Podlaskie AGRO

Porady

Poskromienie złośnicy


POSKROM WETERYNARYJNY PW-2 Dane techniczne: długość: 2,3 m; szerokość: 1,25 m; wysokość: 1,93 m; waga: 260 kg; cztery pasy blokujące. Wyposażenie opcjonalne: zaczep ciągnikowy; zaczep samochodowy; uchwyt pachwinowy.

Bezpieczeństwo


W wysokowydajnych stadach nie lada problemem są kłopoty krów z nogami. Złe żywienie, rezygnacja z wypasania zwierząt na pastwiskach, w końcu lekceważenie regularnej pielęgnacji racic może powadzić do fatalnych skutków.

Właściwa korekcja racic jest niezbędna dla utrzymania krów w dobrej kondycji. Jeśli decydujemy się na przeprowadzanie jej samodzielnie - przydatnym urządzeniem będzie dla nas poskrom. Oczywiście są tacy, którzy wolą wykonać go samodzielnie. Jednak pewniej jest kupić go u sprawdzonego producenta. Korekcja racic jest konieczna nie tylko w oborach uwięziowych (tu powinno się ją przeprowadzać dwa razy do roku), ale również w oborach wolnostanowiskowych, choć w takich ścieranie warstwy rogowej jest znacznie większe.

Źle utrzymane racice u bydła wiążą się z powstawaniem schorzeń kończyn, a co za tym idzie ograniczeniem swobody ruchu i pośrednio zmniejszeniem dawki pobieranej paszy. Wszystko to może spowodować spadek wydajności mleka nawet do 20%.

Kiedy po raz pierwszy dokonać korekcji u cielęcia? Przed ukończeniem pierwszego roku życia. U krów przebywających na pastwisku należy wykonać wiosenną korektę racic na 1-2 miesiące przed wyjściem na pastwisko oraz korektę jesienną przed utrzymaniem alkierzowym.

Poskrom weterynaryjny służy do czasowego unieruchomienia zwierzęcia przy dokonywaniu korekty racic i innych zabiegów weterynaryjnych u krów mlecznych. Na przykładzie urządzeń produkowanych przez firmę Rolstal prezentujemy konstrukcję poskromu. Wykonany jest z rur stalowych połączonych ze sobą spawami. Ma kształt prostopadłościanu, na narożnikach którego umieszczone są słupki pionowe, do których z kolei przyspawane są z dwóch dłuższych stron poziome rury zabezpieczające. Poskrom posiada wejście przednie i tylne, przez które wchodzi i wychodzi bydło. Podłoga poskromu wykonana jest z ażurowej kraty stalowej, ma własności antypoślizgowe i jest stabilna dla bydła. Dla bezstresowego poskromienia bydło jest unoszone w górę za pomocą szerokich pasów z tworzywa sztucznego, podnoszonych za pomocą ręcznej przekładni ślimakowej. Kark bydła w furtce wyjściowej blokowany jest dźwignią, natomiast zadnia część zwierzęcia blokuje się zahaczanym łańcuchem. Ponadto, przy zadzie zwierzęcia umieszczona jest zawiasowo rama, do której za pomocą wąskiego paska z tworzywa sztucznego przymocowuje się jedną z tylnych kończyn zwierzęcia. Poskrom w przedniej części na dole ramy nośnej posiada dwa kółka, dzięki czemu w obrębie gospodarstwa łatwo jest go transportować.

Krowę wprowadza się do poskromu i za pomocą zamknięcia w przednim wyjściu blokuje się łeb zwierzęcia. Aby zapobiec poruszaniu się krowy, z tyłu blokuje się ją łańcuchem. Tak unieruchomioną krowę unosi się na pasach, a następnie blokuje się jedną z przednich kończyn, unosząc ją i mocując do podstawy. W tym momencie zwierzę jest gotowe do korekty racic. Po zakończeniu zabiegu opuszcza się krowę, zdejmuje blokady i wyprowadza z poskromu.

Poskrom PW-1 posiada szerokie pasy, dzięki którym za pomocą przekładni łańcuchowej można podnieść zwierzę w celu ujarzmienia. Stopka umożliwia podniesienie i blokadę racic w celu korekcji. Istnieje możliwość zamontowania kółek, dających możliwość łatwego przemieszczania poskromu w obrębie gospodarstwa.

Poskrom PW-2 posiada szerokie pasy, dzięki którym za pomocą przekładni łańcuchowej można podnieść zwierzę w celu ujarzmienia. Wąskie pasy z przekładnią i sprzęgłem jednokierunkowym umożliwiają podniesienie i blokadę racic w celu korekcji. Zastosowanie kół w przedniej części poskromu, dające możliwość łatwego przemieszczania poskromu w obrębie gospodarstwa.

opr. sam


fot. Rolstal


POSKROM WETERYNARYJNY PW-1 Dane techniczne: długość: 2 m szerokość: 1,3 m wysokość: 1,9 m waga: 365
Jesteś tutaj: Strona główna Artykuły Porady Poskromienie złośnicy