Podlaskie AGRO

Porady

Bezpiecznie używać


Jakie obowiązki ciążą na właścicielach lub zarządcach obiektów budowlanych, będących w użytkowaniu


Obiekt budowlany należy użytkować w sposób zgodny z jego przeznaczeniem i wymogami ochrony środowiska oraz utrzymywać w należytym stanie technicznym i estetycznym, nie dopuszczając do nadmiernego pogorszenia jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej.

Tak mówi Prawo budowlane, a o jego przestrzeganie dbają inspektorzy nadzoru budowlanego. W przypadku wystąpienia czynników zewnętrznych niekorzystnie działających na obiekt budowlany (wyładowania atmosferyczne, silne wiatry, intensywne opady, wstrząsy sejsmiczne, pożary, powodzie) właściciele lub zarządcy, powinni podjąć działania eliminujące możliwość powstania zagrożenia zdrowia i życia użytkowników obiektu budowlanego.

Ustawodawca w celu osiągnięcia ww celu nałożył na właścicieli lub zarządców obiektów budowlanych szereg przedstawionych poniżej obowiązków, których wykonanie winno zagwarantować ich bezpieczne użytkowanie.

Tym samym właściciel lub zarządca obiektu budowlanego:

  1. jest obowiązany przechowywać przez okres istnienia obiektu dokumentację budowy (pozwolenie na budowę, projekt budowlany, dziennik budowy, inwentaryzację geodezyjną) oraz opracowanie projektowe i dokumentację robót budowlanych wykonanych w obiekcie w toku jego użytkowania;

  2. jest obowiązany prowadzić dla każdego obiektu budowlanego książkę obiektu budowlanego, stanowiącą dokument przeznaczony do zapisów dotyczących przeprowadzanych badań i kontroli stanu technicznego, remontów i przebudowy w okresie użytkowania obiektu budowlanego (powyższy obowiązek nie dotyczy budynków mieszkalnych jednorodzinnych, obiektów budownictwa zagrodowego i letniskowego, obiektów, których wykonanie nie wymaga pozwolenia na budowę),

  3. jest obowiązany do przeprowadzania przez osoby posiadające stosowne uprawnienia okresowych kontroli:

* rocznej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego:

- elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu (nie wykonuje się dla obiektów, dla których nie prowadzi się książki obiektu budowlanego),

- instalacji i urządzeń, służących ochronie środowiska,

- instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych, wentylacyjnych),

* pięcioletniej, co najmniej raz na pięć lat, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego, jego estetyki i otoczenia – kontrolą tą powinno być również objęte badanie instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń, oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i odbiorników,

* w przypadku budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2.000mkw oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1.000mkw (obiekty wielkopowierzchniowe). Przeglądu w zakresie kontroli rocznej dokonuje się dwa razy w roku (do 31 maja i do 30 listopada), a osoba dokonująca kontroli jest obowiązana bezzwłocznie, pisemnie zawiadomić właściwy organ nadzoru budowlanego o przeprowadzonym przeglądzie.

Należy przy tym dodać, że wykonanie w obiekcie budowlanym wszelkich robót remontowych i naprawczych, których konieczność zrealizowania została określona w protokółach z przeglądów, musi być poprzedzone skutecznym zgłoszeniem w organach administracji architektoniczno-budowlanej starostwa powiatowego. Jedyny wyjątek od tej reguły stanowią roboty budowlane, wykonywane w związku z bieżącą konserwacją obiektu oraz wykonywanie doraźnych robót zabezpieczających w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia (stany przedawaryjne).

Od roku 2010 obowiązują przepisy, dotyczące obowiązku dokonywania okresowych kontroli stanu technicznego kotłów na paliwo ciekłe, stałe i gazowe, których częstotliwość jest uzależniona od efektywnej nominalnej wydajności kotła.

Jakub Grzegorczyk, Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego

Jesteś tutaj: Strona główna Artykuły Porady Bezpiecznie używać