Podlaskie AGRO

Porady

Prowadzenie oceny użytkowej coraz popularniejsze

O metodach prowadzenia oceny użytkowej bydła z Adamem Kamińskim z białostockiego oddziału Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka rozmawiała Małgorzata Sawicka.

- Białostocki oddział Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka ma pod swoją opieką już 2 tys. podlaskich gospodarstw i zdąża do powiększenia tej ilości. To oznacza, że ocena wartości użytkowej bydła jest prze rolników uznana za ważną i potrzebną. Na czym to pokrótce polega?
- Realizacja zadań związanych z oceną wartości użytkowej bydła polega, na przeprowadzeniu próbnych udojów poprzez pracowników terenowych, zootechników oceny, czyli zmierzeniu ilości udojonego mleka i pobraniu prób od każdej krowy będącej pod oceną wartości użytkowej. Próby wraz z informacjami o każdej krowie spływają do siedziby oddziału gdzie poddajemy je analizie na zawartość tłuszczu, białka, laktozy, mocznika oraz komórek somatycznych. Rejestrujemy pełny rodowód zwierzęcia, pokrycia, wycielenia oraz jego wartość hodowlaną tj. przenoszenie uwarunkowaną genetycznie zdolność zwierzęcia do przekazywania cechy lub cech na potomstwo. Określamy również tzw. cechy funkcjonalne zwierzęcia tj. temperament i szybkość oddawania mleka.

- Proszę powiedzieć kilka słów o poszczególnych metodach prowadzenia oceny...
- Są trzy metody prowadzenia oceny. Oto one:
Metoda A4 - średnio co 4 tygodnie określana jest ilość udojonego mleka w ciągu doby od każdej krowy, pobierana jest reprezentatywna próbka mleka z udojów i określana zawartość jego składników, minimum 11 próbnych udojów w roku
Metoda AT 4- średnio co 4 tygodnie określana jest ilość udojonego mleka w ciągu doby od każdej krowy, na podstawie jednego próbnego udoju wykonywanego przemiennie w jednym miesiącu rano w drugim wieczorem, pobierana jest reprezentatywna próbka mleka z udojów i określana zawartość jego składników, minimum 11 próbnych udojów w roku ( metodę AT 4 stosuje się tylko w stadach o dwukrotnym doju w ciągu doby).
Metoda A8 - średnio co 8 tygodni określana jest ilość udojonego mleka w ciągu doby od każdej krowy, pobierana jest reprezentatywna próbka mleka z udojów i określana zawartość jego składników, 6 próbnych udojów w roku.

- Jakie dokładnie informacje zwrotne otrzymuje od zootechników rolnik?
- W ramach prowadzonej oceny Hodowcy bezpłatnie otrzymują dwa podstawowe raporty wynikowe oraz za niewielką opłatą mogą otrzymać 8 raportów uzupełniających (0,80 zł za wygenerowanie raportu i 0,20 zł za każdą stronę wydruku)
W raportach zawarte są informacje dotyczące wydajności mleka, tłuszczu, białka zawartości procentowej tych składników, liczbie komórek somatycznych oraz zawartości mocznika w mleku.
Hodowca za odpłatnością może zlecić wykonywanie dodatkowych raportów na podstawie, których przeprowadzi analizę cech płodności stada, zawartość komórek somatycznych. W postaci raportów określamy także wartość hodowlaną krów, liczebny stan młodego bydła i stan ogólny cieląt. Prowadzimy dokumentacje hodowlaną zwierząt będących pod kontrola użytkowości bezpośrednio w gospodarstwie hodowcy w postaci karty jałówki- krowy, jak i również prowadzimy system informatyczny, w którym zawarte są wszystkie informacje o danej krowie- oborze.

- W czym pomaga rolnikowi taka wiedza?
Pomaga hodowcom w zarządzaniu stadem poprzez rozsądna selekcje osobników żeńskich, staranny dobór rozpłodników, racjonalne żywienie, co ma spowodować uzyskanie jak największej produkcji ze stada, zaplanowanie jej a przez co uzyskanie jak najlepszego efektu ekonomicznego z prowadzonej produkcji.

- Niektóre mleczarnie wyróżniają rolników, którzy są pod opieką - Federacji...
- Tak, otóż niektóre mleczarnie widząc potrzebę oceny wartości użytkowej wprowadziły w swoich cennikach dopłatę do 1 litra skupowanego mleka od stad, w których jest prowadzona ocena. Prowadzenie oceny wartości użytkowej umożliwia hodowcom sprzedaż zwierząt hodowlanych po dużo wyższych cenach. Nasi hodowcy uczestniczą w Wystawach Hodowlanych, przez co reklamują swoje zwierzęta i gospodarstwa.


Jesteś tutaj: Strona główna Artykuły Porady Prowadzenie oceny użytkowej coraz popularniejsze