Podlaskie AGRO

Weterynaria

Wejrzenie od środka

male sex-150x135Przebadać różnymi ultrasonografami kilkadziesiąt krów mieli okazję uczestnicy szkolenia, jakie zorganizowała firma Dramiński. Warsztaty miały na celu lepsze poznanie funkcjonalności i obsługi tych urządzeń. 

14 maja takie szkolenie miało miejsce w Bałdach pod Olsztynem w Stacji Dydaktyczno-Badawczej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Podczas zajęć uczestnicy mogli przepadać ponad 40 krów używając ultrasonografów zarówno z sondą liniową, jak i sektorową. Wsparciem merytorycznym warsztatów był dr Przemysław Racewicz, który wystąpił z wykładem pt.: „Wczesna diagnoza ciąży u krów mlecznych z zastosowaniem aparatu ultrasonograficznego firmy Dramiński”. 

Wielkim zaskoczeniem była informacja, że ciążę u krowy można rozpoznać już od 10 dnia. Oczywiście trzeba być wysokiej klasy specjalistą i mieć ogromne doświadczenie. A to dlatego, że płyn owodniowy, po obecności którego poznajemy ciążę, może być pomylony z płynem rujowym lub zapalnym. Standardowo możemy obrazować ciążę u krów od 25-tego dnia. Wczesna diagnostyka polega tak naprawdę na wykluczeniu ciąży, co z kolei pomaga w leczeniu hormonalnym.
Dr Racewicz przedstawił też różnice w sposobie badania krów różnymi rodzajami sond. Okazało się, że ze względu na zagięcie rogów macicy, najlepiej sprawdza się sonda sektorowa rektalna o kącie badania 180 st. Wynika to przede wszystkim z faktu, że „cięcie” następuje w płaszczyźnie prostopadłej, a nie równoległej jak w sondach liniowych, które trzeba obracać o 90 st.
Ciążę potwierdzamy na podstawie płynu owodniowego, zarodka lub błon owodni. W późniejszych etapach ciąży widać też pępowinę. Po 35-tym dniu widoczne jest łożyszcze.
Na koniec wykładu dr Racewicz potwierdził, że on bada ciążę u krowy w przeciągu 7 – 8 sekund, a jego promotorowi czyli prof. Jaśkowskiemu zajmuje to 6 sekund.
Podczas części praktycznej swoją wiedzą i doświadczeniem dzielili się dr Wojciech Barański (aparaty z sondami liniowymi) i dr Przemysław Kowalski (aparaty z sondami sektorowymi).
Kolejne warsztaty planowane są na wrzesień. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy.
opr. mb, fot. Dramiński

Jesteś tutaj: Strona główna Artykuły Weterynaria Wejrzenie od środka