Podlaskie AGRO

Porady

Warstwy mają głos


Fot. ROCKWOOL Przykład ściany dwuwarstwowej z izolacją płytami ECOROCK MAX firmy Rockwool. Doskonale zabezpieczają one budynek zarówno przed stratami ciepła przez ściany zewnętrzne oraz dodatkowo stanowi zabezpieczenie ogniochronne.

Na jakie ściany zdecydować się wznosząc budynek


Oprócz tradycyjnej cegły, która jest powszechnie stosowanym materiałem budowlanym, do wyboru jest jeszcze szereg innych materiałów i technologii opartych o beton komórkowy, gips, silikaty, keramzyt, szkielet drewniany lub stalowy, oraz styropianowe kształtki wypełniane betonem.

Przed wyborem konkretnych rozwiązań technologicznych i materiałowych dotyczących ścian należy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak grubość i wytrzymałość ściany, jej izolacyjność cieplną, izolacyjność akustyczną, dyfuzyjność, odporność ogniową, a także ekonomiczność i trwałość.

Po co ściany

Ściany zewnętrzne to pionowe przegrody, które pełnią funkcje ochronne i konstrukcyjne. Ich zadaniem jest przenoszenie obciążeń ze stropów i przekazywanie ich na fundamenty. Dodatkowo chronią budynek przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych (wiatrem, śniegiem, deszczem), wilgocią, hałasem i zmianami temperatury. Powinny być wykonane z materiałów wytrzymałych, zapewniających odpowiednią nośność. Ważne jest by charakteryzowały się dobrą izolacyjnością termiczną. Niski współczynnik przenikania ciepła przez przegrody zewnętrzne pozwala na oszczędne zużycie energii w okresie zimowym oraz przyjemny chłód wewnątrz w czasie letnich upałów.

Rodzaje ścian

Ściany budynków murowanych wykonuje się zazwyczaj jako ściany jedno-, dwu- lub trójwarstwowe, z cegieł, bloczków bądź pustaków. Muruje się je na zaprawach cementowych, cementowo-glinianych lub wapienno-cementowych. Pewne elementy należy układać na zaprawach klejowych lub ciepłochronnych.

Ściany jednowarstwowe na całej grubości są wymurowane z jednego rodzaju elementów. Wznosi się je z materiałów o bardzo dobrej izolacyjności cieplnej nie wymagających dodatkowej ochrony termicznej. Ściany nośne mogą być również wykonane z kształtek styropianowych łączonych specjalnymi zamkami i zalewanych na budowie betonem.

Ściany dwuwarstwowe wykonuje się podobnie jak jednowarstwowe z tą różnicą, że dociepla się je od strony zewnętrznej. Izolatorem może być styropian lub wełna mineralna zabezpieczone cienkowarstwowym tynkiem strukturalnym lub sidingiem.

Ściany trójwarstwowe składają się z: wewnętrznej warstwy nośnej, zewnętrznej warstwy elewacyjnej oraz z warstwy izolacji termicznej. Warstwa osłonowa jest zazwyczaj oddzielona od ocieplenia wentylowaną pustką powietrzną o grubości od 3 do 5 cm. Zewnętrzna warstwa ściany jest połączona z warstwą nośną specjalnymi, nierdzewnymi kotwami.

Niezależnie od rodzaju materiałów, z jakich wykonane są ściany, ważne jest, aby wszystkie warstwy utworzyły przegrodę o dobrej izolacyjności cieplnej, zgodnej z normami. Współczynnik przenikania ciepła powinien być niższy niż 0,3 W/mkw*K.

BK



Fot. EkoKLINKIER Schemat budowy muru trójwarstwowego
Jesteś tutaj: Strona główna Artykuły Porady Warstwy mają głos