów roboczych. Przed rozpoczęciem pracy z rozrzutnikiem należy zainstalować siatkę na przedniej burcie. Maszyny te powinny być ustawione w taki sposób, aby podczas ich agregowania z ciągnikiem wyeliminować udział drugiej osoby.
Jednym z najbardziej niebezpiecznych urządzeń użytkowanych w gospodarstwach rolnych jest pilarka tarczowa, przy obsłudze której dochodzi do poważnych urazów. Aby bezpiecznie przecinać drzewo pilarka nie może mieć uszkodzonej lub zużytej tarczy tnącej, musi być osłonięta nad i pod stołem. Przekładnia pasowa powinna być zabezpieczona osłoną na całej długości. W pilarce wykorzystywanej do cięcia wzdłużnego należy zamontować klin rozszczepiający, a pilarkę do cięcia poprzecznego wyposażyć w mechanizm doprowadzający materiał, np.: sanki, ruchomy stół lub kozioł wahadłowy. Podczas wykonywania pracy należy stosować: odpowiednie ubranie robocze i obuwie, kask, osłonę twarzy oraz ochronniki słuchu.

Przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa pracy w gospodarstwie rolnym, stosowanie się do instrukcji obsługi i eksploatacji posiadanych maszyn, na pewno pozwoli uniknąć wielu wypadków, a przynajmniej zmniejszy skutki tych wypadków, których nie uda się uniknąć.


Marek Markiewicz, Placówka Terenowa KRUS w Bielsku Podlaskim
Jesteś tutaj: Strona główna Artykuły Maszyny Do mechaniki z rezerwą