Maszyny
Gniotą na potęgę
Doskonała pomoc w przygotowaniu pasz, czy materiału do użycia w biogazowni
Gniotowniki służą do rozdrabniania wszystkich rodzajów zbóż, ale również roślin strączkowych, peletów oraz rzepaku. Wykorzystanie gniotowników walcowych przy przygotowywaniu paszy gwarantuje zmniejszenie zapylenia, a procentowy udział części pylistych w otrzymywanym produkcie nie przekracza 5%. Ma to zatem bardzo korzystny wpływ na zdrowotność i prawidłowy rozwój zwierząt.
Firma ROmiLL produkuje śrutowniki i gniotowniki stacjonarne o różnej wielkości i wydajności. Maszyny te, dystrybuowane w Polsce przez firmę BAG Polska, przetwarzają od 1 do 25 ton zbóż na godzinę. W zależności od możliwości zastosowania maszyny dostępne są w wersjach:
- gniotowniki ziarna suchego (typ M)
- śrutowniki ziarna suchego i wilgotnego (typ S)
- kruszarki do peletów (typ SG)
- kruszarki do ziarna rzepaku (typ SR).
Stosunkowo niewielkie gniotowniki i śrutowniki serii S/M300-S/M600 służą do przygotowania codziennych racji żywieniowych dla zwierząt na bieżąco. Znajdują zastosowanie głównie w mniejszych i średnich gospodarstwach rolnych. Maszyny, zależnie od typu, są zasilane silnikiem o mocy od 5,5 kW do 18,5 kW. Śrutowanie/zgniatanie ziarna następuje poprzez dwa walce o długości odpowiednio 300 mm (S/M300) oraz 600 mm (S/M600). W zależności od pożądanej frakcji śrutu osiągają wydajność od 1,2 do 9 t/h.
Większe gniotowniki i śrutowniki typoszeregu S/M900 – S/M1200 są przeznaczone głównie dla producentów mieszanek paszowych lub dla dużych gospodarstw rolnych przygotowujących pasze na własne potrzeby. Są zazwyczaj używane w liniach technologicznych. Mogą pracować w cyklu ciągłym. Zależnie od typu, są zasilane silnikiem o mocy od 37 kW do 45 kW. Śrutowanie/zgniatanie ziarna następuje tu poprzez dwa walce o długości odpowiednio 900 mm (S/M900) lub 1200 mm (S/M1200). Maszyny te w zależności od pożądanej frakcji śrutu osiągają wydajność od 5 do 25 t/h.
W porównaniu do tradycyjnych śrutowników bijakowych, śrutowniki walcowe ROmiLL mają dużą wydajność i małe zapotrzebowanie mocy. Pozwalają osiągnąć frakcję śrutu odpowiadającą frakcji otrzymywanej ze śrutowników bijakowych o sitach z otworami 3-4 mm, przy jednoczesnym ograniczeniu części pylistych do max. 10%. Jednocześnie zapewniają znacznie niższe zużycie energii elektrycznej, nawet o połowę!
Urządzenia firmy ROmiLL mogą być także wykorzystywane w cyklach technologicznych profesjonalnych mieszalni pasz, gorzelni i biogazowni. W gorzelniach wstępne przygotowanie surowca poprzez rozdrobnienie ziarna śrutownikiem lub gniotownikiem walcowym pozwala na maksymalne skrócenie czasu parowania surowca, a tym samym na obniżenie kosztów ponoszonych na energię. Natomiast przy produkcji biogazu rozdrobnione ziarno, które jest składnikiem wsadu, szybciej ulega procesowi hydrolizy i przyspiesza proces fermentacji.
fot. i tekst: BAG Polska, opr. mb