Podlaskie AGRO

Porady

Rolnikiem... nie być

 

szkooleniaOsiem milionów złotych przeznaczy w tym roku Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku na rzecz szkoleń dla rolników. Warto skorzystać i wziąć udział w jednym z wielu bezpłatnych kursów. Być może zdobyta w ten sposób umiejętność będzie przyczynkiem do lepszego życia.
O tym, że uruchamiane są kolejne działania, z których finansowane jest zakup maszyn, infrastruktura gospodarstwa i tym podobne pisaliśmy wielokrotnie. Zabrzmi to jak mała propaganda, ale dotacje z Unii Europejskiej nie są przeznaczone tylko dla dużych gospodarstw, których właściciele idą w określonym kierunku i nastawieni są na rozwój. „Unia” dostrzega, że wieś to też miejsce zamieszkania drobnych rolników, dla których tych posiadanych kilka hektarów przestało być źródłem środków na godne życie.
Problem to bezrobocie
Województwo podlaskie to region, w którym dominującym działem gospodarki jest rolnictwo, pomimo niskiej przeciętnej jakości gleb i wysokiej niestabilności klimatu Ponad 138 tysięcy osób pracowało w rolnictwie w województwie podlaskim w 2010 r. - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. To ponad 33 % wszystkich pracujących w naszym województwie. Do tego tereny wiejskie w woj. podlaskim charakteryzują się dość wysokim poziomem bezrobocia (ok. 34,2 % w październiku ub. roku) – informuje Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku. Obecna sytuacja społeczno-gospodarcza determinuje rolników do poszukiwania pracy poza rolnictwem. Jednak takie rozwiązanie wymaga konieczności posiadania odpowiednich kwalifikacji i wykształcenia.
- Wysokie koszty szkoleń, a także odległość miejsca zamieszkania od placówek edukacyjnych, skutecznie zniechęcają rolników do przekwalifikowania się – pisze w biuletynie WUP w Białymstoku Anna Daciuk z wydziału Koordynacji i Wdrażania Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. - Brak doświadczenia zawodowego, a także niskie kwalifikacje sprawiają, iż osoby do tej pory trudniące się rolnictwem, nie są konkurencyjne na rynku pracy.
Szkolenia rozwiązaniem?
W pewnym stopniu rozwiązaniem takiej sytuacji jest m.in. Program Operacyjny Kapitał Ludzki w ramach którego realizowane jest poddziałanie 8.1.2. „Wsparcie procesów adaptacyjnych i modernizacyjnych w regionie”. Pomaga on osobom deklarującym chęć odejścia z rolnictwa. Od początku działania PKO KL ogłoszono 4 nabory wniosków o dofinansowanie projektów dla osób odchodzących z rolnictwa. W wyniku przeprowadzonych konkursów podpisano 18 umów o dofinansowanie realizowanych projektów, w ramach których z założenia przekwalifikowanych zostanie 4.035 osób.
Jeden z projektów był zrealizowany przez kancelarię „Consolator” i nosił nazwę „Alternatywa dla rolnika”. W jego ramach uczestnicy mogli wybrać między jednym z dwóch proponowanych kursów: pracownika ochrony mienia i osób z licencją I stopnia lub kursu spawania stali niestopowych. W ramach projektu sfinansowane były tak kursy, jak i koszty z nimi związane, takie jak: badania lekarskie, materiały szkoleniowe, opłaty egzaminacyjne. W tym przypadku szkolenia zostały przeniesione z pierwotnie planowanego Białegostoku do miast powiatowych (by ułatwić rolnikom dojazd), a harmonogram został dopasowany do potrzeb kursantów.
Innym projektem, który w tym roku doczekał się trzeciej już edycji jest „Turystyka wiejska – nowe możliwości rozwoju”, realizowany przez firmę Biuro doradczo-szkoleniowe „APLIKON” z Wysokiego Mazowieckiego.
- W zakresie projektów szkoleniowych skierowanych do rolników, naszym konikiem są przedsięwzięcia związane z turystyką, a w szczególności z agroturystyką – mówi Marcin Drewnowski, właściciel firmy APLIKON. - Dlatego skupiliśmy się na działaniach związanych z tą tematyką. W 2008 roku rozpoczęliśmy nasz pierwszy projekt: „Turystyka wiejska – nowe możliwości rozwoju”.
Dla uczestników projektu dostępne były różnego rodzaju szkolenia, dotyczące m.in. zagospodarowania ogrodu, gastronomii, jazdy konnej, pozyskiwania środków z UE na rozwój działalności turystycznej. Naszym celem było przekwalifikowanie rolników, tak, by poza prowadzeniem gospodarstwa mogli robić coś innego, co stanowiłoby dla nich dodatkowe źródło dochodów. Projekt spotkał się z pozytywnym odzewem.
W pierwszej edycji projektu wzięło udział 250 osób, w drugiej tyle samo, w trzeciej przeszkolonych będzie o sto więcej.
- Oczywiście pomiędzy edycjami wprowadzane były różnego rodzaju zmiany spowodowane zgłaszanymi do nas potrzebami uczestników projektów, ale główny sens pozostał ten sam – mówi Drewnowski. - Staramy się utrzymywać kontakt z osobami, które brały udział w szkoleniach i bardzo nas cieszy, kiedy w swoim życiu wykorzystują wiedzę zdobytą w naszym projekcie. Bo turystyka to naszym zdaniem branża, która biorąc pod uwagę uwarunkowania Podlasia, jest jedną z głównych szans na poprawę sytuacji ekonomicznej mieszkańców terenów wiejskich.
Gdzie szukać informacji?
By skorzystać ze szkolenia, najpierw trzeba wiedzieć, gdzie szukać informacji na ich temat. Oczywistym źródłem informacji jest Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku. Firmy zajmujące się realizacją projektów i prowadzeniem szkoleń mają strony internetowe, ogłaszają się w prasie i innych mediach. Informacji można szukać też na niektórych stronach internetowych, takich jak: www.inwestycjewkadry.info
tekst: Małgorzata Sawicka
fot. Aplicon

 

Jesteś tutaj: Strona główna Artykuły Porady Rolnikiem... nie być