Podlaskie AGRO

Porady

Czytelnicy pytają...

Czy w celu uzyskania emerytury rolniczej należy zaprzestać działalności rolniczej i co właściwie oznacza to sformułowanie?

Ubezpieczony nabywa prawo do świadczenia emerytalno-rentowego, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:

- podlega ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez wymagany okres

- osiągnął wiek emerytalny (w przypadku emerytury rolniczej) lub jest całkowicie niezdolny do pracy w gospodarstwie rolnym (w przypadku renty rolniczej).

Nabycie prawa do emerytury lub renty nie zależy zatem od faktu zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej. Wyjątek stanowi „wcześniejsza” emerytura rolnicza, przysługująca w wieku o 5 lat niższym od emerytalnego – tu jednym z warunków niezbędnych do jej uzyskania jest zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej.

Jeżeli osoba uprawniona do emerytury lub renty albo jej małżonek jest właścicielem, współwłaścicielem lub posiadaczem gospodarstwa rolnego ulega zawieszeniu wypłata części uzupełniającej świadczenia.

Uznaje się, że emeryt zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej, jeżeli ani on ani jego małżonek nie jest właścicielem, współwłaścicielem lub posiadaczem gospodarstwa rolnego.

W celu zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej należy przenieść własność i posiadanie gospodarstwa rolnego na inną osobę. Najbardziej powszechnymi formami przeniesienia własności gospodarstwa rolnego są:

  • umowa darowizny

  • umowa o dożywocie

  • umowa sprzedaży

sporządzone w formie aktu notarialnego.

Gospodarstwo rolne może również zostać przejęte za odpłatnością na rzecz Skarbu Państwa przez Agencję Nieruchomości Rolnych – w formie decyzji administracyjnej.

Emeryt lub rencista, który nie chce wyzbyć się własności gospodarstwa rolnego, może wydzierżawić gospodarstwo na podstawie pisemnej umowy (nie musi mieć formy aktu notarialnego), zawartej na co najmniej 10 lat, zarejestrowanej w ewidencji gruntów i budynków osobie nie będącej:

  1. małżonkiem emeryta lub rencisty

  2. jego zstępnym lub pasierbem

  3. osobą pozostającą z emerytem lub rencistą we wspólnym gospodarstwie domowym

  4. małżonkiem osoby, o której mowa w lit. b lub c.

Dokument potwierdzający fakt przekazania gospodarstwa rolnego należy dostarczyć do Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego lub Placówki Terenowej Kasy w celu podjęcia wypłaty części uzupełniającej emerytury lub renty rolniczej.

mgr inż. Aleksandra Czaczkowska, zastępca kierownika Wydziału Świadczeń OR KRUS Białystok

Jesteś tutaj: Strona główna Artykuły Porady Czytelnicy pytają...