Finanse
Czas uciekać w złoto
- Kategoria: Finanse
- Opublikowano
- Szymon Martysz
- Odsłony: 2036
Czas uciekać w złoto
Zastanawiasz się czasem, w jaki sposób zabezpieczyć przyszłość swoją i swoich bliskich? Dylematem każdego z nas jest, jaką lokatę wybrać, aby nie martwić się, kiedy dzieci pójdą na studia, wesprzeć ich w wyborze własnego M1 czy po prostu godnie żyć na zasłużonej emeryturze. Tutaj odpowiedzią są inwestycje, dzięki którym nie stracisz na wartości ulokowanych pieniędzy, a jedynie możesz zyskać z upływem czasu.
Metale szlachetne są atrakcyjne nie tylko dla przedsiębiorców. To przede wszystkim strategiczny bufor bezpieczeństwa każdego państwa. Złoto jest alternatywą dla tradycyjnego pieniądza, który w momencie kryzysu ekonomicznego czy politycznego znacznie traci na wartości. W odpowiedzi na to w zeszłym roku światowe banki centralne kupiły rekordową ilość kruszcu. Był to największy zakup metalu od lat 70. XX wieku.
Zgodnie z danymi Światowej Rady Złota, kluczowego zwiększenia rezerw dokonały: Rosja, Chiny i Turcja. Według szacunków obecnie banki centralne na świecie są w posiadaniu ok. 30 000 t kruszcu. Prawdziwa „gorączka złota” dotarła również do Polski. Narodowy Bank Polski w latach 2018 – 2019 poszerzył znacznie rezerwy w złocie. Obecnie wynoszą one 228,6 t.
Dzisiaj istnieje wiele możliwości lokowania kapitału – począwszy od kont oszczędnościowych, poprzez nieruchomości, grunty, skończywszy na metalach szlachetnych. Te ostatnie coraz częściej są doceniane przez inwestorów. Tylko w minionym roku wg Światowej Rady Złota, 34% badanych między 18. a 34. rokiem życia zainwestowało w złoto. Statystyka odnosi się tylko do najmłodszej grupy inwestorów, a jak wiemy nie tylko ci decydują się na tego typu rozwiązania.
Inwestorzy coraz chętniej poszukują alternatywnych sposobów na dywersyfikację swoich portfeli. Decydując się na zakup metali szlachetnych (złota, srebra, palladu, platyny), warto postawić na złoto. Obrót kruszcem jest zwolniony z podatku VAT. Dodatkowo, jako że metale szlachetne są niezwykle pożądane na całym świecie – w dowolnym momencie i czasie można je z łatwością spieniężyć, bez straty na ich wartości. I choć nieruchomość czy grunty również można stosunkowo łatwo odsprzedać w nagłej sytuacji, niesie to za sobą pewne konsekwencje...
Pośpiech to zły doradca w inwestycjach. Sprzedając szybko posiadane grunty czy nieruchomości, odczujemy tego skutki. Przede wszystkim, to stracony czas, który musimy poświęcić na znalezienie kupca. Szybka sprzedaż takich aktywów również wiąże się z otrzymaniem za nie mniejszej kwoty niż ich obecna wartość rynkowa. Warto zaznaczyć, że takie dobra trzeba spieniężyć w całości. Zupełnie inaczej jest w przypadku złota.
Cena złota pomimo wahań zawsze utrzymuje się na wysokim poziomie. Metal uważany jest za lokatę długoterminową, chociaż można na nim sporo zarobić również w krótkim okresie. Cena jednej uncji złota w przeciągu ostatniego roku wzrosła o 24%. Co więcej, metal niweluje spadek wartości pieniądza papierowego. Przekonano się o tym po kryzysie w 2008 roku. Dla przykładu w latach 70. XX w., jedna uncja złota była warta 35 dolarów. Za taką kwotę można było kupić porządny garnitur. Po kilku latach, za uncję złota nadal możemy zakupić rzeczoną część garderoby, a za 35 USD już nie.
Sprzedaż i kupno kruszców wciąż jest dużym polem do popisu dla nieuczciwych handlarzy. Dlatego decydując się na zakup złota czy innych metali, trzeba wybrać wiarygodnego dealera. Duże i autoryzowane punkty sprzedaży oferują kruszce z renomowanych mennic, zrzeszonych w London Bullion Market Association. Jest to gwarantem zakupu pełnowartościowego metalu. Dodatkowo, kupując u liderów rynku, możemy liczyć na poradę odpowiednio wykwalifikowanych doradców.
W naszych rodzinnych stronach funkcjonuje siedziba niekwestionowanego lidera branży. Mowa o Mennicy Skarbowej, która działa na rynku od 2011 roku. Jeden z 12 oddziałów firmy znajduje się w Białymstoku. To zaufany dealer kruszców, który posiada najszerszy asortyment towarów dostępnych „od ręki”. W punkcie stacjonarnym można skonsultować się z doradcą, który nie tylko służy fachową poradą, ale również dopasuje plan inwestycyjny do naszych potrzeb. Firma oferuje dostawę towarów w 24h lub do 15 dni, co zdecydowanie wyróżnia ją na tle konkurencji (w przypadku innych podmiotów to zazwyczaj 30 lub 45 dni). Spółka prężnie działa na rynku e-commerce, sprzedając towary również za pośrednictwem sklepu internetowego.
Zdaniem wielu analityków zachowania na światowych rynkach mogą zwiastować kryzys lub gwałtowne spowolnienie gospodarcze. Państwa wyraźnie nie chcą dać się zaskoczyć. Warto pomyśleć o naszych oszczędnościach. Sposobów na inwestycje jest wiele. Rynek kusi coraz to nowymi rozwiązaniami. Trzeba podjąć rozważną decyzję – w co i jak zainwestować, żeby nie stracić na wartości lokowanych aktywów. Po lekturze tego artykułu jedyna słuszna odpowiedź to: metale szlachetne.
Podziel się opłatkiem i... podatkiem
- Kategoria: Finanse
- Opublikowano
- Justyna Radziszewska
- Odsłony: 2327
W mijającym roku padł kolejny rekord, zarówno pod względem liczby podatników, jak i wysokości kwoty, którą zdecydowali się przekazać organizacjom pożytku publicznego. Na konta tych organizacji trafiło łącznie prawie 11 mln zł, a wszystko dzięki ponad 277 tys. zeznań PIT, w których podatnicy zdecydowali się przekazać 1% swojego podatku. Podsumowuje Izba Skarbowa w Białymstoku.
Dorabianie emerytów
- Kategoria: Finanse
- Opublikowano
- Justyna Radziszewska
- Odsłony: 2255
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w Białymstoku informuje, że w związku z ogłoszeniem przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego komunikatu z 9 sierpnia br. o wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w II kwartale 2012 r., które wyniosło 3.496 zł 82 gr, zmieniają się dopuszczalne kwoty dodatkowych przychodów osiąganych przez emerytów i rencistów.
Rodzina na swoim umiera
- Kategoria: Finanse
- Opublikowano
- Justyna Radziszewska
- Odsłony: 2471
Z końcem tego roku nastąpi całkowite wygaszenie Programu „Rodzina na Swoim”. Kto może i chce skorzystać z tego sposobu kredytowania zakupu mieszkania, musi do tego dnia złożyć kompletny wniosek kredytowy.
Leasing udziela kredytu
- Kategoria: Finanse
- Opublikowano
- Justyna Radziszewska
- Odsłony: 3092
Jeszcze kilka lat temu udział firm leasingowych ograniczał się do rolników prowadzących działalność jako firmy ( na zasadach uproszczonych lub z pełną księgowością), bądź działów specjalnych rolnictwa (fermy, szklarnie, wylęgarnie). Przedmiotem leasingu mogły być tylko maszyny i urządzenia, które były rejestrowane na firmę leasingową. Obecnie firmy leasingowe oferują rolnikom także kredyty.
Tak więc jeżeli rolnik potrzebuje pieniędzy na zakup środków trwałych, może uzyskać finansowanie w firmie leasingowej.