Podlaskie AGRO

Produkcja roślinna

Czas na badania gleb.

Zbliżający się okres pożniwny jest czasem, w którym rolnicy podejmują decyzje produkcyjne na przyszły rok. Ich trafność wymaga odpowiedzi na pytania: którą zasiać roślinę, jakie zastosować nawożenie, czy konieczne jest wapnowanie – gleba jest kwaśna czy nie? Ile i jakich nawozów i wapna zastosować, by uzyskać wysokie, opłacalne ekonomicznie i pełnowartościowe plony, jak spełnić przy tym wymogi Kodeksu Dobrej Praktyki Rolniczej w zakresie nawożenia i ochrony środowiska. Ponadto badania agrochemiczne gleb są niezbędne dla potrzeb produkcji integrowanej oraz dla rolników korzystających z funduszy pomocowych w ramach PROW.

Jednym z podstawowych czynników ułatwiających podjęcie trafnych decyzji produkcyjnych i w dalszej kolejności warunkujących opłacalność produkcji jest poznanie odczynu i zasobności gleb w podstawowe składniki pokarmowe /fosfor, potas i magnez/ i wdrożenie ich wyników w gospodarstwie, czyli stosowanie tylko tych z nich, których brak w glebie na konkretnym polu oraz w ilościach niezbędnych dla uprawianej na nim rośliny.

Okres po zbiorach roślin (oprócz wiosny) jest najlepszym terminem badania gleby. W tym czasie znajdują się w niej naturalne ilości składników pokarmowych, które w większości przypadków należy uzupełnić. Przy wysokich obecnie cenach nawozów mineralnych, rodzaj nawozu i jego ilość należy dostosować do wymagań konkretnej rośliny na danym polu. W tym celu konieczne jest poznanie zasobności i odczynu tej gleby.

                                                                  Jan Grabowski, Dział Agrochemicznej Obsługi Rolnictwa
                                                                            Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Białymstoku


Następna część artykułu w następnym wydaniu kwartalnika „Podlaskie Agro”.


Jesteś tutaj: Strona główna Artykuły Uprawa Czas na badania gleb.