Podlaskie AGRO

Porady

Bez murarskich poniedziałków


Dla osób, które wolą swój czas poświęcić na zarabianie pieniędzy potrzebnych do wzniesienia domu, niż przekopywanie się przez fora poświęcone tematom budowlanym profesjonalna pomoc wydaje się być rozwiązaniem idealnym.

Inwestor zastępczy zbuduje dom za ciebie dbając o twój interes


W dzisiejszych zabieganych czasach, żyjąc w ciągłym pośpiechu, nie na wszystko znajdujemy czas. A budowa domu pochłania nie tylko ogromne pieniądze, ale też mnóstwo czasu. Warto zatem korzystać z pomocy inwestora zastępczego.

Instytucja inwestora zastępczego to nic innego jak wyspecjalizowane firmy, które świadczą usługi z zakresu zarządzania procesem budowlanym. Dla osób nie posiadających wiedzy i doświadczeń w budownictwie jest to komfortowe rozwiązanie.

Zgodnie z definicją słownikową inwestorem zastępczym jest osoba lub firma, która na podstawie umowy z inwestorem bezpośrednim, podejmuje wszystkie czynności, do których zobowiązany jest inwestor w ramach procesu budowlanego. Inwestorem bezpośrednim jest osoba, która ma prawo do działki i chce wznieść na niej obiekt budowlany. W przypadku, gdy „wynajmujemy” inwestora zastępczego, właściciel nie ma obowiązku bezpośredniego angażowania się w budowę.

Jest to usługa, która budzi w społeczeństwie coraz większe zainteresowanie. Inwestor zastępczy odciąża i reprezentuje inwestora indywidualnego podczas wszystkich etapów budowy domu. Zaczynając od wyboru projektu, jego adaptacji do posiadanej działki, poprzez pomoc podczas załatwiania wszelkich formalności urzędowych, kończąc na wyborze ekipy wykonawczej i koordynowaniu przebiegu prac budowlanych (wszystko przy pełnej akceptacji właściciela). Do obowiązków inwestora zastępczego należy też „zatrudnienie” (formalnie zatrudnia inwestor-właściciel) kierownika budowy z uprawnieniami, geodety i wszystkich innych specjalistów oraz czuwanie nad wykonaniem i odbiorem robót budowlanych. Również zakup materiałów budowlanych należy do niego. To co ważne w tym momencie dla klienta, to fakt, że inwestorowi zastępczemu łatwiej jest już uzyskać rabat w hurtowniach i to dużo wyższy niż uzyskałaby osoba prywatna. Inwestor zastępczy wykorzystując swoją wiedzę jest w stanie poprowadzić inwestycję w zakresie wykorzystania nowych technologii chroniąc inwestora przed przeinwestowaniem. W umowach z projektantem lub wykonawcą robót budowlanych, inwestor zastępczy nie będzie stroną lecz tylko upoważnionym pełnomocnikiem zamawiającego.

Zalet budowy wspólnie z inwestorem zastępczym jest wiele. Za przebieg wszystkich prac i realizacje niezbędnych procedur wymaganych na placu budowy bierze on pełną odpowiedzialność. Taka współpraca zapewnia też bezpieczeństwo. Każdej dużej firmie znacznie łatwiej jest przypilnować wykonawcę i wyegzekwować należyte oraz terminowe wykonywanie zadań.

Firm, które specjalizują się w doradztwie dla inwestorów indywidualnych jest coraz więcej. Z ich pomocą inwestor może liczyć na fachową poradę lub na załatwienie nawet najbardziej problematycznych spraw na każdym etapie inwestycji. Oferta dotyczy nie tylko budownictwa jednorodzinnego, ale obejmuje również budownictwo przemysłowe oraz użyteczności publicznej.

Szukając inwestora zastępczego należy zwrócić uwagę na to, czy ma dostęp do nowych technologii budowlanych, jaką opinią się cieszy i w jakim stanie są realizowane przez niego budowy. Po podjęciu decyzji o zatrudnieniu inwestora zastępczego i wyborze rodzaju przyszłej umowy pozostaje określić: zakres umowy, formę wynagrodzenia, upoważnienia i odpowiedzialność stron umowy, kary umowne oraz zabezpieczenie należytego wykonania umowy. A skoro o wynagrodzeniu mowa. Dokładnego cennika nie możemy podać, gdyż zawsze są to kwoty ustalane indywidualnie. Przykładowo za świadczenie usług inwestora zastępczego małej inwestycji (dom jednorodzinny ok. 150 m2) zapłacimy ok. 2% jego wartości (od 5 do 10 tys. zł. w zależności od oczekiwań inwestora).

Weronika Dojlida

Konsultacja merytoryczna: Juwenal Gimer, właściciel firmy specjalizującej się w prowadzeniu inwestorstwa zastępczego


Fot. W.Dojlida

Jesteś tutaj: Strona główna Artykuły Porady Bez murarskich poniedziałków