Podlaskie AGRO

Produkcja roślinna

By nie mroził Cię przymrozek

Wiosną warto pomyśleć o ubezpieczeniu upraw od przymrozków, czy gradobicia

Z nadejściem wiosny i ruszeniem wegetacji, rośliny narażone są na występowanie przymrozków. Nieco później rolnicy martwią się o zniszczenia wywołane gradobiciem. Warto ubezpieczyć uprawy.

Wiosenne przymrozki mogą powodować przemarzanie pąków kwiatowych w roślinach rzepaku, występowanie tzw. białych kłosów w zbożach itp. W maju i późniejszych miesiącach na skutek gwałtownych zmian temperatur bardzo często dochodzi do gradobić i szkód z tym związanych takich jak np. połamanie roślin, wybicie ziaren czy obicie łuszczyn. Z myślą o rolnikach, Grupa Concordia oferuje ubezpieczenia upraw rolnych od przymrozków wiosennych oraz gradu.

– Istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia w specjalnie do tego przygotowanym pakiecie lub ubezpieczenia się tylko od ryzyka gradu. Dzięki zastosowaniu dopłat z budżetu państwa, rolnik pokrywa tylko 50% składki. Dodatkowo ubezpieczając nie mniej niż połowę powierzchni upraw w gospodarstwie rolnym, spełnia on narzucony przez ustawodawcę obowiązek ubezpieczenia – podkreśla Andrzej Janc, dyrektor Biura Ubezpieczeń Rolnych Concordia Polska TUW. - Przykładowo ubezpieczając pszenicę ozimą oraz rzepak ozimy od przymrozków wiosennych, czy gradu na sumę ubezpieczenia w wysokości 3.000 zł/ha, rolnik zapłaci składkę w wysokości 20 zł/ha w odniesieniu do pszenicy i 63 zł/ha w odniesieniu do rzepaku. Z kolei ubezpieczając tylko od gradu rolnik zapłaci składkę w kwocie 14 zł/ha w odniesieniu do pszenicy i 33 zł/ha w odniesieniu do rzepaku.

Wykupienie polisy gwarantuje rolnikowi ochronę od ryzyk, które najczęściej występują, a jego inwestycja zwraca się solidnym zabezpieczeniem upraw oraz gwarancją szybkiej i sprawnej likwidacji szkód przez ekspertów z branży rolnej. Dodatkowo za symboliczną składkę można wykupić zniesienie udziału własnego w ryzyku gradu lub gradu i przymrozków oraz uzyskać ochronę ubezpieczeniową od ognia.

oprac. MaSz

Jesteś tutaj: Strona główna Artykuły Uprawa By nie mroził Cię przymrozek