Podlaskie AGRO

Produkcja roślinna

Przyznawanie pomocy z tytułu zakładania plantacji trwałych roślin energetycznych

Zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady (WE) nr 1782/2003 z dnia 29 września 2003 r. ustanawiającego wspólne zasady dla systemów wsparcia bezpośredniego w ramach wspólnej polityki rolnej (…), państwo członkowskie ma możliwość wypłacenia pomocy krajowej w wysokości do 50% kosztów związanych z założeniem plantacji trwałych, pod warunkiem, że takie uprawy będą przedmiotem wniosku o przyznanie pomocy z tytułu upraw roślin energetycznych.


Nowelizacja ustawy z dnia 26 stycznia 2007 r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego (Dz. U. Nr 35, poz. 217, z późn. zm.) określiła warunki i sposób przyznawania ww. pomocy.
Ponadto, w powyższej ustawie zapisano, że Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
w drodze rozporządzeń określi m.in.:

  • rodzaje roślin energetycznych, do których będzie przyznawana pomoc z tytułu zakładania plantacji trwałych,
  • zryczałtowane koszty związane z założeniem 1 hektara plantacji w rozbiciu na poszczególne rodzaje roślin,
  • procentową wysokość pomocy, która w danym roku będzie mogła zostać przyznana.

Za realizację mechanizmu odpowiedzialna jest Agencja Rynku Rolnego, której główne zadania obejmują:

  • przyjmowanie od rolników wniosków o pomoc do zakładania plantacji trwałych,
  • wypłacenie rolnikom należnej kwoty pomocy,
  • przeprowadzanie kontroli spełnienia warunków uzyskania pomocy.

O przyznanie pomocy będą mogli ubiegać się rolnicy, którzy prowadzą działalność rolniczą w gospodarstwie położonym na terytorium Polski.
Rolnikowi zostanie przyznana pomoc, jeżeli plantacja spełnia między innymi następujące warunki:
1) obejmuje obszar co najmniej 1 ha;
2) nie została założona na trwałych użytkach zielonych;
3) jest objęta wnioskiem o przyznanie płatności do upraw roślin energetycznych za rok, w którym plantacja została założona lub za rok następujący po roku założenia plantacji.
W danym roku rolnik będzie mógł się ubiegać o przyznanie pomocy do założenia plantacji trwałych o powierzchni nie większej niż 100 hektarów.
W 2008 r. o przyznanie pomocy będą mogli ubiegać się także rolnicy, którzy plantację założyli w 2007 r., lecz nie wcześniej niż w dniu 1 września 2007 r.
Rolnik, który jest zainteresowany uzyskaniem pomocy do plantacji trwałych będzie zobowiązany do złożenia w Oddziale Terenowym ARR właściwym ze względu na miejsce położenia plantacji wniosku o jej przyznanie (na formularzu udostępnionym przez Agencję Rynku Rolnego) wraz z wymaganymi dokumentami.
Wzór wniosku będzie można uzyskać poprzez osobisty odbiór w OT ARR lub wydruk ze strony internetowej ARR – www.arr.gov.pl .
Wniosek o przyznanie pomocy rolnik powinien złożyć w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia w biurze powiatowym ARiMR wniosku o przyznanie płatności do upraw roślin energetycznych.
Przed przyznaniem rolnikowi pomocy do plantacji trwałych służby kontrolne OT ARR przeprowadzą na miejscu kontrolę w zakresie spełniania warunków do jej przyznania. Będzie ona polegać na porównaniu danych podanych przez rolnika we wniosku o przyznanie pomocy do plantacji trwałych ze stanem faktycznym.
Rolnik zachowa prawo do przyznanej pomocy, pod warunkiem, że:
1) plantacja będzie utrzymywana przez co najmniej 5 kolejnych lat licząc od dnia złożenia wniosku o przyznanie tej pomocy;
 2) wszystkie rośliny zebrane z plantacji, w ww. okresie będą przeznaczane na cele energetyczne;
3) rolnikowi zostanie przyznana płatność do upraw roślin energetycznych.
Szczegółowe warunki ubiegania się o pomoc wraz z formularzem wniosku o przyznanie pomocy do plantacji trwałych zostaną opublikowane przez ARR po ukazaniu się stosownych rozporządzeń MRiRW.
ARR, opr. sam
    
 

Jesteś tutaj: Strona główna Artykuły Uprawa Przyznawanie pomocy z tytułu zakładania plantacji trwałych roślin energetycznych