Maszyny
Być bliżej klienta
Szkolenie dla dystrybutorów maszyn rolniczych Kverneland Group w Wysokiem Mazowieckiem
Zmieniające się warunki pracy rolników i przedsiębiorców wymagają sprzętu wyposażonego w coraz to więcej komponentów hydraulicznych, elektrycznych oraz elektronicznych po to, aby zwiększyć jakość, wydajność oraz komfort pracy. Sprzedaż takich maszyn wymaga wiedzy. W tym celu Kverneland Group organizuje szkolenia i kursy dla swoich dealerów. Jedno z nich odbyło się w lipcu w Wysokiem Mazowieckiem.
W szkoleniu zorganizowanym na terenie firmy Edmasz wzięli udział dealerzy maszyn (bez słowa marki) Kverneland z północno-wschodniej części polski tzn. „ Agroma Olsztyn, Agrotechnika, ALDO, Argania, Edmasz, Contractus, Perkoz oraz Roltop. Celem spotkania było zapoznanie z nowymi rozwiązaniami wprowadzonymi w sprzęcie tej marki, jak również uzyskanie sugestii klientów potrzebnych do dalszej modernizacji sprzętu. Szkolenie rozpoczęła wizyta w położonym nieopodal gospodarstwie pana Wojciecha mieszkającego we wsi Dąbrówka Kościelna. Gospodaruje on na 70 hektarach. Gospodarstwo ukierunkowane jest na produkcję mleka, stado liczy 66 krów dojnych. Zwierzętom utrzymywanym w oborze uwięziowej pasza objętościowa zadawana jest raz dziennie, tyle samo pasza treściwa. Dotychczas karmienie odbywało się siłą rąk własnych. W najbliższym czasie ma się to zmienić. Pan Wojtek testuje bowiem wóz paszowy z poziomymi ślimakami Kverneland Taarup 612. Dostępnych jest sześć modeli tego wozu o objętości od 8,5 do 18 m3. Posiadają one możliwość rozdrabniania pasz o różnych formatach - bel okrągłych, bel kwadratowych, jak również sianokiszonek w pryzmie.
Komora wozu jest bardzo odporna na korozję dzięki zastosowaniu odpowiedniego stopu stali „Cor-Ten” impregnowanej miedzią w dolnej jej części. Jest ona dodatkowa wyłożona specjalnym wymienialnym plastikiem, który przyczynia się do redukcji zapotrzebowania na moc dzięki bardzo małemu współczynnikowi tarcia. Ślimaki napędzane są olbrzymimi łańcuchami zamiast konwencjonalnej przekładni z kołami zębatymi, co znacznie przedłuża żywotność całego układu.
Jak testowany wóz ocenia rolnik?
- Podoba mi się – mówi. - Charakteryzuje się prostą, ale przemyślaną budową. Komfort pracy wiadomo, jest nie do porównania i do tego oszczędzam teraz mnóstwo czasu. Wydajność? Powoli wzrasta.
Po wizycie w gospodarstwie dystrybutorzy zapoznali się z konstrukcją sześciu maszyn firmy Kverneland. Na pierwszy ogień poszły trzy kosiarki, jako pierwsza omówiona została kosiarka czołowa bębnowa Kverneland Vicon Expert 431 F. Wyposażona jest w 4 bębny tnące o szerokości koszenia 3,05 m. Każdy z nich posiada 3 noże tnące. Wysokość koszenia wynosi 3 cm i może być regulowana. Kosiarkę wyposażono w pływające zawieszenie pozwalające na kopiowanie najbardziej nierównych łąk. Istnieje możliwość regulowania szerokości pokosu (min. 1,1 m). Maszyna agregowana jest z ciągnikiem za pomocą szybkozaczepowego trójkąta.
Drugą z prezentowanych maszyn była zawieszana trzypunktowo kosiarka dyskowa Kverneland Vicon Extra 428 H o szerokości roboczej 2,8 m (dostępna także w szerokości 3,2 i 4 m) to jedna z trzech dostępnych w ofercie firmy kosiarek dyskowych bez kondycjonera oraz z centralnym zawieszeniem listwy tnącej. Jak zwrócili uwagę szkolący się dystrybutorzy – to maszyna sprawdzająca się w trudnych warunkach – na nierównym terenie. To dzięki zastosowaniu hydraulicznie regulowanego docisku w połączeniu z centralnym zawieszeniem - podkreślili prowadzący szkolenie w Wysokiem Mazowieckiem.
Zastosowano w niej unikalne trójkątne dyski (8), każdy wyposażony w trzy noże. Na całej szerokości roboczej listwy tnącej umieszczone są płozy ślizgowe, które nie tylko ją chronią, ale polepszają koszenie leżącej trawy.
I jeszcze słowo o zabezpieczeniach: w przypadku najazdu na przeszkodę system zabezpieczenia break away typu non-stop odchyla listwę tnącą kosiarki do tyłu i w górę by umożliwić jej ominięcie przeszkody. Do transportu składana hydraulicznie do pozycji wzdłuż.
Trzecia omawiana maszyna to była kosiarka dyskowa z kondycjonerem palcowym Kverneland Vicon Extra 628 T z centralnym zawieszeniem listwy tnącej, składana do transportu hydraulicznie. Kondycjoner z palcami wykonanymi z wysokiej jakości nylonu może mieć obroty 600 lub 900 na minutę w zależności od rodzaju koszonego materiału (trawa bądź rośliny motylkowe). Zmianę obrotów kondycjonera uzyskuje się zamieniając miejscami koła pasowe.
Po kosiarkach przyszedł czas na przetrząsacz karuzelowy Kverneland Vicon Fanex 603 o szerokości roboczej 6,05 m wyposażony w 6 karuzel, na których zamontowane jest po 5 ramion z palcami przetrząsającymi. Unikatowe jest w nim połączenie dużej wydajności i małego zapotrzebowania na moc. Szkoleniowcy podkreślali wytrzymałość maszyny uzyskaną m.in. prostokątnemu profilowi ramy i specjalnie zamontowanym przekładniom (do dolnej części ramy). Przetrząsacz można ustawić pod odpowiednim kątem pracując wzdłuż granicy pola, jest odpowiedni do niemalże każdej szerokości kosiarki, co zapewnia równomierne rozrzucenie trawy. W wyposażeniu standardowym zastosowano tłumiki drgań. Gama przetrząsaczy karuzelowych Kverneland Vicon dostępna jest w szerokościach roboczych od 4,6 do 11 m, w wersjach zawieszanych i ciąganych.
Zgrabiarka jednokaruzelowa Kverneland Vicon Andex 433 o szerokości roboczej 4,3 metra (w pozycji transportowej – 2 m). Co ją charakteryzuje? Przede wszystkim trwałość i nie jest to stwierdzenie gołosłowne. W maszynie tej zastosowano bezobsługową przekładnię typu Compact Line (co eliminuje dostęp zabrudzeń do zespołu napędowego) oraz podwójne łożyska w osadzeniu osi wirnika. Wysokość pracy karuzeli reguluje się za pomocą kolby umieszczonej nad przekładnią. Wyposażona jest w 12 ramion grabiących i 4 podwójne palce na każdym z nich.
Ostatnio omawianą maszyną była nowa przyczepa samozbierająca Kverneland Taarup 10045 RD o pojemności 45m3 i 27 m3 wg normy DIN. Jej dopuszczalna masa całkowita to aż 16 ton. Maszyna jest bardzo wydajna – wyposażona jest w rotor o średnicy 800 mm i szerokości 1,42 m. Współpracuje z 35 nożami tnącymi (długość cięcia wynosi 40 mm) zabezpieczonymi przeciw kamieniom za pomocą sprężyn.