Maszyny
Zielono mi
Maj rozpoczyna sezon na zbiór zielonek i przygotowanie z nich pasz
W skali kraju mamy ok. 4 mln ha trwałych użytków zielonych: łąk i pastwisk), co stanowi jedną piątą użytków rolnych. Większość surowca z łąk przeznacza się na produkcję siana suszonego w warunkach naturalnych. Pozostałą część konserwuje się w postaci kiszonek i suszu.
Podstawowym sposobem zbioru siana jest suszenie w warunkach naturalnych i zbiór ręczny lub przyczepami oraz prasami zbierającymi. W tych warunkach zbioru straty składników pokarmowych mogą dochodzić do 40-50% składników zawartych w roślinie. W technologiach zakiszania pasz w zbiornikach przejazdowych starty składników pokarmowych nie przekraczają 20%. Jeszcze mniejsze starty występują w technologiach zbioru zielonek na kiszonki prasami zwijającymi lub tłokowymi, formującymi bele. Starty składników pokarmowych w tak sporządzonej paszy nie przekraczają 5-10%.
W technologii zbioru zielonek, bez względu na ich przeznaczenie, niektóre zabiegi są wspólne, a zatem do ich wykonywania są wykorzystywane te same maszyny.
Przyczepy i ciągniki marki Pronar są znane od lat. Teraz oferta firmy została rozszerzoną o pełną gamę maszyn do zbioru masy zielonkowej. Tworzą ją kosiarki, przetrząsacze pokosów, zgrabiarki jednokaruzelowe, prasy belujące, owijarki, przyczepy platformowe do przewozu balotów oraz wozy paszowe. W grupie kosiarek Pronar oferuje kilka modeli kosiarek dyskowych: tylną PDK210 zawieszana klasycznie z pięciodyskową listwą roboczą o zapotrzebowaniu mocy 22kW (30KM) i masie 380kg, tylną PDT250 zawieszaną centralnie z sześciodyskową listwą roboczą o zapotrzebowaniu mocy od 30 kW (50KM) i masie 520kg, przednią PDF290 o szerokości roboczej 2,9m, zawieszaną centralnie z listwą roboczą siedmiodyskową o zapotrzebowaniu mocy od 60 kW i masie 610kg, tylną PDT290 o szerokości roboczej 2,9m, zawieszaną centralnie z listwą roboczą sześciodyskową o zapotrzebowaniu mocy od 44kW (60KM) i masie 550kg, tylną PDD810 (motyl) o szerokości roboczej 8,1m (dla zestawu z kosiarką PDF290) zawieszaną centralnie z podwójną listwą roboczą o łącznej ilości 12 dysków tnących i zapotrzebowaniu mocy od 81kW (110KM) - dla zestawu z kosiarką PDF290 i masie 1.110kg.
Przetrząsacze przeznaczone są do roztrząsania skoszonych, niskołodygowych roślin zielonych i podsuszonego siana bądź do przetrząsania i rozrzucania skoszonych roślin na polach uprawnych i łąkach. Oferta Pronaru przetrząsaczy zawiera dwa modele: przetrząsacz czterowirnikowy (karuzelowy) PWP530 o szerokości roboczej 5,3m z zapotrzebowaniem mocy od 22 kW (30KM) i masie 685kg, przetrząsacz sześciowirnikowy (karuzelowy) PWP770 o szerokości roboczej 7,7m z zapotrzebowaniem mocy od 37kW (50KM) i masie 915kg. Przetrząsacze posiadają na każdym wirniku po siedem ramion roboczych, zakończonych jednym podwójnym palcem roboczym, aktywne zawieszenie z głowicą wahliwą, która umożliwia równomierne rozłożenie pokosu (również na zakrętach) oraz zapewnia dużą zwrotność maszyny. Standardowo przetrząsacz PWP770 jest wyposażony w amortyzator drgań poprawiający komfort pracy, jak również stabilizujący ustawienie maszyny w stosunku do ciągnika. Kąt wyrzutu przetrząsanej paszy ustawiany poprzez regulację wysokości mocowania kół jezdnych, natomiast kąt pracy maszyny regulowany jest za pomocą centralnej dźwigni.
Zgrabiarki jednokaruzelowe oferowane przez Pronar dostępne są w trzech szerokościach roboczych: ZKP300 - 3m, ZKP350 - 3,5m oraz ZKP420 - 4,2m.
Prasa belująca Pronaru Z500 o szerokości roboczej 1.800mm pozwala na robienie balotów zawsze w jednym wymiarze 1,2m wysokości. Zastosowanie łańcuchów pozwala na sprawne zrolowanie oraz odpowiednie zagęszczenie zebranego materiału ( również słomy). Podwójny obwiązywacz sznurka gwarantuje dobre zabezpieczenie przed rozwinięciem i skraca czas owinięcia w stosunku do pras wyposażonych w pojedynczy obwiązywacz. Zastosowanie układu owijania siatką przyspiesza proces belowania i jeszcze bardziej zabezpiecza balot przed rozwinięciem.
Dużym zainteresowaniem wśród kupujących cieszy się owijarka przyczepiana Z-245, samozaładowawcza, nie wymagająca do obsługi żadnych innych maszyn. Przeznaczona jest do owijania bel o maksymalnej średnicy 1,8m, szerokości - do 1,5m i wadze - do 1.100kg.
Przyczepy platformowe do przewozu balotów produkowane są w trzech typach: przyczepa platformowa dwuosiowa T022 o ładowności 7.300 kg, T025 - o ładowności 9.000 kg; przyczepa platformowa trzyosiowa T023 o ładowności 11.300 kg, T026 o ładowności 13.800 kg oraz przyczepa typu tandem T024 o ładowności 8.900kg.
oprac. MB